Litomysl Město pro lidi

Nová hvězdárna má dětem ukázat krásu vědy

Děti i dospělí budou moci od září snadněji a pohodlněji odhalovat tajemství vesmíru. V objektu nové hvězdárny jim bude stačit lehkým pohybem ruky odsunout posuvnou střechu, přiložit oko k dalekohledu a pak budou mít jako na dlani poklady hvězdné oblohy.

A kdo ví, třeba se díky projektu Domu dětí a mládeže Litomyšl a místního astronomického kroužku podaří objevit pokračovatele odkazu profesora Zdeňka Kopala, významného litomyšlského rodáka, jenž je dodnes celosvětově uznávanou kapacitou v oblasti astrofyziky a mužem, který svými výpočty pomohl posádce legendární lodi Apollo 11 stanout na povrchu Měsíce.

„Jedná se o hvězdárnu s posuvnou střechou, jež vznikla na místě bývalého skladu místní mateřské školky. Neslouží pouze pro účely pozorování oblohy. Při projektování se totiž počítalo s tím, že objekt bude multifunkční, takže kromě pozorovatelny budova slouží rovněž jako nový sklad pro mateřskou školu,“ popisuje Jan Šlégr, učitel fyziky na místním gymnáziu a vedoucí astronomického kroužku, nenápadnou dřevěnou stavbu, která v uplynulých měsících vyrostla na zahradě areálu DDM a II. MŠ Litomyšl. Díky originálnímu řešení konstrukce se budova rozdělila na dvě poloviny, přičemž nevyužívané prostory hvězdárny pod schodištěm vedoucím k dalekohledu se dají použít jako další sklad. Objekt však v sobě kromě laviček a dalších uskladněných věcí ukrývá napevno nainstalovaný výkonný dalekohled, díky němuž se mohou zájemci pod dohledem členů astronomického kroužku seznámit s blízkým i vzdálenějším okolím naší planety. „Původní plán počítal s mnohem skromnějším řešením hvězdárny, ale vzhledem tomu, že starý sklad stejně potřeboval opravit, jsme se rozhodli objekty propojit. Nebylo to na vyrobení úplně snadné, zedníci, tesaři i klempíři si mákli nejenom na posuvné střeše. Nakonec se však vše podařilo udělat ke spokojenosti všech a řemeslníkům patří velký dík. Například se střechou zvládne díky kolejnicím manipulovat jen jeden člověk,“ poodkrývá detaily projektu ředitel DDM Litomyšl Josef Štefl. Zmíněný dalekohled Newtonova typu má průměr 35 centimetrů. Do hvězdárny je povolený přístup pouze s odborným dozorem, jinak je objekt uzamčený.

Nad vybudováním nové hvězdárny přemýšleli zástupci astronomického kroužku několik let. Původně měli najít útočiště v nedalekém Oseckém údolí, ale nakonec se ukázalo, že příhodné podmínky nabízí i zahrada mateřské školy a domu dětí. „Toto místo je pro nás vhodné tím, že tu končí město a dále jsou jen pole. Díky tomu je zde večer tma, kterou nenarušuje žádné osvětlení. Proto máme dobré podmínky pro pozorování jižním směrem, naopak severní část v Litomyšli pozorovat příliš nelze právě kvůli světelnému znečištění,“ vysvětluje Jan Šlégr. Při pozorováních členové kroužku na noční obloze hledají blízké i vzdálené objekty, kromě Měsíce je zajímají planety, ale i objekty hlubokého vesmíru, které jsou viditelné jen při dostatečné tmě, jako jsou například vzdálené galaxie a hvězdokupy. Výstavba hvězdárny má jeden smělý cíl, který by si její provozovatelé přáli splnit, a to v dětech probudit zájem o přírodní vědy a populárně-naučnou cestou jim srozumitelně vysvětlit některé fyzikální zákony a jevy. „Když se v roce 2015 připravovala velká akce k příležitosti 100. výročí narození Zdeňka Kopala, tak jsme zorganizovali veřejné pozorování oblohy. U lidí o to byl velký zájem, nejenom u dospělých, ale i u dětí. A právě na ně chceme cílit a pokusit se u nich v mladém věku vyvolat zájem o přírodní vědy, které pak část žáků a studentů ve školách nebaví. O tom, že to má smysl dělat, jsme se již přesvědčili. Jeden z našich dlouholetých členů loni odmaturoval a snad i díky členství v kroužku se rozhodl na vysoké škole studovat fyziku,“ dodává pedagog.

Projekt na vybudování hvězdárny se řešil několik let. Jeho počátky sahají do roku 2012. O tři roky později začalo jednání o výkupu pozemku, v roce 2016 projekt posvětilo zastupitelstvo a letos v dubnu se začalo se stavbou. Nová budova hvězdárny sloužící rovněž jako sklad mateřské školy stála 360 tisíc korun, které dodalo město. Po plánovaném přesunu DDM do budovy bývalé ortoptiky zůstane pozorovatelna kvůli již zmíněnému vhodnému umístění v zahradě mateřské školy a nebude se stěhovat. Kromě potřeb astronomického kroužku a popularizace vědy u dětí bude pozorovatelna rovněž sloužit dospělým. „Určitě uděláme veřejná pozorování, na která samozřejmě mohou přijít i dospělí. Podle zájmu veřejnosti pak domluvíme, jak často budou probíhat. Hvězdárna zahájí svůj provoz v září 2017. K této události uspořádáme první veřejné pozorování, na které jsou všichni srdečně zváni. O přesném termínu budeme informovat v zářijové Lilii a na tiskové konferenci města,“ uzavírá Josef Štefl.


datum zveřejnění: 03. 07. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Nová hvězdárna má dětem ukázat krásu vědy

obrázek k aktualitě Nová hvězdárna má dětem ukázat krásu vědy

obrázek k aktualitě Nová hvězdárna má dětem ukázat krásu vědy

obrázek k aktualitě Nová hvězdárna má dětem ukázat krásu vědy


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty