Litomysl Město pro lidi

V 91 letech zemřel sochař Olbram Zoubek

Ve čtvrtek 15. června 2017 zemřel v 91 letech akademický sochař Olbram Zoubek. Jeho život byl úzce spjat s Litomyšlí, dlouhá léta u nás žil a tvořil. Výrazně se zapsal do dějin českého sochařství a působením svého umění přispěl ke kráse našeho města. I proto se stal v roce 2008 naším čestným občanem.

"Tímto chci vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým. Jedinou malou útěchou v tomto smutném okamžiku je fakt, že odkaz Mistra Olbrama Zoubka nám zůstane navždy. Jeho sochy i nadále budou lidi udivovat svým provedením, zkrášlovat prostředí i připomínat naši historii," uvedl starosta Radomil Kašpar.

Osobnost Olbrama Zoubka si můžete připomenout v reportáži CMS TV dostupné na YouTube.

Ve sklepení litomyšlského zámku bude po dobu konání Smetanovy Litomyšle mimořádně vystavena bronzová studie sochy pátera Toufara, posledního díla, které Mistr Zoubek vytvořil. V den pohřbu umělce, v pátek 23. června, se expozice jeho soch stane pietním místem, kde si budou moci návštěvníci připomenout dílo a uctít památku Olbrama Zoubka, třeba rozsvícením svíčky u Anděla,“ uvádí ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Vstup do zámeckého sklepení bude v tento den zdarma. Vzpomenout si na něj budou moci též při sledování dokumentů, které budou ten den od 18.00 hod. promítány v Klášterních zahradách.

 


datum zveřejnění: 16. 06. 2017
datum aktualizace: 21. 06. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Olbram Zoubek. Repro: olbramzoubek.cz


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty