Litomysl Město pro lidi

Plány na zelenější a krásnější Litomyšl

Na vybraných místech Litomyšle se v květnu objevily první letničkové záhony, které mají lidem zpříjemnit pobyt ve městě. Jedná se o lokalitu na Zámecké ulici nedaleko domova důchodců Na Skalce. Druhou plochu najdete na Havlíčkově ulici poblíž ČSOB.

Pokud se bude rostlinám dařit a obyvatelé budou s výsledkem spokojení, tak by v budoucnu mohlo těchto zelených ploch přibývat. „Použité letničkové směsi se vysévají přímo na záhon, rostliny se tedy nepředpěstovávají. Oproti klasickým letničkovým záhonům je rozdíl především v tom, že záhony z přímého výsevu jsou divočejší, nejsou tak ‚učesané‘. Spíše než okrasný záhon připomínají rozkvetlou louku,“ řekla k novince Barbora Rezková, správkyně městské zeleně. Podobné záhony jsou oblíbené ve velkých městech, například v Praze a Brně. Je však nutné připomenout, že květiny použité na záhonu potřebují od výsevu po zakvetení určitou dobu, kdy je záhon méně zajímavý. Prvních pestrobarevných květů bychom se měli dočkat v druhé polovině června, těšit se můžeme na oranžové, žluté, růžové, fialové a bílé letničky. Kromě barevnosti a rozbití městského stereotypu nabízí tyto rostliny ještě jeden benefit. Zlepšují přírodní podmínky pro drobné živočichy a hmyz, například motýly a včely, kteří v porostu naleznou potravu i úkryt.

Vysety byly dva druhy směsí, v nichž najdeme například chrpu, sluncovku, šater, len, měsíček a další rostliny. „Díky své lehkosti a pestré barevnosti působí velice živě a hravě. Směsi jsou sestaveny z 15 druhů letniček s rozdílnou dobou a délkou kvetení, čímž je zaručena jejich proměnlivost a vysoká atraktivita v průběhu celé vegetační sezóny,“ dodala Barbora Rezková. Rostliny v závislosti na druhu vyrostou do výšky 30 – 70 cm.

Letničkové záhony nejsou jediným příkladem snahy o proměnu a údržbu zeleně ve veřejném prostoru. Další takovou lokalitou je městský hřbitov, kde se nachází zhruba 80 hrobů, které se dostaly do majetku města, a je o ně třeba pečovat. Některé z nich jsou umělecky hodnotné, v jiných jsou uloženy ostatky významných lokálních osobností. „Říká se, že o společnosti se dozvíme mnohé, pokud přijdeme na hřbitov. Péče o hroby a jejich okolí je nejen součástí naší kultury, ale i ukazatelem naší úcty k zemřelým. V současné době máme z 80 hrobů v městském majetku zelení osázených asi 40. Nejenže celoročně probíhá pravidelná údržba těchto hrobů, ale ve spolupráci města, Střední zahradnické a technické školy Litomyšl i občanů města jsou některé hroby obměňovány nebo i nově osazovány,“ sdělila Jana Foltová z Odboru místního a silničního hospodářství MěÚ Litomyšl. O údržbu takovýchto opouštěných hrobů, které se kvůli tomu, že neměly majitele, dostaly do majetku města, stará několik místních žen ve svém volném čase. V květnu nově osadily čtyři hroby kvetoucími trvalkami, okrasnými keři i letničkami. Pokud by někdo z občanů měl zájem pečovat o konkrétní hrob v majetku města, ať se obrátí na Janu Foltovou z odboru místního a silničního hospodářství.

.

datum zveřejnění: 07. 06. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Takto podobně by měl vypadat záhon za nějaký čas


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty