Litomysl Město pro lidi

Ohlídají kamery bezpečnost na světelné křižovatce?

Po více než měsíci ostrého provozu úsekového měření rychlosti ve vybraných částech Litomyšle se vedení města rozhodlo zahájit přípravy další fáze projektu na zklidnění dopravy. Rada města schválila záměr vypracovat projektovou dokumentaci nutnou pro monitoring světelné křižovatky.

Kamerový systém by mohl monitorovat s křižovatku a automaticky upozorňovat na auta, která jezdí na červenou. V případě schválení výsledného projektu by se v blízkosti křižovatky objevily sady kamer, díky kterým by bylo možné ze záznamu určit registrační značky. Pořízená videa by případně mohla být použita při řešení dopravních nehod. Díky záznamům by také byla k dispozici podrobná statistika chování řidičů a klasifikace vozidel. „Ještě před dubnovým spuštěním úsekového měření jsme avizovali tento záměr, protože je to problém, o kterém víme již delší dobu. Vzhledem k tomu, že se měření na ulicích T. G. Masaryka, J. E. Purkyně a Moravské z technického hlediska nesetkalo s problémy, vše funguje a doprava se výrazně zklidnila, jsme se rozhodli v této záležitosti pokročit a chceme nechat vypracovat potřebné dokumenty,“ sdělil starosta Radomil Kašpar. Projektová dokumentace by měly být hotová do konce srpna letošního roku.

Se zpracováváním dat z úsekového měření začali úředníci 10. dubna 2017. Ačkoliv byl start projektu prezentován v místních i celostátních médiích a úseky jsou řádně osazeny dopravním značením, část řidičů i nadále porušuje dopravní předpisy a jezdí v těchto místech vyšší rychlostí, než jaká je povolena. „K 24. květnu měli zpracovaných prvních 15 dnů provozu zařízení. Vyřídili jsme 2800 přestupků a 1755 jich na nás stále čeká,“ informoval o prvních výsledcích provozu Kamil Hebelka, vedoucí dopravního odboru MěÚ Litomyšl, a dodal: „ Každá měřící brána umí i mapovat počet vozidel a dělat tak statistiky průjezdu aut i s členěním na osobní a nákladní vozidla. Naším záměrem je dát tyto informace na web města, aby si je každý mohl filtrovat údaje dle svých požadavků.“

V minulých týdnech se někteří obyvatelé Litomyšle ozvali s žádostí, aby se úsekové měření nainstalovalo i v jiných částech města, kde řidiči nedodržují předpisy a ohrožují bezpečnost chodců. Jedná se například o ulice Zahájská či V. K. Jeřábka. „V Zahájské se nám bohužel kvůli nesouhlasu majitele jedné nemovitosti nepodařilo dotáhnout do konce opravu chodníku. Nicméně pracujeme na řešení tohoto problému. Měl jsem za to, že omezení rychlosti na 30 km/hod. dopravu v této části města trochu zklidní a chodci se tam nebudou bát přejít silnici. Městské policii jsem dal pokyn, aby se na tuto ulici zaměřila. Strážníkům jsem rovněž dal za úkol kontrolovat, zda kolem zámku řidiči kamionů respektují zákaz, který jsme před časem po dlouhých jednáních s dotyčnými orgány zařídili. Nicméně naší snahou není mít na každém rohu kamerový systém, na neukázněné řidiče musíme najít i jiné páky,“ vysvětlil starosta.

.

datum zveřejnění: 07. 06. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Ilustrační snímek použitý se svolením uživatele artur84 z domény FreeDigitalPhotos.net


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty