Litomysl Město pro lidi

13. Smetanova výtvarná Litomyšl - máte se na co těšit

Každý z nás, kdo se pokládá za hrdého Litomyšlna, je rád za jakýkoli nový důvod, proč Litomyšl doporučit přespolním na výlet. Na skvělou hudbu, architekturu či gastronomii si návštěvníci zvykli a neustále něčím překvapovat je stále složitější.

Smetanova výtvarná Litomyšl už dávno není jen malý bratříček té velké operní. Zážitek z výtvarného umění v takto koncentrované podobě si odváží lidé snad jen z metropolí či různých bienále. Různorodost a šíře výtvarných akcí, které letos uvidíme, je opět velkorysá. Na své si přijdou jak znalci umění, tak i ti, kteří v dílech hledají více duši autora, kterého dobře znali, pobaví se děti a bezpochyby zcela spokojení odejdou i odborníci z řad restaurátorů. To vše dává smysl těm, kteří se na Smetanově výtvarné Litomyšli podílejí, aby pracovali na svých snech a každým dalším rokem bořili mýty o tom, co na malém městě opravdu přece dělat nejde.

Vernisážový maraton odstartuje jako obvykle zámecký pivovar s výstavou Generation One. Velká díla velkých autorů první generace českého postmoderního umění určitě nasadí vysokou laťku. Hned po zahájení výstavy lze absolvovat vernisáž v kryptě piaristického kostela, kde svou rafinovanou, byť minimalisticky střídmou, instalací jistě zaujme významná autorka českého původu Magdaléna Jetelová.

Se svými dětmi byste neměli vynechat Imaginárium v Regionálním muzeu a alespoň na chvíli se tak ponořit do světa divadelních a loutkových kouzel. Za „Poklady Jana Zrzavého“ pak můžete zajít do Galerie Zdeněk Sklenář kolem Galerie Pakosta, v níž vás upoutají „Vzpomínky na Finsko“ Mariany Alasseur, můžete doputovat až na náměstí do Galerie Kroupa za Klasickou, historickou a žánrovou malbou v českém malířství 19. století. Snad žádný Litomyšlan si pak nenechá uniknout vzpomínku na svou malířku Lííídu Jandovou, jejíž rané práce v nebývale precizní adjustaci představí Městská galerie v domě U Rytířů. Za Obrazy Litomyšle doporučuji zajít do Galerie de Lara.

Z náměstí určitě neodcházejte, dokud neuvidíte „Ilustrace a portréty Stanislava Kolíbala, Vlasty Prachatické a Markéty Prachatické“, které připravila Galerie Miroslava Kubíka. Jedná se o první společnou výstavu dvou generací této rodiny velkých uměleckých osobností.

Pokud si dodáte sil a vystoupáte zpět na zámecké návrší, doporučuji výstavu velkoformátových fotografií „Ruku v ruce - touha je zázrak“ Jindřicha Štreita a společnosti Ruka pro život v zahradě zámku a zámeckém pivovaru, ukazující život lidí s postižením. Dostatek času si vyčleňte na stálou expozici Městské obrazárny v II. patře zámku. Krásné grafické práce Jiřího Boudy, jehož celoživotní láskou byla železniční doprava a její historie, která se stala dominantním tématem i jeho prací, pak nesmíte vynechat v protější nové knihovně fakulty restaurování.

Cestou do Portmonea - Musea Josefa Váchala za fotografiemi „Z Váchalova rodinného alba“, doporučuji vyšplhat na Červenou věž v areálu fakulty restaurování, kde oceníte krásu uměleckých knižních vazeb „Mezi - Vazy“. „Jeden ze čtyř“ - výstavu klauzurních a ročníkových prací studentů fakulty restaurování lze zhlédnout v nově zrekonstruované piaristické koleji.  Od poloviny července se pak připojí i zámecká jízdárna, ve které svá díla představí Aleš Hvízdal a Dmitrij Nikitin. Smetanova výtvarná Litomyšl tím vším však z daleka nekončí. Námět na tradiční krátký výlet do kouzelného prostředí klidu White Gallery v Osíku u Litomyšle dává výstava děl „Daniel Pešta – Geny!“, které si zde po zahraničních výstavách odbudou svou českou premiéru. Součástí Smetanovy výtvarné Litomyšle jsou i výstavy „Emil Filla a jeho žáci“ ve Východočeské galerii v Pardubicích v areálu zámku a „Dar Jánuše Kubíčka“ v Domě U Jonáše, taktéž v Pardubicích.

Přesný program a detaily k jednotlivým výstavám najdete ZDE.

Ing. Kateřina Jandová
Smetanova výtvarná Litomyšl

datum zveřejnění: 07. 06. 2017
datum aktualizace: 14. 06. 2017
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

Logo


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty