Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Knihovna poskytuje čtenářům komfortnější služby

Litomyšlští čtenáři se konečně dočkali. Od května letošního roku mají k dispozici speciální box na vracení vypůjčených knih, který je otevřen mimo provozní dobu knihovny. Větší využití této služby očekávají pracovnice městské knihovny především o víkendech a svátcích.

Před dvěma roky jsme po dobu 6 měsíců zkoušeli nedělní otevírací dobu od 14 do 16 hodin, zájem byl ale opravdu minimální, a proto jsme od ní ustoupili. Box na vracení knih by tak mohl být alespoň částečnou náhradou. Provozní dobu knihovny za současného personálního obsazení asi měnit nebudeme, se 43 hodinami otevírací doby pro veřejnost patříme mezi knihovny vstřícnější k potřebám svých uživatelů. A mnozí z našich čtenářů ještě dosud nepostřehli, že v pondělí je knihovna otevřena až do 18 hodin.

Další novinkou je možnost objednání knih, které jsou v knihovně k dispozici. Dosud bylo možné si knihy vypůjčené jiným čtenářem (tj. ty, které v knihovně nejsou) zarezervovat. Takto zarezervované tituly „čekaly“ na své vyzvednutí 14 dní. Nyní si čtenář může v online dostupném katalogu vybrat i knihy, které jsou momentálně k vypůjčení (tj. právě jsou v knihovně). Prostřednictvím volby „objednej“ a po vyplnění PIN a čísla svého čtenářského průkazu odešle požadavek do knihovního systému. Tam se zobrazí knihovnici, která jej vyřídí. Objednaná kniha zde zůstává k vyzvednutí do konce provozní doby dalšího dne. Stejně jako u rezervací se platí za tuto službu 5 korun za jeden titul.

Po určitých nedostatcích se již podařilo tuto službu uvést do bezproblémového provozu a čeká na širší využití čtenáři, především těmi, kteří nechtějí „ztrácet čas“ hledáním a výběrem požadovaných knih. Věříme, že nejen oni tento komfort opravdu ocení.

Jana Kroulíková
ředitelka Městské knihovny Litomyšl

datum zveřejnění: 10. 5. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Knihovna poskytuje čtenářům komfortnější služby


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty