Litomysl Město pro lidi

Stav požární ochrany v Litomyšli v roce 2016

Ze zprávy předložené zastupitelstvu vyplývá, že profesionální hasiči z požární stanice Litomyšl v roce 2016 vyjížděli k celkem 244 nahlášeným případům. Ve srovnání s lety 2015 a 2014 byl uplynulý rok klidnější a počet zásahů se snížil o zhruba 30 případů ročně.

Nejčastějším typem události byly technická pomoc (88) a zásah u dopravní nehody (67). Ve sledované době také hasiči museli vyjet ke 30 požárům. Z celkem 22 výjezdů se zakrátko vrátili na stanici, protože se jednalo o planý poplach. „Ty jsou mimo jiné ovlivněny nárůstem míst ve městě, která jsou vybavená elektrickou požární signalizací a jsou bezdrátově napojena na operační středisko HZS Pardubického kraje,“ vysvětluje ve zprávě příčinu planých poplachů její autor Karel Zeman.

Lidé v nouzi se samozřejmě dočkali i pomoci od jednotky dobrovolných hasičů JPO II města Litomyšle. Ta má 15 členů a všichni pravidelně absolvují odborný výcvik -  mimo jiné prošli školením pro nositele dýchací techniky a obsluhu ručních řetězových motorových pil. Díky kvalitní teoretické průpravě tak mohli profesionálním kolegům pomáhat například při odstraňování následků nehody z dubna loňského roku, kdy v Osíku vyteklo 400 litrů nafty z proražené nádrže.  Členové této jednotky také zasahovali v roce 2016 u sedmi požárů a asistovali u dalších událostí. „Rád upozorňuji, že u tří zásahů JPO II zasahovala sama. Důvod byl, že jednotka hasičského záchranného sboru  zasahovala u jiné mimořádné události. Přestože je jednotka JPO II pro město prvořadá, město zabezpečuje materiální zabezpečení i pro činnost jednotek JPO V, které jsou v místních částech města Kornice, Nedošín, Nová Ves, Pazucha a Pohodlí. U některých členů těchto jednotek se však nedaří zajišťovat povinné preventivní lékařské prohlídky. Člen jednotky požární ochrany bez platné lékařské prohlídky se nemůže zúčastnit výjezdu jednotky. Jednotky z Nedošína a Nové Vsi jsou dále zařazeny a průběžně proškolovány pro poskytování humanitární pomoci v případě mimořádných událostí,“ dodal na adresu hasičů ve zprávě zastupitelům Karel Zeman.

Pro potřeby jednotky JPO II chce město vybudovat novou požární zbrojnici v průmyslové zóně. Ta stávající umístěná na Lánech totiž nevyhovuje současným potřebám jednotky. Nová zbrojnice má být nedaleko silnice I/35, což hasičům usnadní a urychlí cestu k zásahu. Město požádalo o dotaci, která by měla pokrýt zhruba 90 % nákladů na stavbu budovy. Podle odhadů to bude kolem 20 milionů korun.

.

datum zveřejnění: 09. 05. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Ilustrační snímek použitý se svolením uživatele Idea go z domény FreeDigitalPhotos.net


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty