Litomysl Město pro lidi

Zklidní se emoce kolem sochy Zdeňka Nejedlého?

Osoba litomyšlského rodáka Zdeňka Nejedlého v minulých týdnech opět rozdělila společnost. Poté, co se na jeho soše objevila oprátka s historickým citátem, se mezi obyvateli vášnivě diskutovalo, co se sochou u I. základní školy udělat. Návrhů se na radnici sešla celá řada.

Část lidí by se touto záležitostí již nezabývala, protože ji považují díky vysvětlující tabuli za vyřešenou. Jiní by k monumentální soše dodali informace, které by ještě více osvětlily klady i zápory historického přínosu Zdeňka Nejedlého rodnému městu i státu. Část obyvatel zase požadovala přemístění sochy na jiné, méně frekventované místo. „Pokud v zastupitelstvu dojde k hlasování o možném přesunu sochy, budu, stejně jako v roce 2004, pro - můj názor na pomník Zdeňka Nejedlého je konzistentní. Jeho umístění před školou nepovažuji za správné. To nenapraví žádná tabulka, byť s textem sebemoudřejším,“ míní zastupitel Vojtěch Stříteský.

Objevily se i názory, že se socha má strhnout nebo umístit do depozitáře. Kvůli budoucnosti sochy se v polovině dubna sešli historici, odborníci na umění i někteří politici, aby společně toto téma prodiskutovali. „Názorů, co se sochou Zdeňka Nejedlého dělat, tam padla celá řada. Dalo by se říci, že co člověk, to názor. Nicméně panuje většinová shoda v tom, že pokud bychom se měli k tomuto tématu bezmála 30 let po sametové revoluci postavit, tak by ten zásah měl být kultivovaný a na úrovni. Rozhodně sochu nechceme ničit. Oslovili jsme odborníky, aby promysleli zadání umělcům na jakousi intervenci. Jedna z představ, která na setkání zazněla, byla, že by se v blízkosti sochy mohlo objevit dílo, které by připomnělo komunistickou diktaturu. Tím  by v prostoru před školou byla zachycena etapa dějin, která tomuto komunistickému ministrovi postavila nadživotní sochu, ale zároveň by tam bylo memento a připomínka toho, co ten režim páchal na lidech. Myslím si, že to je lepší varianta, než sochu natírat načerveno nebo jí na krk dávat oprátku,“ sdělil místostarosta Josef Janeček.

V současné době se zjišťuje, zda jsou socha a plocha okolo ní v majetku města. Předmětem šetření je také otázka autorských práv k dílu. O dalším postupu vedení města v otázce sochy Zdeňka Nejedlého budeme informovat v následujících vydáních Lilie.

.

datum zveřejnění: 09. 05. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Popis u sochy


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty