Litomysl Město pro lidi

Litomyšl se opět přidala k akci Vlajka pro Tibet

V pátek 10. března se po celém světě vyvěšují tibetské vlajky, které mají symbolicky vyjádřit podporu Tibeťanům a upozornit na porušování lidských práv. K akci Vlajka pro Tibet se opět přidala i Litomyšl a od pátečního rána na stožáru u městského úřadu vlála tibetská vlajka.

Akce Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let a probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 lidí, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 759 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

„Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení,“ vysvětlují organizátoři ze spolku Lungta, kteří akci v České republice formálně zaštiťují.

 

.

datum zveřejnění: 10. 03. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Litomyšl se opět přidala k akci Vlajka pro Tibet


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty