Litomysl Město pro lidi

Ve sbírce na zvony se vybralo přes půl milionu korun

Po několika letech skončí sbírka na pořízení trojice živých zvonů do chrámu Nalezení svatého Kříže. Od 1. února 2014 do 20. února 2017 se díky pomoci jednotlivců i firem podařilo získat přes půl milionu korun. Nové zvony z kostela uslyšíte již o letošních Velikonocích.

„Za každý dar, byť sebemenší, děkujeme, protože díky těmto penězům se nám do poloviny ledna 2017 podařilo vybrat přesně 516 000 korun. Myslím si, že je to velký úspěch a ukázka toho, že zvony Litomyšlanům chyběly. Těším se na to, až si je s občany budeme moci poslechnout,“ prohlásil starosta Radomil Kašpar.

V současné době už má město první dva zvony, které  dílna Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova vyrobila minulý rok. Prvním dodaným zvonem se stala Panna Marie s hmotností téměř 400 kilogramů. Po ní do piaristického chrámu dorazil zvon pojmenovaný svatý Václav, který váží přes 700 kilogramů. V prosinci roku 2016 si pak město objednalo výrobu posledního kusu s názvem svatý Josef. Všechny tři živé zvony budou mít kromě srdce, kterým budou bít v kostele, i speciální výzdobu od brněnského výtvarníka Václava Kočího. Na povrchu každého zvonu je speciálním typem písma vyvedena modlitba příslušnému světci, po němž je dílo pojmenováno.

Když město před třemi lety zahájilo sbírku, tak počítalo, že na výrobu nových živých zvonů, opravu jedné ze stolic a elektrický pohon bude potřeba celkem 1,5 milionu korun. Z veřejné sbírky se nakonec podařilo zaplatit zhotovení Panny Marie a svatého Josefa. Zvony stály 256 000, respektive 220 000 korun. Výrobu největšího zvonu svatý Václav uhradil mecenáš Jiří Mach, který městu následně dílo, za které zaplatil půl milionu korun, daroval. Zároveň se splnilo přání tehdejšímu starostovi Michalu Kortyšovi, které vyslovil při spuštění sbírky: „Rád bych, aby se výběrové řízení na výrobu zvonů podařilo vyhlásit v letech 2015 či 2016, ale uvidíme“. Zbylou částku na výše zmíněné opravy prostorů pro zvony a elektrický pohon zaplatí město ze svého rozpočtu. 

„Svěcení živých zvonů plánujeme ve spolupráci s místní římskokatolickou církví na Velikonoční neděli 16. dubna 2017,“ říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Michaela Severová a dodává: „Rádi bychom, aby živé zvony přijel vysvětit litomyšlský titulární biskup Pavel Konzbul. Pokud vše půjde podle plánu, mohli bychom nové zvony poprvé slyšet při odchodu ze slavnostní velikonoční mše svaté – tedy po 75 letech od doby, kdy byly zrekvírovány jejich předchůdci,“ těší se Severová.     

Na památku slavnostního svěcení bude připraven unikátní propagační předmět. Rada města v lednu odsouhlasila výrobu 200 kusů miniaturních replik zvonu, které budou z certifikované zvonařské oceli zaručující kvalitní zvuk.

O historii zvonů, které byly ve věži piaristického kostela v minulosti několikrát obnoveny, jsme čtenáře opakovaně informovali. Poslední zvony byly ve věži kostela instalovány v roce 1932 a již v roce 1942 byly zrekvírovány a zničeny. V tuto chvíli je Litomyšl jedním z mála měst, které nemá zvony „živé“. Ve věži kostela Povýšení svatého Kříže sice tři zvony jsou, ale ty nebijí - tedy nežijí. Dva menší, nepůvodní, zvony jsou v jiné tónině, a tedy nepoužitelné, třetí původní nemůže být uveden do provozu z důvodu špatné statiky věže. Zvonění se tak v současnosti ozývá pouze z reproduktorů. To se už ale brzy změní.

.

datum zveřejnění: 03. 02. 2017
datum aktualizace: 21. 02. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Ve sbírce na zvony se vybralo přes půl milionu korun

V popředí zvon Panna Marie, vlevo svatý Josef, vpravo svatý Václav

Vlevo nalezneme svatého Václava, vpravo blíže k objektivu je svatý Josef, za ním Panna Marie.


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty