Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Klášterní zahrady byly v Parku desetiletí úspěšné

Zástupci profesního sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně vyhlásili na začátku tohoto týdne výsledky ojedinělé soutěžní přehlídky Park desetiletí. Odborná porota navštívila celkem patnáct parků v celé republice a v tvrdé konkurenci se mezi nominovanými prosadily i Klášterní zahrady.

Klášterní zahrady získaly v soutěži Zvláštní cenu. Porota mimo jiné ocenila začlenění nových prvků do historického kontextu, jejich využívání pro kulturní a společenský život města a příkladný přístup k tvorbě veřejného prostoru a péči o něj.

„Zvláštní cena pro Klášterní zahrady mě velmi potěšila. Jsem rád, že členové odborné komise při hodnocení přihlédli k tomu, že se naše Klášterní zahrady staly místem setkávání i relaxace obyvatel Litomyšle. Velké uznání samozřejmě patří autorům projektu zahrad, kterými jsou Václav Babka, Radko Květ a Zdenek Sendler,“ uvedl starosta Radomil Kašpar.

Smyslem retrospektivní přehlídky Park desetiletí bylo upozornit na skutečnost, že dílo tvůrce parku není nikdy hotové. Je třeba ho stále tvůrčím způsobem rozvíjet, usměrňovat a především je nutné o parky pečovat. Porota se zaměřila především na kvalitu péče a údržby i na to, jak navržené řešení parku prověřil čas nebo jak slouží veřejnosti.

Vítězem je Park Komenského ve Zlíně, druhé místo získal park na Slovanském náměstí v Brně-Králově Poli. O třetí místo se podělil park Mlýnská strouha v Plzni a revitalizace parku na říčním ostrově Santos v Sušici.

Do hlasování se kromě odborníků zapojila také veřejnost, a to v anketě o Cenu veřejnosti na webové stránce parkdesetileti.cz, kde jsou jednotlivá díla představena. V očích veřejnosti zvítězil Balneopark Vincenze Priessnitze v Jeseníku, druhé místo putuje do Sušice a třetí místo přisoudilo hlasování veřejnosti parku na Slovanském náměstí v Brně. Klášterní zahrady v Litomyšli skončily v celkovém pořadí páté s 1180 hlasy. Do soutěže se zapojilo téměř osm tisíc hlasujících.

 

.

datum zveřejnění: 20. 10. 2016
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Klášterní zahrady


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty