Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Podpořte Klášterní zahrady svými hlasy

Svaz zakládání a údržby zeleně připravil unikátní soutěžní anketu Park desetiletí, ve které může hlasovat odborná i laická veřejnosti. Park, který obdrží nejvíce hlasů, získá Cenu veřejnosti. Mezi soutěžícími jsou také litomyšlské Klášterní zahrady.

Pod tímto odkazem: www.parkdesetileti.cz/cs/menu/parky/klasterni-zahrady-v-litomysli/ pro ně do 10. října můžete hlasovat. Do soutěže mohli investoři či projektanti přihlásit díla, která byla v minulém desetiletí oceněna odbornou porotou v rámci soutěže Park roku. Profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně ale zároveň nominuje české zástupce do mezinárodní soutěže ELCA TREND PRICE. Klášterní zahrady v roce 2010 tuto cenu získaly a tak i ony měly právo se přihlásit do klání Park desetiletí. Možnost zúčastnit se soutěžní přehlídky využilo 15 přihlašujících z celé České republiky. 

Vyhlášení výsledků soutěžní přehlídky bude v říjnu 2016.

Prostor dnešních Klášterních zahrad patří historicky k proboštskému chrámu Povýšení sv. Kříže, piaristickému klášteru s kostelem Nalezení sv. Kříže a k Augustově tiskárně. Klášterní zahrada sloužila vždy jako užitková a okrasná. V době před vystavěním barokního piaristického chrámu měla renesanční úpravu. Pozdější úpravy byly barokní, i tehdy tu byla zahrada, v části byla štěpnice. V části zahrad u proboštského kostela se nacházel jak katolický, tak protestantský hřbitov. Dnes jsou zahrady uzavřeny starými i nově postavenými opukovými zdmi, které částečně probíhají v místě původního městského opevnění. Ještě ve 30. letech 20. století byly zahrady používány a udržovány. Po odchodu piaristů z Litomyšle v roce 1948 zcela zpustly a nebyly od té doby používané ani přístupné. V květnu 1999 byla zahájena rekonstrukce podle vítězného návrhu zahradního architekta Zdeňka Sendlera z Brna, která trvala déle než rok. Po jejím dokončení byly Klášterní zahrady slavnostně otevřeny 2. září 2000 v rámci oslav Dnů evropského dědictví netradičním svatebním ceremoniálem za přítomnosti několika desítek starostů historických měst a téměř tří tisíc dalších návštěvníků a hostů. Areál zahrad má rozlohu přes jeden hektar. Návštěvník tu najde altán s výhledem na město, „šachovnici“ s trvalkami i květinové záhony. Plochy trávníků jsou určeny k volnému pohybu i odpočinku. V centru zahrad se nachází bazén s mlhovištěm a sousoší, které městu daroval sochař Olbram Zoubek. Nezbytností je celoplošné automatické zavlažování a osvětlení celého prostoru (několik variant - úsporné celonoční, večerní a slavnostní osvětlení).

 

vyvěsila Mgr. Jana Bisová
vedoucí tiskového oddělení

datum zveřejnění: 5. 9. 2016
zveřejnil: Mgr. Jana Bisová 

Klášterní zahrady

Klášterní zahrady

Klášterní zahrady


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty