Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Historické vozy a motocykly opět na zámku

Veterán klub Litomyšl ve spolupráci se Státním zámkem Litomyšl pořádají druhý ročník akce s názvem Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovy. Těšit se na ni můžeme ve dnech 12. až 14. srpna. Na zámeckém nádvoří budou k vidění historické vozy a motocykly, chybět nebudou automobily značky Bugatti.

Přátelské setkání milovníků historických vozidel vloni úspěšně započalo tradici prvním ročníkem, letos ve stejném duchu znovu připomene památku manželů Elišky a Čeňka Junkových. Program zahájí uvedení druhého vydání knihy Elišky Junkové „Má vzpomínka je Bugatti“, kterou doplnil o další kapitoly Vladimír Junek. Titul této publikace tak získal druhou část „Má vzpomínka je Bugatti - Umění žít“. Oficiální představení unikátní knihy se uskuteční právě v Litomyšli v pátek 12. srpna v odpoledních hodinách. Knihu bude možné si zakoupit a nechat si do ní vepsat věnování s autogramem od jejího spoluautora. O pátečním odpoledni a v sobotu brzy ráno si mohou návštěvníci na zámeckém nádvoří prohlédnout zaparkovaná historická vozidla, stejně tak v sobotu v podvečer. Příležitost vidět nádherné stroje bude také v neděli během dopoledne. Nebudou zde chybět vozy Bugatti. Přihlášeni jsou oba představitelé Bugatti Clubu Austria, dále prezident Czech Bugatti Clubu se svou Bugatti T13 z roku 1922 i civilní vůz Bugatti 40 z roku 1930, který v loni přijel po ose z Prahy. K vidění budou také překrásné stroje vyrobené do roku 1948, jako například třílitrový speciál Lagonda z roku 1933. Z motocyklů bude možné obdivovat v České republice ojedinělý Douglas 350 z roku 1926. „Přijede známá tvář mezi českými motocyklovými veteránisty - dáma, vážená paní Libuše Šulcová, a vystaví svoji BSA E28 s postranním vozíkem. Uvidíme i krásný motocykl Indian 601 Scout z roku 1929,“ láká předseda Veterán klubu Litomyšl Vojtěch Vomočil.

Účastníci společnou jízdou do Dolní Čermné, rodné obce Čeňka Junka, uctí památku automobilového závodníka a společně s představiteli obce a přáteli odhalí pamětní desku u usedlosti, kde vyrůstal. Historické stroje se vydají na cestu v sobotu 13. srpna po 8. hodině ranní, kdy je bude možné obdivovat při odjezdu ze zámku a při průjezdu náměstím. Nároční diváci by si neměli nechat ujít komentovaný odjezd posádek u dolní zámecké brány.

Na účastníky Vzpomínkové jízdy čeká v sobotu taneční večer v rytmu 20. a 30. let minulého století. Živě zahrají orchestr Big band Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Litomyšli a kapela Sunday Tea. V neděli si pak mohou na besedě pohovořit s Vladimírem Junkem a představitelkami z 1. AMK Žen Praha, který Eliška Junková spoluzakládala.

Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovy se koná pod záštitou města Litomyšle a Vladimíra Junka za podpory tiskárny H.R.G. a restaurace Karlov. Akce je stejně jako vloni zařazena do soutěže o Pohár Federace 2016.

PROGRAM:
Pátek  12. 8. 2016
17:00 – 20:00             výstava historických vozidel, motocyklů a kol na I. zámeckém nádvoří
19:00 – 20:00             představení knihy "Má vzpomínka je Bugatti - Umění žít", autogramiáda; Velký sál zámeckého Kongresového centra

Sobota  13. 8. 2016
8:45 – 10:00               slavnostní komentovaný odjezd části automobilových veteránů ze zámeckého nádvoří na Vzpomínkovou jízdu
16:00 – 17:00             Salón 1. republiky; módní přehlídka ve Francouzské zahradě a salletu
7:00 – 20:00               výstava historických vozidel, motocyklů a kol na I. zámeckém nádvoří 

Neděle 14. 8. 2016
10:00 – 11:00              Beseda s Vladimírem Junkem „Život s Eliškou Junkovou“, Velký sál                                   zámeckého Kongresového centra

 

Do nedělního poledne budou všechny historické vozy na cestě do domovských garáží!

Na všechny vybrané akce je vstup volný. Těšíme se na vás.

 

 

 

vyvěsila Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 01. 08. 2016
datum aktualizace: 12. 08. 2016
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Historické vozy a motocykly opět na zámku

obrázek k aktualitě Historické vozy a motocykly opět na zámku

obrázek k aktualitě Historické vozy a motocykly opět na zámku

obrázek k aktualitě Historické vozy a motocykly opět na zámku


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty