Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Bohdan Kopecký – Vladyka z Bídy

Velkou, retrospektivní výstavou připomene městská galerie tvorbu, ale i životní osudy akademického malíře a litomyšlského rodáka Bohdana Kopeckého. Na výstavě budou prezentována nejen jeho ikonická díla inspirovaná Litomyšlí, Mosteckem a zachycující krajinu utvořenou sopečnou činností, ale i drobnější práce, které vytvářel pro potěšení svých přátel.

Výstava představí také autorovu bohatou ilustrátorskou činnost. Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 1. 7. v 17.00 před domem U Rytířů. K výstavě byla ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli a nakladatelstvím Arbor vitae vydána publikace Martina Boštíka a Stanislava Vosyky Vladyka z Bídy. Malíř a Litomyšlan Bohdan Kopecký, která bude slavnostně uvedena během vernisáže. Návštěvníci mohou výstavu v domě U Rytířů zhlédnout až do 2. 10. 2016.

Na litomyšlskou expozici navazuje také výstava Bohdan Kopecký – Studentská léta (tvorba z let 1945–1950), která bude od 1. 7. do 2. 10. probíhat v Kulturním domě města Holic. V letech 1945 až 1950 studoval Kopecký pražskou akademii a pod vedením profesora Otakara Nejedlého začíná formovat svůj výtvarný přístup a umělecký rukopis. Již v tomto období se nezapře jako brilantní kreslíř, skvělý pozorovatel okolí, milující přírodu a své rodné město. Na výstavě, která se koná v rámci oslav 680 let od první písemné zmínky o Holicích, budou prezentována některá Kopeckého díla veřejnosti vůbec poprvé.

Bohdan Kopecký (1928–2010) vystudoval akademii výtvarných umění, v 50. letech byl nucen nastoupit vojenskou službu u Pomocných technických praporů v Záluží u Mostu, kde později působil i jako horník, a právě místní lidskou činností zdevastovaná krajina se stala inspirací pro jeho tvorbu. Expresivně pojednané obrazy krajin rozdrásaných těžbou uhlí se plní baladičností a symbolickou snovostí, obracející se k dějům a životu uprostřed uhelných hald. Na konci 70. let musel Kopecký krajinu severních Čech opustit, natrvalo se vrátil do Litomyšle. Odchodem z Mostecka se uzavřela nejen jedna jeho životní, ale i umělecká etapa. V době normalizace nemohl svoje díla vystavovat ani prodávat, v novém prostředí jako by nenacházel inspiraci, maluje jen výjimečně. Zapojuje se do společenského života Litomyšle (chodí s přáteli na pivo, jezdí na turistické základny místní tělovýchovné jednoty,…). Novou vzpruhu pro jeho tvorbu přinese až doba po pádu komunistického režimu, kdy si plní svoje sny o návštěvě sopečné krajiny. Odjíždí na Kanárské ostrovy a Havaj. Tyto oblasti mu přinášejí inspiraci, kterou hledal, horlivě se vrací k malování. Obrazy lávových polí znázorňující neustálou proměnu sopečné krajiny tak uzavírají tvorbu Bohdana Kopeckého, která se doslova i symbolicky neustále obracela pod povrch Země a hledala v jejích hlubinách.

V měsíci červnu můžete v Městské galerii Litomyšl navštívit tyto akce a výstavy:

Výstavy
Do 26. 6. Olbram Zoubek – Sochy, dům U Rytířů
Do 2. 10. Městská obrazárna, 2. patro Státní zámek Litomyšl

Doprovodné akce 
Pa 24. 6. 16:00 Procházky (s) městem – Bydlení v Litomyšli (část 02)
Sraz: u nyní restaurovaného pomníku J. A. Komenského (Komenského nám.); vstup zdarma

Mgr. Zuzana Tomanová,
Městská galerie Litomyšl

 

 

 

 

vyvěsila Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 21. 06. 2016
datum aktualizace: 27. 06. 2016
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Bohdan Kopecký – Vladyka z Bídy

obrázek k aktualitě Bohdan Kopecký – Vladyka z Bídy


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty