Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Jiří Bělohlávek a Josef Pleskot čestnými občany

Symbolické klíče od města a dekrety čestného občanství převzali 3. května ve Smetanově domě šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek a český architekt Josef Pleskot. V rámci hudebního programu vystoupili vynikající klarinetista Jan Mach a klavírista Ivo Kahánek společně se Zemlinského kvartetem.

Čestné občanství má v Litomyšli padesátiletou tradici. Do současné doby ho však představitelé města udělili pouze čtrnácti osobnostem. Světově uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek se stal čestným občanem Litomyšle za celoživotní mistrovství, soustavnou propagaci české, zejména Smetanovy, hudby doma i v zahraničí a mimořádný vztah k Litomyšli. „Vztah Jiřího Bělohlávka k hudbě lze označit za mimořádný a mimořádný je i jeho vztah k Litomyšli. Je dán nejen rodinnou tradicí, ale především soustavnou uměleckou spoluprací,“ připomněl v medailonu Vojtěch Stříteský, který slavnostní akci moderoval. Rodina Jiřího Bělohlávka totiž žila několik let v Litomyšli v Hošpesově vile a sám dirigent se podílel na tradici Mladé Smetanovy Litomyšle. S Mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl spolupracuje od roku 1996. „Litomyšl není zapsaná v mojí DNA, pokud nepočítám, že můj otec tady řadu let působil. Můj vztah k městu je jiný. Založil se mými prvními uměleckými kontakty a festivalem Mladá Smetanova Litomyšl a přerostl v trvalou spolupráci se Smetanovou Litomyšlí. Nejde pouze o koncerty, ale také o kontakty dramaturgického rázu. S Vojtěchem Stříteským jsme mnohokrát uvažovali o programech, které bychom chtěli realizovat,“ řekl Jiří Bělohlávek, který se rád do Litomyšle na festival vrací. „Vždy je zde báječné publikum, které je vnímavé a vědoucí, poučené a spontánní,“ prohlásil šéfdirigent České filharmonie.

Druhý symbolický klíč od města si převzal český architekt Josef Pleskot. Ten se čestným občanem stal za mimořádný přínos architektuře, pravidelnou reprezentaci české architektury na mezinárodních přehlídkách a za výjimečný vztah k městu. „Důvěra Litomyšle v Josefa Pleskota v současnosti již přesahuje hranice běžné spolupráce a město se na něj obrací nejen jako na projektanta, ale také jako na uznávaného rádce a konzultanta při řešení drobných či dočasných akcí, stejně jako záměrů dlouhodobých. Architekt Josef Pleskot významnou měrou ovlivnil tvář současnou Litomyšle,“ popsal v medailonu spolupráci Vojtěch Stříteský. Práce Josefa Pleskota je vidět v Litomyšli na mnoha místech. Najdeme ho za projektem bytových domů U Nemocnice, úpravou Komenského sídliště a nábřeží Loučné. Podepsal se i pod rekonstrukci zámeckého pivovaru, přilehlých veřejných prostranství a také pod současnou podobu Regionálního muzea v Litomyšli. Do města přišel Josef Pleskot poprvé před pětadvaceti lety na pozvání tehdejšího starosty Miroslava Brýdla. Jeho vztah k Litomyšli se ale za čtvrt století nezměnil. „V šestnácti letech jsem na gymnáziu četl Filosofskou historii od Aloise Jiráska. Kniha mi vytvořila obraz města, který byl asi shodný s obrazem studentů piaristického gymnázia, kde Jirásek učil. Ta myšlenka mi zůstala hluboko v paměti a objevuje se mi, kdykoliv do Litomyšle přijedu. V roce 1991 se obraz studentíka spojil s něčím konkrétním,“ zavzpomínal Josef Pleskot. Zároveň dodal, že od té doby se nic nezměnilo, jen město více pochopil. „Podařilo se mi objevit zákonitosti, které v sobě Litomyšl má. Opravdu nepřeháním, ale říkám, že Litomyšl je velký český zázrak. Sleduji tady období čtyř starostů, kteří se neperou, ale navazují na sebe. Proto Litomyšl vzkvétá,“ míní architekt.

Čestné občanství město udělilo osobnostem po osmi letech. Symbolické klíče vyrobil litomyšlský výtvarník a keramik Jiří Dudycha. Od sametové revoluce obdrželi čestné občanství sochař Olbram Zoubek, dirigent Libor Pešek, pěvec Ivo Žídek, malíř Václav Boštík, pěvec Eduard Haken a astronom Zdeněk Kopal.

 

Mgr. Jana Bisová
vedoucí tiskového oddělení

datum zveřejnění: 11. 05. 2016
zveřejnil: Mgr. Jana Bisová 

obrázek k aktualitě Jiří Bělohlávek a Josef Pleskot čestnými občany

obrázek k aktualitě Jiří Bělohlávek a Josef Pleskot čestnými občany

obrázek k aktualitě Jiří Bělohlávek a Josef Pleskot čestnými občany

obrázek k aktualitě Jiří Bělohlávek a Josef Pleskot čestnými občany


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty