Litomysl Město pro lidi záložky a sdílení

Fenomén litomyšlské lázeňské lavičky pokračuje

Každá z litomyšlských lázeňských laviček je opravdovým unikátním uměleckým dílem. Lavičky lemují pomyslnou lázeňskou kolonádu a přinášejí radost i místo k oddychu. Na Zahájení 5. litomyšlské lázeňské sezóny představíme pár nových kousků, tak se těšte.

Jaké máte ohlasy na vskutku originální lázeňské lavičky? Jak vlastně tento nápad vznikl?
Při prvním ročníku Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny jsme rozmístili po naší pomyslné kolonádě staré lavičky, které se dříve používaly v zámeckém amfiteátru. Na akci samotnou jsme na ně nainstalovali dektury, které sloužily zároveň jako malířské plátno. Po akci si litomyšlané velké množství laviček pochvalovali a žádali jejich celoroční umístění. Staré lavice by však městská zákoutí příliš nezdobily – z toho důvodu jsme jej nabídli umělcům ke zkrášlení. Tak vznikl fenomén lázeňských laviček. Ohlasy na umělecky ztvárněné lavičky jsou většinou velmi kladné.

Kolik laviček bylo celkem vyrobeno v rámci akce Lázně ducha? Lze si někde prohlédnout všechny lavičky, které byly vyrobeny?
První lavičky vznikly v rámci výtvarného sympozia, které do Litomyšle na jaře 2013 svolala Umělecká beseda. Její členové Vladimír Gebauer, Pavla Aubrechtová, Jitka Štenclová, Eduard Halberštát, Aleš Lamr a Jiří Kačer, doplnění dalšími výtvarníky Janem Steklíkem a manželi Látalovými tvořili před zraky veřejnosti. Dalších asi šest laviček přibylo o rok později. Na jejich tvorbě se podíleli tito umělci: Arthur Magrot a Alessandra Svatek – italsko-česká umělecká dvojice, která pracuje především ve veřejném prostoru na streetartových principech, Pavel Hošek a Lukáš Tůma – profesoři Fakulty restaurování, Zuzana Burgrová a Martina Nosková – studentky pražské UMPRUM a sochař Jakub Grets. Celý projekt koordinoval absolvent Fakulty restaurování Aleš Hvízdal, který je sám autorem jedné z laviček (ve Váchalově uličce). V loňském roce přibylo pro změnu několik firemních laviček – tiskárna HRG vyrobila dvě, příspěvková organizace Zámecké návrší také dvě, jedna sešívaná je před obchodem s patchworkem…
V souvislosti se zahájením letošní lázeňské sezóny připravujeme nové webové stránky. Zde chceme zveřejnit kompletní galerii všech dosud vytvořených lázeňských laviček.  

Kolik nových laviček se po Litomyšli objeví v rámci letošního ročníku a bude nějaká opravdu unikátní?
Letošní „lavičková sezóna“ bude rozdělena na dvě části. V první řadě je třeba stávající lavičky obhlédnout a bude-li to možné a potřebné, tak i opravit. Pokud to již možné nebude, nahradí je lavičky nové. Celý projekt má na starosti opět bývalý absolvent restaurátorské školy Aleš Hvízdal, který dnes spolupracuje s Federikem Diázem. Dá se tedy předpokládat, že nějaké unikátní lavičkové překvapení nás čeká, ale bude to opravdu překvapení, tak se těšme.  

Ve městě nejsou všechny lavičky, které byly vyrobeny. Proč?
Bohužel byly některé z laviček označeny za nebezpečné a uklizeny do depozitáře. Věříme, že se nám alespoň pro některé podaří najít takové místo, kde nikomu neublíží. Houpací lavička z Toulovcova náměstí se však pravděpodobně na své místo již nevrátí. Jiné lavičky již dožily. Několikrát jsme řešili dilema, zda lavičky na zimu uklízet. Nakonec jsme se shodli na tom, že chceme mít pomyslnou lázeňskou kolonádu celoročně. Je samozřejmé, že s sebou toto rozhodnutí nese rychlejší opotřebení a nižší životnost laviček.      

Můžete odhadnout, kolik laviček může ještě vzniknout? Kdo se zapojuje do výroby a může se zapojit kdokoliv?
Otázkou je, zda budeme umělcům dávat k dispozici pouze staré lavičky ze zámeckého amfiteátru. Pokud ano, těch použitelných již velké množství k dispozici nemáme. Dovedu si však představit i jiný model – s ohledem na oblibu lázeňských laviček by neměl být problém s výrobou podobných konstrukcí a zakoupením materiálů na tvorbu nových laviček. Projekt zůstává i nadále otevřený. Zúčastnit se ho mohou i další výtvarníci. A co budeme dělat, až bude lázeňská kolonáda plná a další lavičky už se na ni nevejdou? Litomyšl má řadu dalších kouzelných zákoutí, kde stojí za to chvilku pobýt. Proto je možné, že se lázeňské lavičky do budoucna rozšíří i do jiných koutů našeho lázeňského města.      

Lázeňské lavičky si můžete prohlédnout i na tomto blogu:
http://www.krajnicky.cz/news/litomyslske-lavicky/

 

Odpovídala Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 09. 03. 2016
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Fenomén litomyšlské lázeňské lavičky pokračuje

obrázek k aktualitě Fenomén litomyšlské lázeňské lavičky pokračuje

obrázek k aktualitě Fenomén litomyšlské lázeňské lavičky pokračuje

obrázek k aktualitě Fenomén litomyšlské lázeňské lavičky pokračuje


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty