Litomysl Město pro lidi

Litomyšlané hrají a zpívají nejen Litomyšlanům

K předvánočnímu času patří i koncerty. V Litomyšli máme to štěstí, že nemusíme umělce jen dovážet. Již po osmdesáté bude provedena Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby společnými silami litomyšlských pěvců a hudebníků. Těšíme se i na tradiční vánoční koncert sboru KOS i na vystoupení dalších skupin.

Když na přelomu tisíciletí, v roce 1999, vznikla a v Litomyšli byla uskutečněna myšlenka koncertního provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby společnými silami litomyšlských pěvců a hudebníků, jistě nikoho nenapadlo, že za 15 let se dočká osmdesátého provedení mše. A to v místě vzniku tradice – kapitulním kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli. V letošním jubilejním roce, kdy uběhlo 250 let od narození autora, zazní nejznámější česká vánoční mše ve čtvrtek 17. prosince v 18 hodin na tradičním místě. Bude provedena litomyšlskými sbory Vlastimil, Sborem paní a dívek a Mužským pěveckým sborem se sbormistry Martinem Profousem, Hanou Vanišovou a Petrou Kubátovou a Litomyšlským symfonickým orchestrem. Sólové

party zazpívají Václav Boštík – tenor, Leoš Krejčí – bas, Veronika Kladivová – soprán a Radka Rubešová – alt. V rámci programu zazní i úprava známých koled šéfdirigenta Litomyšlského symfonického orchestru Davida Lukáše. Ten se i ujme řízení celého koncertu. Účinkující se těší na to, že si návštěvníci i letos nenechají tuto předvánoční lahůdku ujít. Předprodej vstupenek probíhá v informačním centru.

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby zazní také jako doprovod při společné půlnoční mše svaté litomyšlských církví v chrámu Nalezení sv. Kříže.   

V období adventním připravil smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl pro veřejnost tradiční vánoční koncert, který se uskuteční 15. prosince od 18 hodin ve Smetanově domě. Vedle slavnostní mše Missa Festiva Johna Leawitta, která ač není zamýšlená jako liturgická mše, je s úspěchem řadu let prováděná církevními i necírkevními sbory, zazní vánoční koledy a vystoupí rovněž symfonický orchestr Základní umělecké školy Jaroslava Kociána Ústí nad Orlicí. Překvapením, jakýmsi letošním dárkem pod stromečkem, pak bude účast zvláštního hosta z USA Michaela Šusta. Michael Šust je rodilým Čechem, který do Spojených států odešel v roce 1986 poté, co absolvoval pardubickou konzervatoř a slibně rozeběhl kariéru jako operní zpěvák a učitel hudby. Neztratil se však ani za „velkou louží”. Řadu let působí v USA jako hudební režisér, stal se uznávaným pastorem v různých křesťanských církvích v Massachusetts, Texasu či Missouri. Ve Smetanově domě v rámci vánočního koncertu hodlá vystoupit i s rodinou – manželkou Collen a dcerami Christy a Annie.

Zuzana Fruniová a Josef Veverka

vyvěsila Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 08. 12. 2015
datum aktualizace: 18. 12. 2015
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Litomyšlané hrají a zpívají nejen Litomyšlanům

obrázek k aktualitě Litomyšlané hrají a zpívají nejen Litomyšlanům


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty