Litomysl Město pro lidi

Litomyšl v gala! Smetanova Litomyšl v plném proudu

Již ve čtvrtek 11. června byl zahájen 57. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Potrvá až do 5. července a nabídne řadu unikátních koncertů, oper, inscenací, dětských programů a dalších projektů. Přinášíme pár programových tipů a dalších zajímavostí.

Programové tipy:

pro milovníky opery
-       Národní divadlo uvede novou inscenaci opery Modesta P. Musorgského Boris Godunov. Historické drama podle předlohy A. S. Puškina nastudovala Linda Keprtová, v současnosti nejvyhledávanější operní režisérka mladé generace, mimochodem původem z České Třebové (zámecké nádvoří, 2. 7.).
-       Letošní jubilant Zdeněk Pololáník ani v opeře Noc plná světla nezapře, že jeho doménou je hudba filmová (zámecké nádvoří, 16. 6.).

pro milovníky velkých hlasů
-       V komponovaném pořadu Krédo Mistra Jana vystoupí i Adam Plachetka, nejzářivější česká pěvecká hvězda současnosti (zámecké nádvoří, 29. 6.).

pro rodiny s dětmi
-       Představení Kühnova dětského sboru Malý princ na motivy knihy Antoina de Saint-Exuperyho s hercem Michalem Novotným (Smetanův dům, 17. 6.)
-       Loutkando Grando, loutkové představení plné fantazie, kouzla a humoru Divadla pod Šťastnou Hvězdou s barokní hudbou v podání špičkového souboru Ensemble Inégal Adama Viktory (Smetanův dům, 29. 6.)

pro milovníky chytrých telefonů
-       Na průběhu koncertu Hudební zeměkoule se budou podílet diváci hlasováním prostřednictvím mobilních telefonů. Jeden vylosovaný návštěvník pořadu, který bude moderovat herec a hudebník Jan Maxián, získá „chytrý telefon“ věnovaný firmou FORTECH (zámecké nádvoří, 22. 6.).

pro milovníky romantických zážitků
-       Večer v zámku Nové Hrady nabídne představení barokní opery Pygmalion Jeana-Philippa Rameaua v kouzelném prostředí zahradního divadla, spojené s hostinou a dobovou zábavou (Nové Hrady, 17., 18., 20. a 21. 6.).  

pro milovníky hollywoodských filmů
-       Jedním z dramaturgických vrcholů letošního ročníku festivalu bude česká premiéra vokální symfonie The Passion of the Christ Symphony amerického skladatele Johna C. Debneye. Debney patří k nejúspěšnějším hollywoodským autorům, složil hudbu k více než stovce filmů a televizních seriálů nejrůznějších žánrů, od dětských přes dobrodružné, akční a komedie až po rozsáhlé epické. Na Oscara byl nominován za hudbu k filmu Mela Gibsona Umučení Krista, pro její úspěšnost téma zpracoval do samostatného díla, které mělo světovou premiéru ve Vatikánu a nyní je uslyší i návštěvníci koncertu v Litomyšli. John Debney přijede provedení osobně dirigovat a spolu s ním vystoupí i další protagonisté filmu - hráč na etnické dechové nástroje Pedro Eustache a zpěvačka Lisbeth Scott, hollywoodská star, která nazpívala vokály například k filmům Mnichov, Království nebeské, Avatar, Transformers, ale i k sérii Shrek nebo ústřední píseň seriálu True Blood (zámecké nádvoří, 21. 6.).

pro milovníky klasiky
-       Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem v Zahajovacím koncertu (zámecké nádvoří, 11. 6.) a Dvořákově Requiem (zámecké nádvoří, 12. 6.)
-       z Rakouska na festival poprvé zavítá velký zahraniční orchestr, Tonkünstler Orchester má připravený atraktivní program s Beethovenem, Čajkovským a Mendelssohn-Bartholdym. V koncertu vystoupí i český vynikající houslista Josef Špaček (zámecké nádvoří, 28. 6.).

pro milovníky žánrových přesahů
-       Dan Bárta uvede své písničky v úpravě pro jazzovou kapelu Illustrastosphere a Komorní filharmonii Pardubice (zámecké nádvoří, 23. 6.)
-       jako rockerka se představí se svým elektronickým nástrojem varhanice KATT v hudebním show Inside The Apple (Kulturní centrum Fabrika Svitavy, 22. 6.)
-       V klasickém žánru sice zůstane Baborák Ensemble, hudbě v jeho provedení se však rozhodně nedá říkat „vážná“ (zámecká jízdárna, 4. 7.).

pro milovníky mimořádných zážitků
-       57. Smetanova Litomyšl vyvrcholí „Velkým finále“ s hity barokních skladatelů. Koho zvukově neuspokojí Händlova Vodní hudba nebo Hudba ke královskému ohňostroji se znásobenými počty hráčů na dechové nástroje, ten se dočká v Lovecké symfonii Leopolda Mozarta střelby ze skutečných kulovnic a štěkání psí smečky. Podle partitury „štěkají“ hráči z orchestru! (zámecké nádvoří a klášterní zahrady, 5. 7.)

Prodej vstupenek v informačních centrech a na www.smetanovalitomysl.cz

Smetanovu Litomyšl zahájí Bohuslav Martinů
Poprvé se Smetanova Litomyšl dočká ceremoniálu slavnostního zahájení. Uskuteční se 11. června od 18:30 hodin v zámecké jízdárně, zúčastní se jej ministr kultury a spojen bude se „křtem“ prvních dvou svazků nového souborného vydání díla Bohuslava Martinů. Jedna ze zahrnutých skladeb, čtvrtá symfonie, bude potom Českou filharmonií provedena v rámci slavnostního zahajovacího koncertu spolu se skladbami Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Velké finále v Klášterních zahradách
Velké finále 5. července bude v přímém přenosu vysílat Česká televize a za příznivého počasí bude podobně jako vloni přenášeno do Klášterních zahrad. Zde budou moci návštěvníci bezplatně sledovat koncert bez smokingů a večerních rób, navíc pro ně společnost SAINT-GOBAIN ADFORS připravila program na celé nedělní odpoledne. Od 16 hodin vystoupí skupina Electroshock s rockovými a popovými skladbami v netradičním pojetí smyčcových nástrojů, po té rocková legenda Blue Effect a podvečer bude patřit šansonu v originálním podání francouzské herečky a zpěvačky Chantal Poullain se skupinou Štěpána Markoviče.  Mezi vystoupeními kapel představí akrobatická vystoupení Cirkus TeTy s workshopem pro děti i dospělé.

Smetanova Litomyšl v médiích
Kdo nezískal vstupenky nebo raději tráví večery ve svém domácím křesle, má letos i tak možnost sledovat festivalové pořady. Slavnostní zahajovací koncert a Galakoncert – Návštěva v MET bude v přímém přenosu vysílat stanice Český rozhlas Vltava a díky mezinárodní síti veřejnoprávních rozhlasů EBU koncerty uslyší posluchači i v řadě států Evropy. Závěrečný koncert Velké finále bude přímým přenosem vysílat Česká televize na svém kanálu ČT ART. Pro ten bude také štáb dokumentaristů z průběhu festivalu připravovat speciální vydání pravidelného televizního pořadu TERRA MUSICA.

Jan Pikna,
ředitel obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl 

 

vyvěsila Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu

datum zveřejnění: 08. 06. 2015
datum aktualizace: 29. 06. 2015
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Litomyšl v gala! Smetanova Litomyšl v plném proudu

obrázek k aktualitě Litomyšl v gala! Smetanova Litomyšl v plném proudu

obrázek k aktualitě Litomyšl v gala! Smetanova Litomyšl v plném proudu

obrázek k aktualitě Litomyšl v gala! Smetanova Litomyšl v plném proudu


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty