Litomysl Město pro lidi

Hrajeme si v Litomyšli aneb víkend nejen pro děti

Letní prázdniny zahájíme v Litomyšli opravdu ve velkém stylu. Čeká na nás prodloužený víkend, který bude určen především dětem a jejich rodičům. A že půjde o různorodé aktivity se můžete dočíst v následující pozvánce. Vrcholem bude představení nového Dětského programu na Zámeckém návrší.

 

A protože víkend v Litomyšli začíná ve čtvrtek, odstartujeme přesně 2. července. Připomínám, že tento den bude mít opět 15 muzeí a galerií otevřeno zdarma. A že je na co se těšit – v regionálním muzeu můžete stavět z Merkuru či navštívit letní hernu. Dveře pro vás otevře i Muzeum domečků, panenek a hraček či zámecké sklepení se stálou expozicí soch Olbrama Zoubka a Srdcem pro Václava Havla.

Ve čtvrtek startují také zámecká Letní pozastavení. „Jde o volné procházky, během kterých se návštěvníci dozvědí základní historická data, několik zajímavostí z denního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle a budou upozorněni na nejkrásnější exponáty,“ vysvětluje kastelánka Státního zámku Litomyšl Zdeňka Kalová a dodává:“ Prohlídky budeme pořádat v červenci a v srpnu, vždy od úterý do pátky, v 10 a 14 hodina, trvají asi 30 minut a jsou nabízeny hlavně rodinám s dětmi.“     

Páteční program bude ve znamení zahájení 17. ročníku Toulovcových prázdninových pátků. Pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký nám bude na Špitálku vyprávět Divadýlko Romaneto z Prahy, které vystřídá se svým koncertem Honza Burian.

Představení Dětského programu na Zámeckém návrší
V sobotu v 10.00 hodin bude u Dětského pavilonu slavnostně otevřen dlouho očekávaný interaktivní Dětský program. Základní myšlenkou tohoto programu je propojení jednotlivých objektů na Zámeckém návrší a jejich historii jednotnou linkou interaktivních zastavení. Program mimo jiné obsahuje unikátní dětský labyrint v bývalé zámecké konírně, v němž mohou děti prozkoumat všechna zákoutí historie litomyšlského zámku. Interaktivní prvky na zámeckých arkádách dovolí návštěvníkům nahlédnout pod omítku zámku přímo do zámeckých interiérů. Díky instalaci v piaristickém chrámu se děti vydají Vzhůru k andělům. Instalace Račte vstoupit, která je umístěná v regionálním muzeu, zve na návštěvu k významným osobnostem spojených s Litomyšlí.  Pro děti bude program včetně návštěvy labyrintu v zámecké konírně, Rodného bytu Bedřicha Smetany a regionálního muzea od 10 do 15 hodin zcela zdarma. Pro zájemce je připravena i komentovaná prohlídka s autory Dětského programu, která vysvětlí ideu a význam jednotlivých zastavení. Prohlídka začíná v 10.30 hodin u Dětského pavilonu.

Program pro děti také v chrámu Nalezení sv. Kříže
„V sobotu bude od 15.30 do 16.00 hodin nejen pro nejmenší návštěvníky připraven program také v prostorách nově zrekonstruovaného Piaristického chrámu,“ zve Petra Jiráňová z příspěvkové organizace Zámecké návrší a dodává:“ Můžete se těšit na tematické komentované prohlídky, biblické a historické kvízy i možnost navštívit vyhlídku na průčelí chrámu.“ Od 15.30 mohou zájemci absolvovat komentovanou prohlídku novou interaktivní expozicí sakrálního umění Andělé na návrší. Nebudou chybět ani ukázky programů Školy na zámku. Návštěvníci se tak mohou těšit na ukázku zážitkového vzdělávacího programu zaměřeného na bližší vnímání a poznávání prostoru chrámu.

Velké finále 57. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl  
Bohatý program nás čeká i v neděli 5. července odpoledne. Od 16.00 hodin se bude konat Odpoledne se Saint-Gobain Adfors. Těšit se můžete na akrobatické vystoupení s worskopem pro diváky Cirkusu TeTy, rockové a popové skladby v netradičním pojetí smyčcových nástrojů Electroshock, šanson v originálním podání franczouské herečky a zpěvačky Chantal Poullain se skupoinou Štěpána Markoviče. Hvězdou odpoledního programu bude koncert rockové legendy v čele s Romanem Hladíkem, skupina Blue Effect. Ve 20.30 hodin se právě do Klášterních zahrad bude přenášet závěrečný koncert 57. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl. Jde o ideální příležitost, jak představit i těm nejmenším skladby J. S. Bacha či G. F. Händela.

Věříme, že si letní prázdniny rozehrajete spolu s námi a vrátíte se alespoň na chvíli do dětských let.

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu

datum zveřejnění: 08. 06. 2015
datum aktualizace: 29. 06. 2015
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Hrajeme si v Litomyšli aneb víkend nejen pro děti

obrázek k aktualitě Hrajeme si v Litomyšli aneb víkend nejen pro děti


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty