Litomysl Město pro lidi

Zahájení 4. litomyšlské lázeňské sezóny v Litomyšli

Již za pár dní bude zahájena další lázeňská sezóna. Největší novinkou je vyhlášení soutěže o nejkrásnější klobouk, kostým a lázeňský pár. Ve spolupráci s firmou H.R.G. nově otvíráme Fotoateliér na ulici. Chybět nebude ani soutěž elegance auto-moto veteránů či celodenní soutěž Lázeňské prameny.

Když před třemi lety přišli podnikatel Jaroslav Vencl, emeritní starosta Miroslav Brýdl a nakladatel Ladislav Horáček s nápadem vyhlásit Litomyšl prvními lázněmi ducha na světě, mnozí v úspěch tohoto projektu příliš nevěřili. Dnes si naopak nedovedeme představit konec dubna bez zahájení lázeňské sezóny. Díky lázním ducha byla Litomyšl vyhlášena nejmagičtějším místem v republice a získala si respekt i skutečných léčebných lázní. Tato akce jednoduše Litomyšli sluší a já věřím, že se na ni už teď těšíte. Stejně jako v uplynulých ročnících zažijeme spoustu legrace, budeme svědky řady vynikajících koncertů a divadelních představení. Nezastupitelnou roli hrajete v této skvělé „taškařici“ také vy. Zkuste se spolu s organizátory vrátit na začátek 20. století, přijďte v šatech po babičce či dědečkovi, s paraplíčky a špacírkami korzovat lázeňskou kolonádou.  

Samotné zahájení lázeňské sezóny je naplánováno na sobotu 25. dubna ve 14.00 hodin před chrámem Nalezení sv. Kříže. Lázeňské tématiky však bude v našem městě plno již od středy. V literární kavárně Na sklípku se můžete večer zastavit na Knižním čtvrtku ve středu, který má opět zajímavé téma: „Lázně slova - erotika“. Ve čtvrtek se těšte na slavnou one man show Caveman a páteční večer bude patřit Městskému divadlu Kladno, které přiveze Vojtku Kotka a Jakuba Prachaře v rolích Vinnetoua a Old Shatterhanda.    

Kolonáda ožívá
Kolonáda ožije v sobotu úderem desáté hodiny. Opět si budete moci prohlédnout nádherné exponáty z Veterán klubu Litomyšl, přijede také Spolek českých kolařů cestovatelů, navštíví nás panstvo z tvrze Žíželeves, dorazí krajta Ernestýna, hrát a zpívat budou různí pouliční umělci – naši staří známí, ale i nové partičky, např. Stanley´s Dixie Street Band, Doveda Sloupnice, Dědovy Blechy, nově se představí taneční skupina Amapola Tribe či masér Jakub Lojka. Uvidíte několik nových lázeňských laviček a samozřejmostí bude i oblíbená soutěž Lázeňské prameny. Na bezpečnost bude i tentokrát dohlížet Četnická pátrací stanice z Pardubic.

Slavnostní zahájení 4. litomyšlské lázeňské sezóny
Těsně před slavnostním zahájením vás zveme ve 12.30 hod. na představení nové stálé expozice diecézního muzea Andělé na návrší, které je umístěné na emporách piaristického chrámu. Na 14.00 je již naplánováno samotné zahájení. Uskuteční se opět před kostelem Nalezení sv. Kříže. V tuto chvíli můžeme prozradit jediné – na slavnostní zahájení zveme i Magdalenu Dobromilu Rettigovou, která v letošním roce slaví významné jubileum. Po tomto úvodním aktu nás průvod vedený kapelou Marimba Live Drums zavede na lázeňskou kolonádu, kde se bude hrát a zpívat až do večera. Program na hlavním pódiu na Toulovcově náměstí zahájí Jiří Šlupka Svěrák a Nejenblues. Další hudební lahůdkou pro všechny generace bude jistě koncert Jaroslava Uhlíře s kapelou, ale i večerní putování napříč hudebními žánry se skvělými Trabandy. V rámci odpoledního programu budeme vyhlašovat vítěze nejrůznějších soutěží – např. o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým či pár, o nejelegantnější auto-moto veterány, losovat budeme i výherce celodenní soutěže Putování po lázeňských pramenech. Celým dnem nás bude provázet lázeňský švihák Václav Žmolík, jehož další díl knihy Počesku se právě zde dočká slavnostního křtu.         

Letošní lázeňské novinky
Největší novinkou letošního ročníku je vyhlášení soutěže o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým či lázeňský pár. Také z tohoto důvodu bude v prostoru za kostelem na Toulovcově náměstí zřízen Fotoateliér na ulici. Zde si budete moci nechat udělat obrázek nejen pro soutěžní účely, ale díky spolupráci s tiskárnou HRG si můžete pořídit speciální lázeňský rámeček a svoji fotografii si hned odnést s sebou domů. Věříme, že tato novinka vás potěší.      

Další novinkou je rozšíření lázeňských aktivit na zámecké návrší. Od 10.00 hodin bude otevřena Lehátková vyhlídka a zahájeno promítání fotografií a filmů z minulých ročníků lázní ducha. Ve stejnou hodinu otvírá Škola na zámku i Pivní lázně. Lázeňskou pohodu si budete moci užít i v regionálním muzeu, kde budou od 10.00 hodin otevřeny Sluneční lázně s políbením múzy. Pramen vaší tvorby se pro letošní rok stěhuje do útulného prostředí dvorečku zámeckého pivovaru, slovem provází Tomáš Jireček a těšit se můžete např. na M. E. Kyšperského, M. Haka, K. H. Novotného, O. Sychru a řadu dalších milovníků poezie, hudby, divadla a stand up comedy. Výjimečná bude zcela jistě i Lázeňská improshow v zámeckém pivovaru či noční prohlídka piaristického chrámu s překvapením.

Lázeňská atmosféra se nevyhne ani samotnému zámku Litomyšl. Po oba víkendové dny se můžete těšit na Lázeňské kostýmované prohlídky zámku a zkrátka nepřijdou ani milovníci architektonických prohlídek. Pro ty jsou na sobotu i neděli připravené prohlídky celého revitalizovaného zámeckého návrší.            

Lázeňský program nejen na kolonádě
Zahájení čtvrté litomyšlské lázeňské sezóny pořádá pod záštitou starosty Radomila Kašpara a krajského radního zodpovědného za oblast cestovního ruchu René Živného JOMTOV s.r.o. vlastník literární kavárny Na sklípku a provozovatel Pensionu Paseka. Mezi spolupořadatele se hrdě hlásí Smetanův dům, Evropské školicí centrum, Zámecké návrší, Městská galerie Litomyšl, Regionální muzeum v Litomyšli a město Litomyšl. Velký dík patří sponzorům a dalším organizacím, které přispívají se svým programem. Přidává se nejen Smetanův dům s divadelními představeními pro děti i dospělé, ale i večerem s podtitulem Swingové hvězdy na lázeňském nebi – představí se Dasha & Laďa Kerndl & Jan Smigmator s Velkým swingovým orchestrem Česká Třebová. V Lidovém domě se ponese nedělní odpoledne ve znamení Lázeňských odpoledních čajů pro dříve narozené - hrát bude kapela Sunday Tea. Tečku letošnímu zahájení lázeňské sezóny udělá představení Dívčí válka Františka Ringo Čecha ve Smetanově domě.  

Prameny ducha
Tradiční lázně jsou zaměřeny na léčbu a rekonvalescenci těla, Litomyšl je však místem, kde lze obnovit síly duševní. K lázním patří neodmyslitelně i léčivé prameny. Takovým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie, zklidnění, pozapomenutí na starosti a dobrá nálada, někdy pomůže i dobré jídlo a pití. Celoroční nabídkou pro návštěvníky města proto bude seznam míst v Litomyšli a okolí - pramenů, kde stačí jen být a do člověka „natéká“ čistá duchovní síla. V rámci zahájení lázeňské sezóny se však zaměříme zvláště na gastronomickou část, zájemci budou moci, podobně jako v letech minulých, navštěvovat restaurace v blízkosti pramenů a za konzumaci speciálně pro lázně připravených nápojů sbírat razítka do svých soutěžních kartiček. Vítězové budou odměněni hodnotnými cenami, jak jinak, především lázeňskými.

Výzva pro návštěvníky zahájení lázeňské sezóny
Součástí lázní ducha bude i letos projekt Najdi – přečti – předej. Pokud máte doma knížku, kterou již podruhé nehodláte číst, přineste ji s sebou na kolonádu. Opatříme ji v lázeňském infostánku samolepkou s pokyny a dáme možnost přečíst si ji i dalším zájemcům. Na oplátku si můžete vybrat jakékoli jiné knížky z naší nabídky zdarma.    

Podrobnosti o programu na www.lazneducha.cz a na facebooku.

 

Ing. Michaela Severová
členka organizačního výboru lázní ducha

datum zveřejnění: 20. 04. 2015
datum aktualizace: 24. 04. 2015
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Zahájení 4. litomyšlské lázeňské sezóny v Litomyšli

obrázek k aktualitě Zahájení 4. litomyšlské lázeňské sezóny v Litomyšli

obrázek k aktualitě Zahájení 4. litomyšlské lázeňské sezóny v Litomyšli


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty