Litomysl Město pro lidi

Zámecké návrší: otvíráme!

Řadu hvězdných sudiček bude mít při svém prvním kroku do života zámecké návrší v Litomyšli. Popřát přijede Spirituál Kvintet, Fleret, BraAgas a řada dalších. Chybět nebudou komentované prohlídky a na své si druhý víkend v září přijdou i děti.

Druhý víkend v září se v rámci Dnů evropského dědictví pravidelně otvírají brány nejzajímavějších památek, budov a dalších prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Právě v těchto dnech chceme slavnostně vrátit do života všech jedenáct revitalizovaných objektů na zámeckém návrší. 

Předání klíčů a komentované prohlídky
V neděli 14. září dojde ve 14.00 hodin ke slavnostnímu předání klíčů od jedenácti objektů od generálního dodavatele, firmy HOCHTIEF CZ a.s. zpět městu Litomyšl. K předání staveniště a zároveň symbolických klíčů od jedenácti objektů, které čekaly na rekonstrukci, došlo 5. července 2011. Obnovou od té doby prošel zámecký pivovar, jízdárna, kočárovna, stáj, konírna, piaristická kolej, piaristický kostel, park, první a horní nádvoří a předzámčí. Většinu objektů jste měli možnost navštívit i v průběhu rekonstrukce. Některé jsme již vrátili do života v uplynulých měsících. Až v tuto dobu je však čas na komentované prohlídky všech revitalizovaných objektů. Prohlídky budou rozděleny do tří bloků  A: chrám Nalezení sv. Kříže a piaristická kolej (sraz před vstupem do koleje, cca 1,5 hod.) B: zámecký pivovar, jízdárna, park a hospodářské budovy (sraz u kašny přej jízdárnou, cca 1 hod.) C: Regionální muzeum v Litomyšli (sraz před vchodem do muzea, cca 1 hod.). Na každý blok je třeba se v informačním centru přihlásit zvlášť, kapacity jsou omezené (max. 30 lidí na jednu prohlídku). Prohlídky jsou zdarma, začínají v neděli v 9, 12, 15 a 17 hodin a některé z nich provedou přímo autoři jednotlivých návrhů rekonstrukcí. 

Celodenní program v předzámčí a Velká celodenní hra  
Celodenní program na pódiu mezi chrámem Nalezení sv. Kříže a muzeem bude moderovat Václav Žmolík. Začínáme řemeslným trhem a písněmi středověké Evropy v podání BraAgas již v 9.00 hodin ráno. Od 10.15 hodin se pódium ponoří do ticha a v nedalekém chrámu Nalezení sv. Kříže se bude sloužit slavnostní mše svatá jako poděkování za revitalizaci zámeckého návrší. O půl dvanácté dostane v předzámčí prostor pohádka - nejen nejmenší návštěvníci se mohou těšit na Králíky z klobouku v podání Divadla Špílberg a hned poté na Pernštejnskou trilogii - loutkové představení divadla Julie & spol. Po slavnostním předání klíčů zveme na koncert české hudební legendy Spirituál Kvintet a od 17 hodin na folkrockový hudební nášup z Vizovic, skupinu Fleret. Živo a veselo však nebude pouze v předzámčí. První zámecké nádvoří bude patřit výstavě historických vozidel a program pro děti bude i v zámeckém parku. Navíc bude pro návštěvníky připravena Velká celodenní hra s možností vyhrát zajímavé ceny. Hrací karty, start i cíl bude v dětském pavilonu na horním nádvoří. Vydejte se ve stylu Indiana Jonese na cestu za zámeckým pokladem. V případě deště se program z předzámčí přesunuje do jízdárny - samozřejmě s výjimkou řemeslného trhu.

Ochutnávka programu Škola na zámku
Škola na zámku je jedinečným projektem propojujícím zážitkovou pedagogiku a genius loci lokality zámecké návrší v Litomyšli. Využívá vazby na dobové reálie, památky, kulturní dědictví a významné osobnosti, které ve městě pobývaly. V Regionálním muzeu v Litomyšli máte jedinečnou možnost absolvovat jeden kompletní program, konkrétně Pojďte s námi do muzea - Zámek muzejní a řemeslný. Láká vás dobrodružná cesta staletími? Chcete odhalit tajemství starobylého města a života jeho obyvatel? Navštívit trh nebo řemeslnou dílnu? Pokud ano, svěřte se do péče lektora a společně s ním projděte muzeum napříč staletími. Na program je třeba přihlásit se předem v RML a vyšetřit si čas od 9 do 11.30 hodin. V dětském pavilónu před kočárovou budou pouze krátké ukázky dětských programů, krátké workshopy a výtvarné dílny. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet kresbu ve stylu renesančních mistrů, vyrobí si vlastní iniciál, naučí se zákony perspektivy, odhalí tajemství soch na zámeckém návrší a mnoho dalšího. Zájemci se také dozvědí více o celém projektu a jeho programové nabídce. Občerstvení v průběhu celého dne nabídne otevřená kavárna v zámecké kočárově.

Noc otevřených dveří památek a další akce
Aby vám čekání na ten velký den D rychle uteklo, zveme vás v sobotu nejen na Den otevřených dveří památek, ale také na noční prohlídky památek. V sobotu budou od 20 do 23 hodin otevřeny tyto památky: Regionální muzeum v Litomyšli, Zámecké sklepení, Zámecká jízdárna, konírna a kočárovna, Portmoneum - Musem Josefa Váchala, v Klášterních zahradách budete moci pozorovat noční oblohu a v chrámu Nalezení sv. Kříže budeme promítat fotografie stavu kostela před rekonstrukcí. V průběhu soboty můžete navštívit také Litomyšlské vinobraní na Smetanově náměstí, Fish Fest v hospodě Na Kopečku, Medový víkend na Veselce, můžete si prohlédnout Smetanův dům tak, jak ho neznáte, nebo si zamuzicírovat v Rodném bytě B. Smetany. Úplné zahájení akce je naplánováno na čtvrtek 11. září od 18 hodin - v chrámu Nalezení sv. Kříže se představí vokálně-instrumentální soubor ReBelcanto. Nenechte si tento jedinečný zážitek ujít.

Sbírka na živé zvony
Vstup na většinu akcí je zdarma. Drobné mince či větší bankovky však doma nenechávejte. V chrámu Nalezení sv. Kříže bude umístěna kasa a budeme vybírat na tzv. živé zvony. Připomeňme, že sbírku na nové zvony do tohoto kostela vyhlásilo v únoru letošního roku město Litomyšl. Celkové náklady na pořízení zvonů sv. Václav, Panna Marie a sv. Josef jsou cca 1,5 milionu Kč. Dodejme, že v tuto chvíli nemá Litomyšl žádné zvony, které bijí.       

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 26. 08. 2014
datum aktualizace: 27. 08. 2014
zveřejnil: Mgr. Jana Bisová 

www.crr.cz/cs/

obrázek k aktualitě Zámecké návrší: otvíráme!

obrázek k aktualitě Zámecké návrší: otvíráme!

obrázek k aktualitě Zámecké návrší: otvíráme!

obrázek k aktualitě Zámecké návrší: otvíráme!


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty