Litomysl Město pro lidi

Pozvánka na zahájení 3. litomyšlské lázeňské sezóny

Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, považujeme Litomyšl za místo, kde je možné obnovit své síly duševní. Zahájení letošní lázeňské sezóny je v sobotu 26. dubna. Vráťte se na začátek 20. století a přijďte v šatech po babičce či dědečkovi korzovat lázeňskou kolonádou!

Když před třemi lety přišel podnikatel Jaroslav Vencl, emeritní starosta Miroslav Brýdl a nakladatel Ladislav Horáček s nápadem vyhlásit Litomyšl prvními lázněmi ducha na světě, mnozí v úspěch tohoto projektu příliš nevěřili. Dnes si naopak nedovedeme představit konec dubna bez zahájení lázeňské sezóny. Díky lázním ducha byla Litomyšl vyhlášena nejmagičtějším místem v republice a získala si respekt i skutečných léčebných lázní. Tato akce jednoduše Litomyšli sluší a já věřím, že se na ni už teď těšíte. Stejně jako v uplynulých dvou ročnících zažijeme spoustu legrace, budeme svědky řady vynikajících koncertů a divadelních představení. Nezastupitelnou roli hrajete v této skvělé „taškařici“ také vy. Zkuste se spolu s organizátory vrátit na začátek 20. století, přijďte v šatech po babičce či dědečkovi, s paraplíčky a špacírkami korzovat lázeňskou kolonádou.  

Samotné zahájení lázeňské sezóny je naplánováno na sobotu 26. dubna ve 14.00 hodin před chrámem Nalezení sv. Kříže. Hlavním důvodem změny místa jsou zcela výjimečné události - připomeneme si 300 let od položení základního kamene této litomyšlské dominanty, 670 let od založení biskupství litomyšlského a také to, že tento kostel budeme již brzy díky provedené revitalizaci moci vrátit do života našeho města.
Lázeňské tématiky však bude v našem městě plno již od středy. V literární kavárně Na sklípku se můžete večer zastavit na Knižním čtvrtku ve středu, který má nádherné téma: „Litomyšl - lázně slova“. Ve čtvrtek večer se těšte na první western pro ženy Butch Cassidy a Sundance kid - ve Smetanově domě se představí Bára Poláková, Tomáš Matonoha a Josef Polášek. Pátek bude ve znamení Vraždy v salónním coupé v podání Divadla Járy Cimrmana.     

Kolonáda ožívá

Kolonáda ožije v sobotu úderem desáté hodiny. Prohlédnout si budete moci nádherné exponáty z Veterán klubu Litomyšl, chybět nebude Spolek českých kolařů cestovatelů, navštíví nás Spolek panstva z tvrze Žíželeves, dorazí krajta Ernestýna, hrát a zpívat budou různí pouliční umělci, mimo jiné Classic Jazz Memorial, harmonikář Pepíček Čečil, Dudlajdá fagotiky, Lázeňské duchovní smyčcové kvarteto, několikrát vystoupí Sbor paní a dívek i Mužský pěvecký sbor, na bezpečnost bude dohlížet Četnická pátrací stanice z Pardubic. Těšit se můžete na výtvarné dílny restaurátorské školy, ve stánku infocentra si budete moci vyrobit mejdýlko, přibude několik nových lázeňských laviček a samozřejmostí je i oblíbená soutěž Lázeňské prameny. V 11.00 hodin proběhne v zámeckém pivovaru vernisáž výstavy Šikovní Divadla Járy Cimrmana, ve 13.00 hodin nás čeká vernisáž Anny Mackové v Portmoneu - Museu Josefa Váchala.

Ve 14.00 hodin se sejdeme před kostelem Nalezení sv. Kříže, abychom spolu se Zdeňkem Svěrákem, Vojtou Kotkem, Václavem Žmolíkem a Frebónií z Pernštejna slavnostně zahájili letošní lázeňskou sezónu. Po tomto úvodním aktu nás průvod zavede na lázeňskou kolonádu, kde se bude hrát a zpívat až do večera. Program na hlavním pódiu na Toulovcově náměstí zahájí skvělý Jan Smigmator se svým Swinging Quartetem. Honzu vystřídá Pražský Ukulele Band, poté se představí Vojta Kotek se skupinou The Zevláky a Marimba Live Drums. Představovat další pecky programu je téměř zbytečné - večer bude pódium patřit Jiřímu Smitzerovi, kterého vystřídá YoYo band. Zlatým hřebem večera bude jakýsi divadelní experiment - pokus o dramaturgii v přímém přenosu, ve kterém se představí Divadlo Continuo. V hlavní roli pohyb, fyzické herectví, tanec, zpěv…

Letošní horké novinky

O změně místa na slavnostní zahájení jsme již informovali. Svůj prezentační stánek bude mít na Toulovcově náměstí nově také Sdružení lázeňských míst - přijďte si vybrat výlet do lázní, kde léčí tělo. Velkou novinkou je rozšíření lázeňských aktivit do Klášterních zahrad. Již od 11 hodin můžete nosit svoje dílka do tzv. Galerie na kolíčkách. Pokud rádi malujete, kreslíte, fotografujete či vyrábíte koláže, přineste svoje výtvory do Klášterních zahrad - bude zde natažena prádelní šňůra, na kterou můžete právě ten svůj obrázek pověsit tak, aby si ho v rámci zahájení sezóny mohli všichni prohlédnout. Další novinkou bude malé pódium, které bude otevřené od 15 do 21 hodin pro všechny zájemce, kteří budou chtít ukázat, co umí. Projekt „Lázeňské zahrady - pramen vaší tvorby aneb představ se“ zahájí některý z našich milých lázeňských hostů - zda to bude Petr Šabach, Zdeněk Šlupka Svěrák či někdo z Divadla Járy Cimrmana se nechte překvapit. V každém případě počítejte s tím, že se poslední dubnovou sobotu Klášterní zahrady změní v zahrady lázeňské a budou čekat na vaše vystoupení - zda půjde o hudbu, divadlo, výtvarno, poezii, tanec či herectví je jen a jen na vás.    

Lázeňský program nejen na kolonádě 

Zahájení třetí litomyšlské lázeňské sezóny pořádá pod záštitou starosty Michala Kortyše a krajského radního zodpovědného za oblast cestovního ruchu René Živného JOMTOV s.r.o. vlastník literární kavárny Na sklípku a provozovatel Pensionu Paseka. Mezi spolupořadatele se hrdě hlásí Smetanův dům, Evropské školicí centrum, Zámecké návrší, Městská galerie Litomyšl, Regionální muzeum v Litomyšli a město Litomyšl. Velký dík patří sponzorům a dalším organizacím, které přispívají se svým programem. Přidává se nejen Smetanův dům s divadelními představeními pro děti i dospělé, ale i večerem sestaveným ze slavných melodií z operet a muzikálů - hraje Komorní lázeňský orchestr Petra Macka. V Lidovém domě se ponese nedělní odpoledne ve znamení Lázeňských odpoledních čajů pro dříve narozené - hrát bude taneční orchestr MTO. Zlatou tečku letošnímu zahájení lázeňské sezóny udělá koncert sboru Kos a jeho hostů, který bude v nově revitalizovaném chrámu Nalezení sv. Kříže v neděli od 17. hodin. Litomyšlské sbory tak symbolicky pogratulují k výročí 300. let od položení základního kamene a to téměř v předvečer výročí - základní kámen této litomyšlské dominanty byl položen přesně 30. dubna roku 1714.          

Prameny ducha

Tradiční lázně jsou zaměřeny na léčbu a rekonvalescenci těla, Litomyšl je však místem, kde lze obnovit síly duševní. K lázním patří neodmyslitelně i léčivé prameny. Takovým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie, zklidnění, pozapomenutí na starosti a dobrá nálada, někdy pomůže i dobré jídlo a pití. Celoroční nabídkou pro návštěvníky města proto bude seznam míst v Litomyšli a okolí - pramenů, kde stačí jen být a do člověka „natéká“ čistá duchovní síla. V rámci zahájení lázeňské sezóny se však zaměříme zvláště na gastronomickou část, zájemci budou moci podobně jako vloni navštěvovat restaurace v blízkosti pramenů a za konzumaci speciálně pro lázně připravených nápojů sbírat razítka do své soutěžní kartičky. Vítězové budou odměněni hodnotnými cenami, jak jinak, především lázeňskými.

Výzva pro návštěvníky zahájení lázeňské sezóny

Součástí Lázní ducha bude i letos projekt Najdi – přečti – předej. Pokud máte doma knížku, kterou již podruhé nehodláte číst, přineste ji s sebou na kolonádu. Opatříme ji v lázeňském infostánku samolepkou s pokyny a dáme možnost přečíst si ji i dalším zájemcům. Na oplátku si můžete vybrat jakékoli jiné knížky z naší nabídky zdarma.    

Podrobnosti o programu na www.lazneducha.cz a na facebooku.

Ing. Michaela Severová
tisková mluvčí města Litomyšl a členka organizačního výboru lázní ducha

datum zveřejnění: 16. 04. 2014
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Pozvánka na zahájení 3. litomyšlské lázeňské sezóny

obrázek k aktualitě Pozvánka na zahájení 3. litomyšlské lázeňské sezóny

obrázek k aktualitě Pozvánka na zahájení 3. litomyšlské lázeňské sezóny

obrázek k aktualitě Pozvánka na zahájení 3. litomyšlské lázeňské sezóny


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty