Litomysl Město pro lidi

Sbírka na živé zvony byla odstartována

Město Litomyšl spustilo 1. února 2014 veřejnou sbírku na nové zvony do chrámu Nalezení sv. Kříže. Jednotlivci i firmy mohou přispět několika způsoby. Pomozte nám znovu rozeznít litomyšlské zvony - i sebemenší příspěvek je krůčkem k tomu, aby opět začaly bít.

O historii zvonů, které byly ve věži piaristického kostela v minulosti několikrát obnoveny, jsme vás již informovali a dozvíte se také zde. Poslední zvony byly ve věži kostela instalovány v roce 1932 a již v roce 1942 byly zrekvírovány a zničeny. V tuto chvíli je Litomyšl jedním z mála měst, které nemá zvony „živé“. Ve věži kostela Povýšení sv. Kříže sice tři zvony jsou, ale ty nebijí - tedy nežijí. Dva menší, nepůvodní, zvony jsou v jiné tónině a tedy nepoužitelné, třetí původní nemůže být uveden do provozu z důvodu špatné statiky věže.     

Proto se město Litomyšl rozhodlo, že uspořádá veřejnou sbírku a pokusí se vrátit do věže piaristického kostela zvony těchto jmen: sv. Václav, Panna Marie a sv. Josef. Celkové náklady včetně opravy jedné ze stolic a elektrického pohonu jsou 1,5 milionu Kč. Jednotlivci i firmy mohou přispět několika způsoby. Pro drobné peněžní dary budou připraveny v informačním centru na Smetanově náměstí, v informační kanceláři na zámku, v hlavní budově MěÚ i na dalších označených místech pokladny. Hotovost můžete složit také na pokladnách MěÚ Litomyšl, kde je možné využít i platební karty. Pro firmy nabízíme možnost uzavření darovacích smluv. Všichni zájemci si, při splnění zákonných podmínek, mohou dar odečíst od daňového základu a snížit si tím daň z příjmu. Poslední možností je vložit příspěvek na speciální číslo účtu: 107-6430890207/0100. Zde je samozřejmě možné zadat i trvalý příkaz k úhradě a přispívat pravidelně menšími částkami. Věřte, že i sebemenší příspěvek je krůčkem k tomu, aby zvony opět začaly bít. Dárcům, kteří přispějí částku 10 tisíc korun a výš garantujeme prezentaci ve výčtu mecenášů přímo v prostorách chrámu Nalezení sv. Kříže. Jména všech dárců, kteří si nebudou přát zůstat v anonymitě, zveřejníme na webových stránkách města Litomyšl. Zde budeme také průběžně zveřejňovat stav sbírky.   

„Předpokládáme, že výběrové řízení na realizaci zvonů bychom mohli vyhlásit v roce 2015 nebo 2016,“ odhaduje starosta Michal Kortyš a dodává:“Pokud se však potřebnou částku podaří vybrat dřív, budeme velmi rádi a zahájíme realizaci samozřejmě ihned.“       

Dodejme, že pořízené zvony budou majetkem města Litomyšl. Předem děkujeme za každý váš dar.

Podrobnější informace o sbírce, historii zvonů i o současném stavu konta naleznete zde. 

 

Ing. Michaela Severová
tisková mluvčí města Litomyšl

datum zveřejnění: 29. 01. 2014
datum aktualizace: 06. 03. 2014
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Sbírka na živé zvony byla odstartována

obrázek k aktualitě Sbírka na živé zvony byla odstartována

obrázek k aktualitě Sbírka na živé zvony byla odstartována

obrázek k aktualitě Sbírka na živé zvony byla odstartována

    Plakát (formát pdf, velikost 647,96 KB)


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty