Litomysl Město pro lidi

Lidé k návrhu obnovy nábřeží Loučné

Dialog mezi řekou a městem, leitmotiv projektu na obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, dostává stále jasnější obrysy. Díky dialogu mezi architekty a veřejností. O prezentované studii přišly 5. listopadu do Smetanova domu v Litomyšli diskutovat s architekty zhruba čtyři desítky místních.

Lidé k návrhu obnovy nábřeží Loučné

Dialog mezi řekou a městem, leitmotiv projektu na obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, dostává stále jasnější obrysy. Díky dialogu mezi architekty a veřejností. O prezentované studii přišly 5. listopadu do Smetanova domu v Litomyšli diskutovat s architekty zhruba čtyři desítky místních.

Účastníci veřejného projednání si měli možnost zájmové území nejprve znovu projít a připomenout si požadavky, které architektům kladlo zadání veřejné architektonické soutěže Cena Nadace Proměny 2013 vycházející z loňského sociologického šetření. Zároveň se mohli s návrhem vítězné dvojice architektů Martin Rusiny a Martina Freie podrobně seznámit, ptát se a diskutovat.

Východiskem studie je zachování základní hodnoty zmíněného území, totiž jeho přírodní charakter, a současně nenásilné propojení čtyř v současnosti oddělených prostor – ulice Vodní valy, nábřeží, řeky a parku u Smetanova domu.

Návrh počítá se zpřístupněním řeky a propojením břehů lávkou a brodem. Nad objektem dnešní vodárny by měla vyrůst vyhlídka v podobě krytého altánku. Prostor nábřeží se má propojit s ulicí Vodní valy a stát se průchozím. Počítá s plochou pro zahrádku kavárny a současně zakomponování herních prvků pro různé věkové skupiny. V celé ploše území vzniknou různé typy sezení jako lavičky, zahradní stolky, schody, travnatý svah, zídka či zmíněná vyhlídka. Snahou návrhu je také zpřehlednit prostor před Smetanovým domem a více otevřít park k pořádání kulturních akcí.

Nejdiskutovanějšími otázkami veřejného projednání bylo ohraničení hřiště pro nejmenší děti s důrazem na jejich bezpečnost a rodičovský komfort a také míra a způsob dopravního zklidnění ulice Vodní valy. Na kladené otázky odpovídali kromě architektů také přizvaní umělci Dušan Záhoranský a Pavla Sceranková a zahradní architekti Jakub Finger a Mirka Svorová z atelieru PARTERO.

Zapracování diskutovaných připomínek architekti představí začátkem příštího roku. Veřejnost bude mít možnost se k návrhu následně znovu vyjádřit.

Akci zorganizovalo Město Litomyšl ve spolupráci s Nadací Proměny, architekty Martinem Rusinou a Martinem Freiem a dalšími přizvanými odborníky.

Více o projektu: http://www.nadace-promeny.cz/cz/web/projekty/nabrezi-reky-loucne.html

Jana Říhová
Nadace Proměny

 

vyvěsil Jaromír Drábek
Město Litomyšl

datum zveřejnění: 08. 11. 2013
zveřejnil: Ing. Jaromír Drábek 

obrázek k aktualitě Lidé k návrhu obnovy nábřeží Loučné


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty