Litomysl Město pro lidi

Víkend otevřených zahrad proběhne i v Litomyšli

Víkend otevřených zahrad nabídne netradiční pohled na parky a zahrady po celé České republice. Litomyšl nebude výjimkou. Těšit se můžete na známé i méně známé skutečnosti týkající se historie i blízké budoucnosti parku u Smetanova domu a přilehlých Vodních valů a zábavné odpoledne pro celou rodinu.

Víc než jen příjemná procházka čeká na ty, kdo se v sobotu 8. června vypraví mezi 14. a 18. hodinou do parku ke Smetanovu domu. Zatímco pro nejmenší budou připravena dvě dětská představení s názvem Zahrada nudy a fantazie, větší děti mohou zdolávat nízké lanové překážky nebo se vydat na poznávací stezku parkem, kde otestují svoje přírodovědné a historické znalosti. Zájemce pak čeká navazující exkurze po interiérech Smetanova domu. Prohlédnout si mohou i fotografické a výtvarné práce, vystavené v rámci soutěží vyhlášených v souvislosti s plánovanou proměnou prostoru kolem Vodních Valů a Smetanova domu.

Litomyšl známá neznámá se představí všem dětem bez ohledu na věk, které se na chvíli ocitnou v kůži Magdaleny Dobromily Rettigové, aby pronikly do tajů tradiční české kuchyně, vyzkouší si malovat na plátno jako Julius Mařák nebo psát inkoustem po vzoru Aloise Jiráska. Občerstvení na grilu a hudbu k poslechu nabídne Restaurace Karlov.

Park u Smetanova domu a přilehlé Vodní Valy nebyly pro konání Víkendu otevřených zahrad v Litomyšli vybrány náhodou. Prostor má v následujících letech projít proměnou, stát se vyhledávaným místem pro relaxaci a pozvednout společenskou a rekreační hodnotu místa. Návštěvníci se proto během sobotní akce budou moci dozvědět víc o historii místa, zjistit, co vypátraly studentky místního gymnázia, ale také prokázat, že jim není lhostejná ani budoucnost parku. V průběhu celého odpoledne jim bude k dispozici informační stánek, kde se mohou seznámit s výsledky sociologického průzkumu, zaměřeného na to, jak by si občané přáli prostor využívat, co by v něm chtěli zachovat a co naopak změnit. Zároveň se mohou zeptat na cokoli, co je v souvislosti s obnovou parku zajímá a sami vyjádřit svoji představu.

Víkend otevřených zahrad v Litomyšli pořádá Město Litomyšl ve spolupráci s Nadací Proměny. Partnery akce jsou Generace 89, DDM Litomyšl, Střední škola zahradnická a technická Litomyšl a Restaurace Karlov.  

Více o víkendu otevřených zahrad v České republice na www.vikendotevrenychzahrad.cz.

Park předmětem architektonické soutěže
Projekt obnovy nábřeží řeky Loučné běží od ledna roku 2012. V únoru letošního roku vyhlásila Nadace Proměny architektonickou soutěž Cena Nadace Proměny 2013. Součástí podkladů pro architekty byly i výstupy ze sociologického průzkumu, ve kterém se podařilo shromáždit názory a přání širokého spektra obyvatel Litomyšle na proměnu nábřeží. V I. kole architektonické soutěže se sešlo 31 soutěžních návrhů. Nejzdařilejší z nich vybrala pětičlenná porota odborníků během května. Jejich autoři pak budou vyzváni k účasti ve druhém kole soutěže. Konečného vítěze porota vyhlásí v srpnu. Soutěžní návrhy si bude možné prohlédnout na podzim v rámci veřejné výstavy.

 

 

vyvěsila Michaela Severová
tisková mluvčí Města Litomyšl

datum zveřejnění: 27. 05. 2013
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Víkend otevřených zahrad proběhne i v Litomyšli

obrázek k aktualitě Víkend otevřených zahrad proběhne i v Litomyšli

obrázek k aktualitě Víkend otevřených zahrad proběhne i v Litomyšli

    Plakát (formát pptx, velikost 5,55 MB)


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty