Litomysl 750 let Města Litomyšle

Malá - velká - unikátní - prostě Litomyšl

Druhým vrcholem letošních oslav 750 výročí povýšení Litomyšle na město bude víkend od 11. do 13. září. V rámci Dne otevřených dveří památek si budeme připomínat na zámeckém návrší Litomyšl unikátní. Porozumět historii Litomyšle by měla pomoci ojedinělá výstava Unikáty z dějin Litomyšle. Velmi důležitou část historie, která byla spojena s koňmi a jezdectvím si připomeneme v rámci Jezdeckého drezurního koktejlu, který se uskuteční v sobotu odpoledne ve Francouzských zahradách na zámku. Chybět nebudou ani divadla, koncerty, celodenní program pro děti s názvem Možná přijde i kouzelník či nejrůznější projekce. Druhá zářijová sobota vyvrcholí na prvním zámeckém nádvoří představením ohňového Cirkusu Garuda a Prozpěvováním na dobrou noc se skupinou Cimbal Classic.

Litomyšl si připomíná 750 let od doby, kdy Přemysl Otakar II. udělil Litomyšli městská práva. Toto významné výročí slavíme v našem městě celý rok. Oslavy byly zahájeny již v posledních hodinách loňského roku silvestrovským ohňostrojem. Radost ze slavení neumenšuje ani fakt, že historie Litomyšle sahá ještě mnohem dál do minulosti. "Tisíciletá historie města se opírá o zmínku v Kosmově kronice, která zmiňuje hrad Litomyšl jako pohraniční pevnost panství knížete Slavníka v údajném roce jeho smrti (981)," říká Petr Chaloupka z Regionálního muzea Litomyšl a doplňuje:"Kosmas však svoji kroniku sepisoval o více než 130 let později. Datace počátků Litomyšle je tedy velmi nejistá."

"Jeden vrchol oslav máme již za sebou," říká šéf přípravného týmu oslav Radomil Kašpar a dodává:"květnové oslavy ukázaly, že podtitul Litomyšlané Litomyšlanům se osvědčil. Bylo hezké vidět Litomyšlany slavit a bavit se společně."

Druhým vrcholem letošních oslav bude víkend od 11. do 13. září. V rámci Dne otevřených dveří památek si budeme připomínat tentokrát především na zámeckém návrší "Litomyšl unikátní". Podtitul akce "Malá - velká - unikátní - prostě Litomyšl" nám napovídá, že se opět máme na co těšit.

Oslavy zahájíme dvojím provedením Prodané nevěsty. Nenechte se však zmást - v podání divadelní společnosti Jožina Janouška neuslyšíte známé árie. Představení v zámeckém divadélku odkazuje na národní operu jen velmi, velmi volně.

V sobotu k nám možná přijde i kouzelník. Stane se tak díky Klasa dětskému koutu v zámeckých zahradách. Děti se mohou těšit na soutěže a další program, dospěláci na ochutnávky Klasou certifikovaných výrobků. Na prvním nádvoří bude postaveno pódium, kde se budou během dne střídat nejrůznější kapely. V patnáct hodin si můžete vybrat, zda navštívíte v zámeckém divadélku koncert v rámci festivalu Mladá Praha nebo vernisáž výstavy Unikáty z dějin Litomyšle v Regionálním muzeu. Většinu z vystavených unikátů měli Litomyšlané možnost shlédnout naposledy před mnoha desetiletími, řada z nich bude vystavována poprvé. Milovníci nejrůznějších "nej" si přijdou na své - až do 27. září, kdy výstava končí, budou každou celou hodinu včetně víkendů začínat komentované prohlídky.

Dalším vrcholem sobotního odpoledne bude Jezdecký drezurní koktejl ve Francouzské zámecké zahradě. Litomyšl a koně k sobě prostě nerozlučně patří. "Drezury vychází z historie - i tak se dřív bavili zámečtí páni," říká jeden z organizátorů Zdeněk Jílek z Němčic a dodává:"Můžeme se těšit minimálně na sedm vystoupení. Vše na hudbu a předem propracovanou choreografii". Jílek přirovnává jezdeckou drezuru k volné soutěži krasobruslení:"Některé cviky jsou předepsané, ostatní volné. Uvidíme opravdu vrcholové cviky - chybět nebude padede, sólíčko ani ukázka tzv. pasáže ze španělské jezdecké školy," láká Jílek a s úsměvem dodává:"Uvidíme, jak se bude snoubit černý barokní kůň s renesančním zámkem."     

Koncert skupiny Hangover nám zpříjemní čekání na tmu a hlavně Ohnivý Cirkus GARUDA. Půjde o další zajímavou podívanou a snad i umělecký zážitek. Záměrem je citlivé propojování ohnivé show, žonglérských technik, akrobacie, fyzického divadla, klasické klaunérie s odkazem na techniky nejen tradičního cirkusu, ale převážně zapomenutých rituálů světových etnik. V rámci představení uvidíme obrazy ohnivého tance, v nichž se snoubí všechny tyto aspekty do jednoho divadelního celku. Soubor Cirque GARUDA zahajoval kromě jiného i letošní ročník festivalu Letní Letná, který patří mezi nejlepší akce svého druhu v Evropě. Věříme tedy, že i Litomyšlanům udělá jejich představení radost. A komu se ještě nebude chtít domů, může si na dobrou noc zaprozpěvovat se skupinou Cimbal Classic. Máte-li rádi průzračné a čisté melodie, lyrické a přemýšlivé texty propojené přirozeným zpěvem a nadprůměrným muzikantským řemeslem, pak vás kapela kolem Kateřiny a Dalibora Štruncových určitě nezklame.

Neděle bude ve znamení komentovaných prohlídek výstavy Unikáty z dějin Litomyšle, minikoncertů v zámecké kapli a samozřejmě otevřených dveří mnoha památkových objektů (i těch běžně uzavřených - věže kostela a gymnázia, Lidový dům...). Navíc můžete navštívit dva koncerty v Klášterních zahradách - od dvou odpoledne potěší milovníky dechovky Litomyšlská jedenáctka Bekras. Od čtyř hodin se těšte na Kolínský komorní symfoňák KOKOSY. Jejich hlavní specializací jsou filmové melodie, netradiční aranže a humor. Mezi koncerty si můžete odskočit do Regionálního muzea a poslechnout si až pohádkové povídání z cesty tří litomyšlských gymnazistů a jednoho robota k 1. místu světové soutěže INTEL ISEF 2009. V podvečer máte možnost spolu s divadelní společností Rok a půl s Valdštejnem prožít Nejbláznivější den.

Kromě otevřených památek můžete navštívit také řadu výstav a projekcí. Historii a současnost nejstarší školní budovy v Litomyšli můžete vidět na výstavě Školní návraty. Výstavu portrétních fotografií Můj svět, Zážitky z Austrálie a Světového dne mládeže v Lidovém domě. Unikáty z dějin Litomyšle na vás čekají v Regionálním muzeu a například kresby Bedřicha Smetany v jeho rodném bytu v zámeckém pivovaru. Po celé Litomyšli budete potkávat na veřejných prostranství unikátní sochy Aleše Veselého a na pohyblivé obrázky z archívu klubu filmových amatérů se zajděte podívat do Zámeckého infocentra.

Zajištěno bude také bohaté občerstvení. Přidá-li se k oslavám i sluníčko a pravé babí léto, nic nebrání tomu, abychom si zářijové oslavy pořádně užili.

pdf.gif Plakát "Malá - velká - unikátní - prostě Litomyšl" (formát pdf, velikost 1,22 MB)

doc.gif Podrobný program dětského koutku (formát doc, velikost 30,5 KB)

Ing. Michaela Severová
tisková mluvčí

zprava_1251973119195a_n.jpg zprava_1251973119195b_n.jpg 

datum uložení: 03. 09. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty