Litomysl 750 let Města Litomyšle

Kinematograf bratří Čadíků podesáté!

Litomyšlané v tomto roce z oslav nevyjdou! Celý rok slavíme 750 let od povýšení Litomyšle na město, v červnu jsme si připomínali 60 let od prvního ročníku Smetanovy Litomyšle, v září nás čekají oslavy patnácti let od založení klubu Kotelna a deseti let od zápisu zámeckého areálu na Seznam UNESCO. Ani srpen nebude bez kulatin - od 14. do 18. srpna se již podesáté na Smetanově náměstí zastaví oblíbená maringotka Kinematografu bratří Čadíků.

"Ani Filmovému létu se bohužel nevyhnula finanční krize, v důsledku které bylo nutno zredukovat počet tras z původních čtyř na aktuální tři," říká Josef Čadík a pokračuje:"a ačkoliv sehnat sponzory nebylo v tomto nepříznivém čase zrovna snadné, milovníci filmů a kultury se přeci jen našli, a proto vám letošní Filmové léto Kinematografu bratří Čadíků, za laskavé podpory Pivovaru Zlatopramen a Poštovní spořitelny, opět přiveze tu pravou letní atmosféru s krásnými filmy a výtečným občerstvením přímo až k vám do města." Letos navštíví Kinematograf 42 míst a měst na severních i jižních Čechách a samozřejmě také na Moravě, poveze s sebou aktuální české filmy. Těšit se můžete na rodinný film, dětský horor, dospělou romanci a pohádku o Červené Karkulce, to vše ve snímku Marie Procházkové Kdopak by se vlka bál. Následovat bude animovaná historicko-pohádková komedie Kozí příběh ve kterém ožívají Pověsti staré Prahy. Jde o první celovečerní 3D animovaný film ve východní Evropě, tak si ho nenechte ujít. Do válečného roku 1941, a do Němci a Italy obleženého města Tobruku v severoafrické Libyi, nás přenese historicko-válečné drama režiséra Václava Marhoula. Připomeňme, že ve filmu Tobruk hraje jednu z hlavních rolí Litomyšlský rodák Petr Lněnička. Do ještě vzdálenější historie se dostaneme díky dlouho očekávanému snímku slovenského režiséra Juraje Jakubiska s názvem Bathory. Inspiraci hledal režisér v mimořádné osobnosti Alžběty Báthoryové, jejíž legenda zaměstnává historiky již po staletí. Poslední "bonusový" večer se pouze divákům v Litomyšli představí Nestyda. Tedy přesněji řečeno Jiří Macháček ve stejnojmenném filmu Jana Hřebejka. 

A na závěr malá rekapitulace. Kinematograf bratří Čadíků za uplynulých devět let v Litomyšli představil 49 výborných českých filmů. Jen jedenkrát se pro vítr nehrálo. Na dobrovolném vstupném bylo vybráno celkem 253 tisíc Kč. Peníze byly zasílány na nejrůznější charitativní účely. Podpořeny byly například sbírky Pomozte dětem!, Nadace Archa Chantal, Kapka naděje, Akce cihla či Dar života. Od loňského roku vybírá Kinematograf bratří Čadíků na Konto BARIÉRY, které spravuje Nadace Charty 77.

Filmové projekce začínají po setmění. Litomyšlská radnice pro vás opět připraví pohodlné sezení a nebude chybět ani občerstvení.

Podrobnosti o trasách maringotek včetně úplného programu v jednotlivých městech, historii projektu a obsáhlou fotogalerii naleznete na www.kinematograf.cz.

Ing. Michaela Severová
tisková mluvčí

datum uložení: 07. 08. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty