Litomysl 750 let Města Litomyšle

Pohodové Pátky jdou do druhého poločasu

K letním prázdninám v Litomyšli patří již neodmyslitelně Toulovcovy prázdninové pátky. Týden co týden se schází zástupy milovníků pohádek a dobré muziky na Toulovcově náměstí, kterému se v Litomyšli neřekne jinak než Špitálek. Ve druhé polovině prázdnin se můžeme kromě jiného těšit na Ivana Hlase, skupiny Shannon a Marien a Honzu Buriana.

K letním prázdninám v Litomyšli patří již neodmyslitelně Toulovcovy prázdninové pátky. Týden co týden se schází zástupy milovníků pohádek a dobré muziky na Toulovcově náměstí, kterému se v Litomyšli neřekne jinak než Špitálek.

Tento kousek města má výjimečnou atmosféru i bez akcí a lidí. Každý prázdninový pátek se však mění v pohodové místo s kouzelnou atmosférou. Proměnu nezpůsobují "jen" pohádky a výborné výkony muzikantů, ale také Litomyšlané a návštěvníci města. Jde o místo setkávání, povídání si, o místo plné dobré nálady a pohody. A tak to má o prázdninách být!       
Také druhý prázdninový poločas se vám pokusí zpříjemnit ty nejlepší divadelní společnosti a skvělí muzikanti. Těšit se můžete na naše oblíbené pohádkáře, kterými jsou  divadlo Koráb, Divadýlko Mrak, Divadelní společnost ELF či divadlo Andromeda.

Hudebně druhou polovinu prázdnin zahájí Ivan Hlas trio. Ivana v triu doprovázejí kytarista Norbi Kováč a violoncellista Jaroslav Olin Nejezchleba. Ale i když se hraje na akustické nástroje, žádné bezzubé "kotlíkaření" nečekejte. Všichni tři muzikanti jsou rockeři, kteří se nezapřou ani po "vytažení ze zásuvky". Ivan Hlas trio si vysloužilo v loňském roce za album Láska jako oliva nominaci na Anděla. Říká se, že Ivan Hlas je jediný český písničkář, který umí psát nejen o nešťastné, ale i o šťastné lásce. Přijďte se tedy první pátek v srpnu přesvědčit.

Desáté výročí společného hraní přijede do Litomyšle oslavit skupina Shannon. Tato kapela hraje irskou hudbu opravdu strhujícím způsobem. V nástrojovém obsazení najdete irské banjo, housle, low whistle, bouzouki a kytaru v tradičním ladění. Shannon vystupuje také v zahraničí, ale za svůj největší úspěch považují společné vystoupení v pražské T-Mobile Aréně s irskou legendou ALTAN. Irskou hudbu v podání skupiny Shannon můžete slyšet také v divadelní hře Hrdina západu, kterou uvádí divadlo Činoherní Klub v Praze.    

Předposlední prázdninový pátek bude patřit skupině Marien. Tato folková kapela na Špitálku ještě nevystupovala, ale kapelník již ano. Jak je to možné? Jméno Víťa Troníček není milovníkům folku jistě neznámé. V minulosti vedl pardubickou folkovou skupinu Poupata, která hrála na Pátcích v roce 2000. Některé jejich písničky téměř zlidověly a hrají se u ohňů či jinde.

Letošní Toulovcovy prázdninové pátky zakončí písničkář, spisovatel a moderátor Jan Burian. Honzu Buriana můžete znát i z České televize, kde měl nedávno sérii dokumentů Burianův den žen a před tím pořad Posezení s Janem Burianem. Jiří Moravský Brabec o něm říká:"Jde o nejlaskavějšího provokatéra a všeuměla u nás, je to člověk až odporně pracovitý - tak alespoň působí na mě". Kromě toho, že Honza Burian skládá hudbu, pracuje na dokumentárních filmech, píše fejetony a moderuje (například vyhlášení ceny Magnesia Litera). Od roku 2001 v Praze každoročně pořádá Festival osamělých písničkářů, který v roce 2006 vykrystalizoval v založen volného sdružení Osamělí písničkáři. Přesto, že je na pódiu sám s klavírem, dokáže bezproblémově upoutat pozornost všech posluchačů na koncertech. Nevěříte? Tak se přijďte přesvědčit! 

Ani v srpnu nebude chybět Velká Toulovcova prázdninová tombola a Kuře Pomocníček s kasičkou připravenou pro vaše drobné. Vstupné na tento celoprázdninový maratón pohádek a dobré muziky je dobrovolné. Veškerý výtěžek bude i letos odeslán na konto Nadace rozvoje občanské společnosti Pomozte dětem! Za každý váš "penízek" předem děkujeme!

Zbývá jen připomenout, že v případě nepříznivého počasí se akce koná v Music Clubu Kotelna. Tak tedy nezapomeňte - sraz je každý pátek o prázdninách v šest večer na Toulovcově náměstí.

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu

datum uložení: 07. 08. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty