Litomysl 750 let Města Litomyšle

Toulovcovy prázdninové pátky se připojují k řadě gratulantů

K řadě gratulantů, kteří blahopřejí Litomyšli k sedmsetpadesátému výročí od povýšení na město, se připojují také Toulovcovy prázdninové pátky. Pravděpodobně nejmladší, teprve jedenáctiletý, Litomyšlský festival má již řadu malých i velkých příznivců. Pokud se počítáte mezi milovníky pohádek a dobré muziky, jsou další řádky určeny právě vám - představujeme vám první "poločas" letošních prázdnin.

             

První prázdninový pátek bude tak trošku ve znamení středověku. Zahraje nám "tlupa neurvalých muzikantů z Polabské nížiny do světa vyrážející, hřmot a roztodivné zvuky vyluzující" s názvem Gnomus. Vrátíme se do časů dávno minulých, necháme se strhnout magickými melodiemi a uhrančivými rytmy. Pro dokonalou atmosféru bude vystoupení skupiny Gnomus doprovázeno malou ohňovou show. Druhý pátek bude připomínkou nedožitých padesátých narozenin Zuzky Navarové. V roce 2002 zde na Pátcích zaznamenala  obrovský úspěch se skupinou KOA. Letos přijede KOA bez Zuzany Navarové i bez Ivána Gutiérreze. Přesto se dá očekávat brilantní koncert plný skvělých individuálních hráčských vystoupení i souhry celého ansámblu. Jana Lota patří mezi ty méně známé interprety, které letos na Toulovcově náměstí přivítáme. Přesto jde o hlasově výborně vybavenou a nadějnou zpěvačku kterou si jistě stojí za to přijít poslechnout. Důkazem jejich pěveckých kvalit je fakt, že si ji ke spolupráci pozvali takoví muzikanti jako je Michal Pavlíček, Honza Křížek, J. P. Muchov, hostovala na deskách Divokého Billa, kapely Kryštof či Wohnout. Předposlední červencový pátek bude ve znamení alternativního folku. Litomyšlanům se představí brněnská kapela Květy, která se od roku 2004 stále objevuje v nominacích na cenu Anděl v žánru Alternativní a nezávislá scéna. Svoji nominaci proměnili ve vítězství v roce 2006 a 2007. V roce 2008 dali akademici titul skupině OTK. Kapela Květy s albem Střela zastavená v jantaru skončila jako druhá. Skupina navazuje na tradici hravé brněnské alternativy, přičemž ji obohacuje nádechem lidové hudby a world music. Pravděpodobně největší hvězdu letošních Pátků není třeba příliš představovat. Legenda folku, country a bluegrassové scény Robert Křesťan přiveze kromě své Druhé trávy jako hosta mimořádnou zpěvačku Katku Garciu. Někteří z vás si ji možná pamatují z kapely Dún an doras. Jde o zpěvačku, která je dnes absolutní špičkou v našich zemích v žánru, který bývá označován za keltský. Její písničky však překračují hranice folklórnosti směrem k inteligentnímu, jemnému a kvalitnímu dámskému popu, jaký produkuje například slavná Norah Jones.

K Toulovcovým prázdninovým pátkům patří neodmyslitelně také pohádkové podvečery. Ani letos nebudou chybět naše oblíbená divadla Andromeda, Koráb, Mrak či Studna. Premiéru bude mít na Pátcích divadlo Emillion, které nás zavede do světa pirátů, Vodnickou pohádku nám bude vyprávět divadélko Romaneto a s princem Bajajou se potkáme díky divadélku Kuba z Plzně. Těšit se můžete i na Velkou Toulovcovu prázdninovou tombolu. Vstupné bude opět dobrovolné, ale drobné doma nenechávejte. Stejně jako v uplynulých letech mohou pomoci znevýhodněným či postiženým dětem v rámci sbírky Pomozte dětem.

Tak tedy nezapomeňte - každý pátek o prázdninách, od 18 hodin pohádka, od 19.30 hodin koncert - vše na Toulovcově náměstí. V případě nepříznivého počasí se akce koná  v Music Clubu Kotelna.

pdf.gif Plakát (formát pdf, velikost 337,67 KB)

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu

zprava_1246540610513a_n.jpg 

datum uložení: 02. 07. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty