Litomysl 750 let Města Litomyšle

Malé jubileum Smetanovy výtvarné Litomyšle

V porovnání se 750 výročím povýšení Litomyšle na město nebo s šedesáti lety před kterými byl poprvé uspořádán festival Smetanova Litomyšl se zdá, že v případě Smetanovy výtvarné Litomyšle není co slavit. Opak je však pravdou - pořádání již pátého ročníku této akce, která měla být původně pouze jakýmsi doplňkem operního festivalu, jasně ukazuje, že si v nabitém litomyšlském kulturním kalendáři našla své místo.

A své příznivce rekrutuje nejen z řad Litomyšlanů. Významem totiž zdaleka přesahuje nejen hranice našeho města, ale i regionu.
A věřte, že tento rok se k sobě slovní spojení "Smetanova výtvarná Litomyšl" bude hodit ještě víc než dřív.
Letos se ve "výtvarnou Litomyšl" promění bezmála celé město. Nejvýznamnější část výstavy s názvem Aleš Veselý v prostorách Josefa Pleskota se totiž bude odehrávat v celém historickém jádru města. Architekt Josef Pleskot našel v centru města asi patnáct lokalit, které jsou vzájemně propojené pomyslnými osami a duchovními vazbami. Přesně na těchto místech budou umístěny monumentální exteriérové plastiky minimálně na celou letní sezónu. Některé sochy dokonce vznikají přímo pro svá litomyšlská místa a odbudou si zde svoji premiéru. A nejen to, výstava v Litomyšli bude doposud nejrozsáhlejší a nejkomplexnější expozicí tohoto světově proslulého českého sochaře. V prostorách bývalého zámeckého pivovaru, které byly rekonstruovány Josefem Pleskotem, budou do konce srpna vystaveny kresby, grafiky a modely projektů Aleše Veselého.
Na výstavě v Rodném bytě B. Smetany se vám pokusíme dokázat, že název "Smetanova výtvarná Litomyšl" nemusí být jen slovní hříčkou. Výstava totiž představí hudebního skladatele Bedřicha Smetanu poněkud překvapivě coby kreslíře. Těšit se můžete na drobné, většinou příležitostné tužkové kresbičky, kterými zachytil např. bezprostřední dojmy ze svých cest či prázdninových pobytů, nebo třeba své vlastní lovecké zážitky. Soubor kreseb krajin a měst z ptačí perspektivy zaujme neobvyklostí námětů i detailností jejich vypracování. V některých letech opatřoval Smetana kreslenými záhlavími dokonce i záznamy ve svých zápisnících. Smetanovy kresby zatím nebyly mnohokráte vystaveny a nejsou tedy příliš známé. Zcela jistě však zajímavě dokreslují osobnost skladatele.
Druhé patro litomyšlského zámku bude do konce června hostit putovní výstavu České inspirace s názvem KontAKTfoto. Vystaveny zde budou fotografie z dílny portrétu a aktu, která byla určena posluchačům uměleckých škol, profesionálním amatérům, ale i vyspělým amatérům.
V Galerii Kubík bude 23. června slavnostně otevřena výstava věnovaná dílu světově proslulého brazilského architekta Oscara Niemeyera. Tento tvůrce, který v prosinci loňského roku oslavil 101. narozeniny, zde bude připomenut i pozoruhodným životopisným filmem. Autorem fotografií, zachycujících významné Niemeyerovy stavby, je slovinský historik umění a znalec architektury Damjan Prelovšek. Současně zde bude představena také osobnost Niemeyerova přítele a příznivce, bývalého brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka de Oliveira /1902 -1976/ i jeho české kořeny. Svou účast na zahájení přislíbila i  velvyslankyně Brazilské federativní republiky v České republice paní Leda Lucia Camargo.
V prostorách Galerie Kroupa na Smetanově náměstí bude od 7. června  do 5. července k vidění výstava Julius Mařák a jeho žáci. Cílem výstavy je představit významné kresby a malby nejen J. Mařáka a jeho nejznámějších žáků (Honsy, Kavána, Kalvody, Slavíčka nebo Ullmanna), ale rovněž ukázat významná díla méně známých, ale také pozoruhodných Mařákových odchovanců jako byli vynikající malíři Josef Bárta, Josef Král, František Pečinka, Karel Nejedlý nebo Antonín Raimund Wolf. Výstava chce ukázat osobu Julia Mařáka především jako fenomenálního a nenahraditelného pedagoga pod jehož vedením u nás vyrostala rozmanitá generace moderních krajinářů přelomu 19. a 20. století.
Galerie Zdeněk Sklenář pořádá výstavu s názvem Josef Čapek - Výstava legendy 20. století. Výstava se koná od 12. června do 6. července. V Portmoneu budou k vidění ilustrace Josefa Váchala ke knize J. W. Goethe: Faust a v bývalém zámeckém pivovaru velkoplošné fotografie ze Smetanovy Litomyšle z dílny Pavla Vopálky.
Podrobnosti o výstavách včetně fotodokumentace z minulých ročníků naleznete na stránkách Smetanovy Litomyšle www.smetanovalitomysl.cz.

Záštitu nad 5. ročníkem Smetanovy výtvarné Litomyšle převzala ing. Jana Pernicová, radní Pardubického kraje pro školství, kulturu a památkovou péči. Pardubický kraj na projekt přispívá  finančně, stejně tak Město Litomyšl. Generálním partnerem je Komerční banka, a.s. 

 

 

Přehled výtvarných výstav, konaných po dobu konání festivalu Smetanova Litomyšl:

 

 

Aleš Veselý v prostorách Josefa Pleskota

Evropské školicí centrum (bývalý zámecký pivovar) a veřejná prostranství Litomyšle

vernisáž 12. 6. 2009 v 18:30 hodin

výstava trvá do 30. 8. 2009

Pořádá Smetanova Litomyšl, o.p.s.

 

Julius Mařák a jeho žáci

Galerie Kroupa, Smetanovo náměstí 60

vernisáž 6. června 2009 od 17.00 hodin

výstava trvá do 5. 7. 2009, otevřeno denně 10 - 18 hodin

Pořádá Galerie Kroupa

 

Kresby Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany (bývalý zámecký pivovar)

termín konání od 12. 6. do 31. 10. 2009

Pořádá Regionální muzeum Litomyšl ve spolupráci s Muzeem Bedřicha Smetany

 

Pavel Vopálka - Smetanova Litomyšl (velkoplošné fotografie)

Sály VIP (bývalý zámecký pivovar)

vernisáž 12.6.2009, výstava trvá do konce roku 2009 

po dobu konání festivalu přístupno pouze VIP hostům festivalu, jinak ke zhlédnutí během akcí v těchto prostorách

Pořádá Smetanova Litomyšl, o.p.s. a Evropské školicí centrum o.p.s.

 

Josef Čapek, výstava legendy 20. století

Galerie Zdeněk Sklenář, Mariánská 1097, Litomyšl

vernisáž 12. června 2009 v 17 hodin

výstava trvá do 6. 7. 2009

Pořádá Galerie Zdeněk Sklenář

 

KontAKTfoto

II. patro zámku Litomyšl

Vernisáž 12. června 2009 v 16 hodin

Výstava se koná od 12. do 30. 6. 2009, otevřeno denně kromě Po 9 - 12, 13 - 17 hodin

Pořádá Česká inspirace ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl

 

J.W.Goethe: Faust - Ilustrace Josefa Váchala

Portmoneum, ul. Terezy Novákové 75

Denně krom pondělí 9-12, 13-17 hod.

Výstava potrvá do 30. 9. 2009

Pořádá Portmoneum - muzeum Josefa Váchala

 

Oscar Niemeyer

Galerie Kubík

Vernisáž 23. června v 17 hodin

Výstava se koná od 23. 6. do 15. srpna 2009, otevřeno denně od 10 - 12, 13 -17 hodin

Pořádá Galerie Kubík ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl

 

V Litomyšli je možno zhlédnout stálé expozice:

Klášterní zahrady           Magdalena Jetelová Židle

                                   Jasan Zoubek Šik

Sklepení zámku             Olbram Zoubek Sochy a reliéfy (s autorským výkladem pomocí audioprůvodců)

Havlíčkova ulice             Federico Diaz a Marian Karel Dvojhvězda

II. patro zámku              výstava ze sbírek Městské galerie Litomyšl                     

 


 

Ing. Michaela Severová
tisková mluvčí Města Litomyšl

datum uložení: 06. 06. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty