Litomysl 750 let Města Litomyšle

Litomyšl slavila, slaví a bude slavit

Jako na povel se roztrhaly mraky a vysvitlo sluníčko. Litomyšl přece slavila 750 let od svého povýšení na město. Sobotní odpoledne 30. května bylo nakonec jako malované. Lidé si tak mohli přijít užít sousedského hodování v hospodě s nejvyšším stropem na světě, ale i další program.

Maratón oslav však začal už ve čtvrtek večer, když se sálem Smetanova domu nesly tóny komické opery Viléma Blodka "V studni". Zpracování libreta Karla Sabiny se chopily Spojené pěvecké sbory (Mužský pěvecký sbor Litomyšl, Sbor paní a dívek, Vlastimil, Otakar Vysoké Mýto) a Baletní skupina C - Dance Ústí nad Orlicí. To vše za doprovodu Litomyšlského symfonického orchestru pod taktovkou Jana Šuly. Režijního dohledu se ujal Otakar Karlík: "Mám obavy o dnešní představení, aby se komedie neproměnila v tragédii. Veruna je příliš mladá na to, aby někomu radila například v manželství. Vojtěch je ženatý a má tři děti, a Lidunka, ta má ve skutečnosti opravdu, ale opravu ráda Janka," uvedl s humorem Otakar Karlík. Opera o mladé lásce, svatojánské noci a čarovné hlubině jedné studny má už v libretu hodně společného se Smetanovou Prodanou nevěstou. V hlavních rolích jsme viděli Mirku Renzovou coby Lidunku, Karlu Vondruškovou ztvárňující Verunu a v mužských úlohách sekundovali Václav Boštík jako Vojtěch a Matúš Trávníček se chopil role Janka.

Naopak páteční večer ovládl naprosto odlišný hudební styl. Na Krytém zimním stadionu v Litomyšli vystoupila pop-rocková hvězdička Ewa Farná s kapelou. Téměř tisícovka diváků si tak užila skvělý koncert a "zimák" si odbyl premiéru, kdy se v jeho prostorách poprvé uskutečnila kulturní akce.

V sobotu ráno mnozí z organizátorů smutně hleděli k nebi. K zemi se snášely provazce vody ještě ve 13.00, kdy se uskutečnilo setkání s poetickým názvem Číše vína. Výstižně celou akci uvedl moderátor Vladimír Šauer: "Jde o setkání představitelů Města Litomyšle se vzácnými a milými hosty, jejichž životní cesta buď vycházela z Litomyšle, procházela či se dotkla Litomyšle. Něco dokázali nebo vytvořili dílo, kterým obohatili naši společnost nebo zvítězili na sportovních či kulturních kolbištích. Zkrátka ti, kteří šířili slávu České republiky i našeho města po celém světě." Mezi pozvanými hosty byly mnohým známé tváře jako vikář František Beneš, historik a muzikolog PhDr. Jan Kapusta, CSc., akademický malíř a grafik Bohdan Kopecký, filmový a divadelní herec Petr Lněnička, keramik Jiří Dudycha. Pozván byl i Tomáš Pakosta, autor loga českého předsednictví EU a samozřejmě nesměl chybět sochař a výtvarník Olbram Zoubek. "Za občany mohu říct, že pokud se nám nějak podařilo Litomyšli prospět nebo ji uvést ve známost, tak jsme to udělali rádi. Litomyšl za to stojí," řekl Zoubek. Na závěr si moderátor nechat pohádku: "Počátkem května tři studenti litomyšlského gymnázia odjeli do nevadského Rena, kde se spolu s 1563 středoškoláky z 56 zemí zúčastnili nejprestižnější a nejtěžší soutěže vědeckých a technických projektů středoškoláků...a zpátky domu z Ameriky si přivezli první místo. Jsou to Jan Král, Marek Votroubek a Petr Bubeníček." A právě Gymnázium A. Jiráska se k oslavám připojilo křestem Almanachu Glit, který se konal v sobotu odpoledne. Následovala vernisáž výtvarných prací absolventů školy.

Od 15.00 se na náměstí "otevřely dveře" veliké hospody. Jídla a pití bylo dosti. Veselí a zábavu zajišťovaly kapely revival zlatá sedmdesátá Jam Bazar, rock and rollový Ping Panthers, pouliční retro šraml Bridge Band, dixieland Streamboat Stompers a nezapomenutelná a nepřehlédnutelná balkánská dechovka Fanfare Transylvania. "Bude tam spousta překvapení, o kterých ani my ještě nevíme," nechal se před akcí slyšet jeden z organizátorů Jan Pikna. Ti, kdo přišli už na zahájení mohli navíc dostat pivo na "účet" starosty města Michala Kortyše. Prvních 750 korbelů pěnivého moku bylo zdarma.

Ovšem sousedským hodování oslavy neskončily. Od 20.00 do 23.00 se zapojily památky a kulturní instituce. "Napadlo nás oslovit správce památek a jednotlivé školy a vytvořit program, který jsme nazvali Litomyšl v moci noci. Je to taková paralela ke Dni otevřených dveří památek. Kupodivu jsme se setkali s ohlasem těchto zařízení," sdělil ředitel Regionálního muzea Litomyšl (RML). Zájemci tedy mohli navštívil jak výstavy a doprovodný program v RML, tak zámek, zámecký pivovar, Rodný byt Bedřicha Smetany, Městskou knihovnu, gymnázium, Červenou věž a další. Na všech těchto místech pak byl ke shlédnutí program od hudebních vystoupení přes divadlo až k ukázce historických technologií restaurování. Skutečně bylo z čeho vybírat. Vše vyvrcholilo ohňovým představením a ohňopády v Klášterních zahradách. Ti, co se jim ještě nechtělo jít domu, jistě zavítali do Music Clubu Kotelna na noční nokturno se skupinou Eggnoise.

Zdálo by se, že už se program oslav vyčerpal, ale opak je pravdou. I v neděli se slavilo. Den začal Mezinárodním turnajem v kopané za účasti Litomyšle, Dolního Újezdu, družstva z holandského Rodenu nebo slovenské Levoči. V kostele Povýšení sv. Kříže se uskutečnila Slavnostní ekumenická bohoslužba k výročí 750 let povýšení Litomyšle na město. "´Neziskovky´ a základní školy nachystaly pro děti řadu soutěží a her," doplňuje nedělní program tisková mluvčí litomyšlské radnice Michaela Severová a Jan Pikna dodává: "Celé oslavy uzavřel sbor Kos a sdružené sbory z ostatních měst kraje, které předvedly Rockové oratorium Eversmiling Liberty."

V průběhu ekumenické bohoslužby a rockového oratoria bylo možné přispět do sbírky Litomyšlané kostelu na stavbu nového modlitebny Církve bratrské. Společně s výtěžkem ze sbírky pořádané v rámci akce Aplaus pro Rettigovou se tak vybralo 37.898 korun.

Litomyšl však slaví celý rok. Další velkou akci město plánuje na září.

Jana Bisová
redakce Lilie

datum uložení: 01. 06. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty