Litomysl 750 let Města Litomyšle

Masopust aneb vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!

V rámci probíhajících oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město zveme všechny na průvod masoupustních maškar a masopustní veselí na I. zámecké nádvoří. Na oslavu narození Bedřicha Smetany bude pro všechnu chasu pivo zdarma, prodávat se budou zabíjačkové speciality a chybět nebude ani pečené selátko! To vše v neděli 1. března odpoledne.

Před 185 lety se narodil nejslavnější litomyšlský rodák Bedřich Smetana. "Narodil jsem se 2. března 1824. Tenkráte byl masopustní úterek a tedy jsem se už osudem musel státi muzikantem", napsal sám. Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů a končí v úterý, jež předchází Popeleční středě. Byla to doba zabíjaček, sousedských besed a zábav, končící na "masopustní outerek" rozpustilou obchůzkou maskovaných postav obcí s následným bujarým veselím v hospodě.

V rámci probíhajících celoročních oslav 750 let od povýšení Litomyšle budou oslavy "kulatých narozenin" Bedřicha Smetany pořádné a se vším všudy. Tedy i s tradičním masopustním průvodem, s maškarami, zabíjačkovými specialitami a pivem. "Letos to pravé masopustní úterý vychází o týden dříve, ale snad nám to bude prominuto", říká ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna. Je jedním z pořadatelů akce, která se uskuteční v neděli 1. března. Ve 14 hodin vyrazí od hotelu Zlatá hvězda průvod maškar směrem na zámek. "Pozvali jsme skupinu rodáků z Vortové na Hlinecku, kteří starodávnou tradici masopustních průvodů stále udržují a dokonce se jedná i o jejím zápisu na seznam UNESCO", prozrazuje ředitel regionálního muzea Roman Košek. Postavy v průvodu jsou přesně určeny: Mezi červené maškary, také zvané pěkné, patří Laufr, Ženuška a čtyři Turci, k černým, neboli šeredným zase Žid, Kominík, Slaměný, Ras a Kobylka. Také průvod má pevný scénář. Slaměný svolá ostatní masky troubením na volský roh a společně se vydají požádat starostu obce o povolení obchůzky. Poté následuje vlastní průvod, při němž maškarády provádějí různé taškařice - mažou přihlížející speciální barvou ze sazí, válejí se s nimi ve sněhu, honí je a "obchodují" s nimi. Průvod končí obyčejem, který představuje porážení Kobylky. Ani ten se neobejde bez veselých okamžiků a zejména vzkříšení Kobylky je příležitostí k hojným přípitkům. "A právě těmi se dostáváme k vlastním oslavám Bedříškových narozenin", vysvětluje Pikna. Je zaznamenáno, že František Smetana, sládek zdejšího pivovaru, nechal vyvalit na dvůr sudy s pivem a slavil synovo narození spolu s pivovarskou chasou. "Starosta Litomyšle, představující sládka, také narazí pro přihlížející několik sudů s pivem. To se bude rozdávat pochopitelně zadarmo, zakoupit bude možno zabíjačkovou polévku, jitrnice i jelita a veselit se na počest Bedřicha Smetany až do večera", zvou pořadatelé.    

Neděle 1. března 2009

13.45 hodin                               Položení věnce u pomníku na Smetanově náměstí

14.00                                       Průvod masopustních maškar od hotelu Zlatá Hvězda do zámku, tradiční maškary a zvyky představí Rodáci z Vortové u Hlinska

cca 14.30                                  Masopustní veselí na I. nádvoří zámku

-         představení starých masopustních zvyků - ředitelka Souboru lidových staveb Veselý kopec Ilona Vojancová

-         prodej zabíjačkových specialit

-         pečené selátko

-         na oslavu narození Bedřicha Smetany pro všechnu chasu pivo zdarma!

-         volně přístupný Rodný byt Bedřicha Smetany


 

pdf.gif soubor bez názvu (formát pdf, velikost 1,72 MB)

Ing. Michaela Severová
tisková mluvčí

zprava_1235375462790a_n.jpg zprava_1235375462790b_n.jpg 

datum uložení: 23. 02. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty