Litomysl 750 let Města Litomyšle

Litomyšl vyhlášena nejatraktivnějším místem v ČR!

Litomyšl má další důvod k oslavám. Na veletrhu Holiday World v Praze byly vyhlášeny výsledky ankety časopisu Travel in the Czech republic o nejatraktivnější místo ČR v roce 2008. Absolutním vítězem ankety se stala právě Litomyšl! Velké díky patří všem, kteří nelenovali a do této ankety poslali Litomyšli hlas. Je mezi nimi i celá řada obyvatel Litomyšle, z čehož máme velkou radost. Zdravý patriotismus a hrdost na své město posunuje Litomyšl dál. Heslo "Litomyšlané Litomyšlanům", které je základem probíhajících oslav 750 výročí povýšení Litomyšle na město, můžeme tedy s trochou nadsázky parafrázovat na "Litomyšlané Litomyšli".

Nejatraktivnějším místem je podle čtenářů časopisu Travel in the Czech Republic pro rok 2008 Litomyšl. Litomyšl tak poskočila o jednu příčku, v loňském roce se v této anketě umístila na druhém místě.


Časopis Travel in the Czech republic vyhlásil v polovině listopadu loňského roku již třetí  ročník čtenářské ankety o nejatraktivnější místo České republiky v roce 2008. Až do uzávěrky hlasování, která byla 10. ledna 2009, dorazily do redakce hlasy od 2955 čtenářů, což je opět o několik set víc než v loňském ročníku ankety. Na anketních lístcích se objevilo celkem 396 obcí a měst z celé České republiky. Připomeňme, že časopis se věnuje cestovnímu ruchu, vychází v česko-anglické mutaci a 40% jeho nákladu je distribuováno v zahraničí. 


Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo ve čtvrtek 5. února v rámci veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2009. Obrovského úspěchu opět dosáhla města, která mají na svém území památku UNESCO. V první dvacítce se jich umístilo opět devět. Připomeňme jen, že celkem se na území ČR nachází dvanáct památek zapsaných na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. První místo pro Litomyšl bylo velkým překvapením a krásným dárkem k sedmsetpadesátému výročí povýšení Litomyšle na město. Z dalších měst UNESCO jmenujme druhé místo Prahy, výborné čtvrté místo pro Český Krumlov (loni 3. místo), páté pro Kutnou Horu (loni 4. místo) či sedmé pro Telč (loni 5. místo). Úspěch zaznamenalo i sdružení Česká inspirace. V první dvacítce se z celkového počtu osmi členských inspiračních měst umístilo stejně jako loni sedm. Připomeňme, že města Litomyšl, Kutná Hora a Telč jsou členy obou těchto, z hlediska cestovního ruchu, významných sdružení.


Kompletní výsledky ankety v první dvacítce (v závorce výsledek za rok 2007)
1. místo        Litomyšl - UNESCO i Česká inspirace, (Praha)    

2. místo        Praha - UNESCO, (Litomyšl)     

3. místo        Třeboň - Česká inspirace, (Český Krumlov)   

4. místo        Český Krumlov - UNESCO, (Kutná Hora)   

5. místo        Kutná Hora - UNESCO i Česká inspirace, (Telč)   

6. místo        Polička - Česká inspirace, (Jindřichův Hradec)   

7. místo         Telč - UNESCO i Česká inspirace, (Kroměříž)   

8. místo         Jindřichův Hradec - Česká inspirace, (Karlovy Vary)  

9. místo         Moravská Třebová - (Olomouc)     

10. místo       Olomouc - UNESCO, (Třeboň)     

11. místo       Luhačovice, (Písek)      

12. místo       Hradec Králové - Česká inspirace (Znojmo)   

13. místo       Lednice & Valtice, UNESCO, (Mariánské Lázně)  

14. místo       Písek, (Tábor)       

15. místo       Kroměříž - UNESCO, (Polička)     

16. místo       Tábor - (Lednice & Valtice)     

17. místo       Brno - UNESCO, (Hradec Králové) 

18. místo       Karlovy Vary - (Brno)      

19. místo       Zlín, (Jičín)        

20. místo       Znojmo, (České Budějovice)    

Ing. Michaela Severová
tisková mluvčí Města Litomyšl

datum uložení: 09. 02. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty