Litomysl 750 let Města Litomyšle

Začal rok oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město

Celoroční maratón oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město odstartoval 31. prosince 2008 v 17.50 hodin na Smetanově náměstí a pokračoval 4. ledna Slavnostním novoročním koncertem. V sobotu 7. února budou Litomyšlané slavit v rámci unikátního projektu Městské bály pro tři sály, který se bude konat ve Smetanově domě, Lidovém domě i Music Clubu Kotelna.

Celoroční maratón oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město odstartoval 31. prosince 2008 v 17.50 hodin na Smetanově náměstí. Po slavnostním projevu starosty města Michala Kortyše zalila pomník Bedřicha Smetany na několik minut záře ohňostrojných efektů.

Poté, co dětský silvestrovský ohňostroj skončil, chopili se přítomní litomyšlští radní naběraček a počali rozdávat občanům čočkovou polévku. Na třech stanovištích se během několika desítek minut rozlilo více než 200 litrů této populární novoroční krmě.

Poprvé rozdávali litomyšlští radní čočkovou polévku při oslavách milénia. Od roku 2002 se novoroční oslavy přesunuly na 18.00 hodin. "Je to právě proto, aby se oslavy mohly účastnit celé rodiny i s dětmi," vysvětluje místostarosta Jan Janeček. V letošním roce byl začátek ohňostroje symbolicky přesunut na 17.50, právě z důvodu oslav 750. výročí povýšení Litomyšle na město.

A na co se v rámci oslav 750. výročí můžete těšit? Vedle kulturních akcí je připravena i řada sportovních turnajů, svou činnost představí také řada litomyšlských spolků. Na každý měsíc je naplánována vždy jedna velká akce kterou doplňují akce komornějšího rázu. V prvním měsíci roku byl hlavním bodem oslav Slavnostní novoroční koncert, který připadl na 4. ledna. Ve Smetanově domě došlo při této příležitosti k slavnostnímu předání čestných občanství města Litomyšle sochaři Olbramu Zoubkovi a dirigentu Liboru Peškovi. V sobotu 31. ledna bude následovat XIII. Večer M. D. Rettigové ve Smetanově domě, na kterém přivítáme Aleše Cibulku a Magdalenu Dietlovou.

Hlavní událostí měsíce února bude unikátní akce s názvem Městské bály pro tři sály. V sobotu 7. února obsadí Smetanův dům Jitka Zelenková, kterou doprovodí Junior Big Band Lanškroun. V Lidovém domě zahrají k tanci a poslechu skupiny Bekras a Combo a v Music Clubu Kotelna si budete moci zatančit při veselé hudbě kapely Schodiště (dřívější Nahoru po schodišti dolů band). Návštěvníci bálů budou moci na jednu vstupenku procházet všemi sály. Díky televizní přenosové technice bude možné nahlédnout co se děje ve vedlejších sálech. Připomeňme, že i na tuto akci mají držitelé Výročních karet Litomyšlana slevu. V neděli 1. března se můžete těšit na Masopust aneb Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek. Na masopustní veselici nebude chybět průvod masek ani lidová zabíjačka.       

Uprostřed výčtu je třeba poznamenat, že další akce se budou rodit po celý rok a postupně budou zařazovány do programu oslav. Jeden ze dvou hlavních vrcholů oslav je naplánován na konec května, druhý potom na polovinu září.

V pátek 29. května se bude konat koncert Litomyšlané Litomyšlanům. Představí se zde spojené litomyšlské sbory s operou Viléma Blodka V studni. V sobotu 30. května se pak horní část Smetanova náměstí promění v jednu velkou pivnici. "Věříme, že velký příběh našeho malého města budou slavit všichni Litomyšlané společně," říká šéf přípravného výboru oslav Radomil Kašpar a dodává: "podtitulem tohoto víkendu je známé Proč bychom se netěšili!" 

"A důvodů k těšení se bude opravdu mnoho - bohatý doprovodný program pro děti i dospělé, noční ohňopády na zámku, noc otevřených dveří památek a další lákavý program," uzavírá Kašpar. V neděli 31. května se bude konat ekumenická bohoslužba v Klášterních zahradách. Následující den, 1. červen, nebude patřit nikomu jinému než dětem. Na 18. června je naplánováno specielní představení opery Antonína Dvořáka Rusalka. Tato hudební pohádka v provedení Národního divadla v Praze bude zároveň posledním rozloučením Litomyšlanů se zámeckým amfiteátrem v jeho dosavadní podobě a velikosti. V jedné z hlavních rolí zazpívá populární Dagmar Pecková.

Druhý vrchol oslav je plánován na září. Babí léto představí různá období historie Litomyšle sérií výstav.

A na závěr jedno malé upozornění. Sledujte pozorně kalendář akcí v Lilii či na internetových stránkách, plakátovací plochy a pečlivě si uložte Výroční kartu Litomyšlana. Na mnoho akcí se díky kartě dostanete levněji či získáte jinou výhodu.

Pokud se chcete k oslavám přidat a zorganizovat svoji akci, napište na mailovou adresu 750let@litomysl.cz a obratem vám bude zasláno logo oslav ke zveřejnění na plakátech a dalších materiálech.              

Prokop Souček, Michaela Severová
redakce Lilie

zprava_1231426236583a_n.jpg zprava_1231426236583b_n.jpg 

datum uložení: 08. 01. 2009


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty