Litomysl 750 let Města Litomyšle

Tiskové zprávy

Výroční karta Litomyšlana - zhodnocení

Koncem roku 2008 obdrželi všichni občané Litomyšle malý vánoční dárek v podobě Výroční karty Litomyšlana. Během celého roku oslav 750 let povýšení na město zajišťovala tato karta všem Litomyšlanům slevy na vstupné a další výhody při nejrůznějších akcích. Nabídnuto bylo celkem asi 140 slev a dalších výhod.

datum uložení 05. 01. 2010


Litomyšl v minulosti a současnosti

První adventní neděle bude v Litomyšli stát za to! Dojde k představení dlouho očekávané knihy Milana Skřivánka "Litomyšl 1259 - 2009, město kultury a vzdělávání" a besedovat budeme o desátém výročí zápisu Zámeckého areálu Litomyšl na Seznam UNESCO. Na závěr slavnostního odpoledne dojde k rozsvícení vánočního stromu.

datum uložení 26. 11. 2009


Osobnost Pardubického kraje po roce 1989 - hlasujte do 8. listopadu

Anketa Českého rozhlasu Pardubice o "Polistopadovou osobnost Pardubického kraje" vstupuje do druhého, finálového kola. Finalisty jsou: bývalý starosta Litomyšle a krajský radní MIROSLAV BRÝDL, první hejtman Pardubického kraje ROMAN LÍNEK, bývalý poslanec a ministr JOSEF LUX, současný hejtman Pardubického kraje RADKO MARTÍNEK a bývalý primátor Pardubic a senátor JIŘÍ STŘÍTESKÝ.

datum uložení 27. 10. 2009


Výstava Unikáty z dějin Litomyšle úspěšná!

Výstavu, která sama o sobě byla unikátem, navštívilo během čtrnácti dní víc než dva tisíce návštěvníků. Celkem bylo vystaveno osmdesát předmětů, z nich pouze polovina pocházela z depozitáře muzea.

datum uložení 08. 10. 2009


15. výročí povýšení kotelny na klub

V září tohoto roku si připomene patnácté narozeniny Music Clubu Kotelna. Mnohým Litomyšlanům pravděpodobně neuniklo, že oslavy s názvem 15. výročí povýšení kotelny na klub jsou parafrází na oslavy 750. let od povýšení Litomyšle na město. A proč také ne? Vždyť Music Club Kotelna do Litomyšle neodmyslitelně patří a co víc, radnice hrála při jeho narození nezastupitelnou roli.

datum uložení 14. 09. 2009


zprava_1251973119195a_n.jpg

Malá - velká - unikátní - prostě Litomyšl

Druhým vrcholem letošních oslav 750 výročí povýšení Litomyšle na město bude víkend od 11. do 13. září. V rámci Dne otevřených dveří památek si budeme připomínat na zámeckém návrší Litomyšl unikátní. Porozumět historii Litomyšle by měla pomoci ojedinělá výstava Unikáty z dějin Litomyšle. Velmi důležitou část historie, která byla spojena s koňmi a jezdectvím si připomeneme v rámci Jezdeckého drezurního koktejlu, který se uskuteční v sobotu odpoledne ve Francouzských zahradách na zámku. Chybět nebudou ani divadla, koncerty, celodenní program pro děti s názvem Možná přijde i kouzelník či nejrůznější projekce. Druhá zářijová sobota vyvrcholí na prvním zámeckém nádvoří představením ohňového Cirkusu Garuda a Prozpěvováním na dobrou noc se skupinou Cimbal Classic.

datum uložení 03. 09. 2009


Kinematograf bratří Čadíků podesáté!

Litomyšlané v tomto roce z oslav nevyjdou! Celý rok slavíme 750 let od povýšení Litomyšle na město, v červnu jsme si připomínali 60 let od prvního ročníku Smetanovy Litomyšle, v září nás čekají oslavy patnácti let od založení klubu Kotelna a deseti let od zápisu zámeckého areálu na Seznam UNESCO. Ani srpen nebude bez kulatin - od 14. do 18. srpna se již podesáté na Smetanově náměstí zastaví oblíbená maringotka Kinematografu bratří Čadíků.

datum uložení 07. 08. 2009


Pohodové Pátky jdou do druhého poločasu

K letním prázdninám v Litomyšli patří již neodmyslitelně Toulovcovy prázdninové pátky. Týden co týden se schází zástupy milovníků pohádek a dobré muziky na Toulovcově náměstí, kterému se v Litomyšli neřekne jinak než Špitálek. Ve druhé polovině prázdnin se můžeme kromě jiného těšit na Ivana Hlase, skupiny Shannon a Marien a Honzu Buriana.

datum uložení 07. 08. 2009


zprava_1246540610513a_n.jpg

Toulovcovy prázdninové pátky se připojují k řadě gratulantů

K řadě gratulantů, kteří blahopřejí Litomyšli k sedmsetpadesátému výročí od povýšení na město, se připojují také Toulovcovy prázdninové pátky. Pravděpodobně nejmladší, teprve jedenáctiletý, Litomyšlský festival má již řadu malých i velkých příznivců. Pokud se počítáte mezi milovníky pohádek a dobré muziky, jsou další řádky určeny právě vám - představujeme vám první "poločas" letošních prázdnin.

datum uložení 02. 07. 2009


Oslava sochami: Litomyšl - locus nobilis et insignis

K oslavám 750 výročí povýšení Litomyšle na město výrazně přispívá i výstava "Aleš Veselý v prostorách Josefa Pleskota". O významu soch v historii i současnosti Litomyšle si můžete přečíst v přiloženém povídání historičky Ivety Coufalové.

datum uložení 30. 06. 2009


Malé jubileum Smetanovy výtvarné Litomyšle

V porovnání se 750 výročím povýšení Litomyšle na město nebo s šedesáti lety před kterými byl poprvé uspořádán festival Smetanova Litomyšl se zdá, že v případě Smetanovy výtvarné Litomyšle není co slavit. Opak je však pravdou - pořádání již pátého ročníku této akce, která měla být původně pouze jakýmsi doplňkem operního festivalu, jasně ukazuje, že si v nabitém litomyšlském kulturním kalendáři našla své místo.

datum uložení 06. 06. 2009


Litomyšl slavila, slaví a bude slavit

Jako na povel se roztrhaly mraky a vysvitlo sluníčko. Litomyšl přece slavila 750 let od svého povýšení na město. Sobotní odpoledne 30. května bylo nakonec jako malované. Lidé si tak mohli přijít užít sousedského hodování v hospodě s nejvyšším stropem na světě, ale i další program.

datum uložení 01. 06. 2009


zprava_1241712637936a_n.jpg

750 let povýšení Litomyšle na město

V letošním roce si připomínáme 750 výročí od doby, kdy Přemysl Otakar II. udělil Litomyšli městská práva. Oslavy tohoto výročí jsou plánovány jako celoroční. Vyvrcholení oslav je plánováno na poslední víkend v květnu a druhý víkend v září. Podtitul květnových oslav se nese v duchu "Proč bychom se netěšili...aneb oslavte s námi velký příběh malého města".

datum uložení 07. 05. 2009


zprava_1240748911388a_n.jpg

Majáles je v Litomyšli doma

Málokteré město je tak spjato se studentským životem jako Litomyšl. Studenti vždy stáli v popředí kulturního a společenského života města. Také letošní studentské oslavy patří bezesporu k těm největším a nejzajímavějším v zemi.

datum uložení 26. 04. 2009


LITOMYŠL v Mezinárodním roce astronomie

Přijměte pozvání na rozmanitý astronomický program, který se v Litomyšli uskuteční ve dnech 3. - 4. dubna 2009. Akce se koná při příležitosti 95. výročí narození litomyšlského rodáka, čestného občana města a světoznámého astronoma Prof. Zdeňka Kopala a v roce, kdy si Litomyšl připomíná 750 roků od svého založení. Dvoudenní program je určen základním i středním školám, mateřským školkám a veřejnosti.

datum uložení 18. 03. 2009


zprava_1235375462790a_n.jpg

Masopust aneb vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!

V rámci probíhajících oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město zveme všechny na průvod masoupustních maškar a masopustní veselí na I. zámecké nádvoří. Na oslavu narození Bedřicha Smetany bude pro všechnu chasu pivo zdarma, prodávat se budou zabíjačkové speciality a chybět nebude ani pečené selátko! To vše v neděli 1. března odpoledne.

datum uložení 23. 02. 2009


Litomyšl vyhlášena nejatraktivnějším místem v ČR!

Litomyšl má další důvod k oslavám. Na veletrhu Holiday World v Praze byly vyhlášeny výsledky ankety časopisu Travel in the Czech republic o nejatraktivnější místo ČR v roce 2008. Absolutním vítězem ankety se stala právě Litomyšl! Velké díky patří všem, kteří nelenovali a do této ankety poslali Litomyšli hlas. Je mezi nimi i celá řada obyvatel Litomyšle, z čehož máme velkou radost. Zdravý patriotismus a hrdost na své město posunuje Litomyšl dál. Heslo "Litomyšlané Litomyšlanům", které je základem probíhajících oslav 750 výročí povýšení Litomyšle na město, můžeme tedy s trochou nadsázky parafrázovat na "Litomyšlané Litomyšli".

datum uložení 09. 02. 2009


Městské bály pro tři sály již první únorovou sobotu!

Unikátní projekt Městské bály pro tři sály je bezesporu vrcholem plesové sezóny v Litomyšli a nejzajímavější únorovou akcí v rámci oslav 750 let povýšení Litomyšle na město. Ve Smetanově domě bude hrát k tanci Junior Band Lanškroun s Jitkou Zelenkovou. V Lidovém domě skupiny Combo 2 a Bekras a v Music Clubu Kotelna Schodiště. Samozřejmostí bude bohatá tombola a zajímavé budou i televizní přenosy mezi jednotlivými sály.

datum uložení 01. 02. 2009


zprava_1231426236583a_n.jpg

Začal rok oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město

Celoroční maratón oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město odstartoval 31. prosince 2008 v 17.50 hodin na Smetanově náměstí a pokračoval 4. ledna Slavnostním novoročním koncertem. V sobotu 7. února budou Litomyšlané slavit v rámci unikátního projektu Městské bály pro tři sály, který se bude konat ve Smetanově domě, Lidovém domě i Music Clubu Kotelna.

datum uložení 08. 01. 2009© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty