Litomysl Bílou stopou

Bílou stopou - běžecké tratě v okolí Litomyšle

Vážení milovníci bílé stopy,
poslední zimy ukázaly, že ani pro Litomyšl není provozování zimních sportů zcela zapovězeno. V minulých letech vzrůstal Váš zájem zejména o úpravu běžeckých stop v bezprostředním okolí města.
Z tohoto důvodu se koncem roku 2011 vedení města rozhodlo zakoupit sněžný skútr LYNX YETI 550  a stopovač SPORT PLUS. Provozováním těchto zařízení byl pověřen odbor městských lesů.
Tento stroj umožní při dostatečné sněhové pokrývce upravit běžecké stopy jak pro klasiku, tak i  pro bruslení.
Na základě zkušeností pracovníků Městských služeb, kteří pro vás  již tuto službu v minulých letech zajišťovali se zapůjčeným strojem a po jednání s vlastníky, resp. uživateli dotčených pozemků, jsme připravili jednotlivé trasy tak, aby pro vás byly co nejdostupnější i na krátká odpoledne pracovních dnů.
Pro přehlednost jsme zvolili barevné označení jednotlivých tras.
Červené okruhy budou upravovány jak pro klasiku, tak i pro bruslení. Jsou umístěny na travnatých plochách, které umožní jejich úpravu i při minimální sněhové pokrývce ( nad 10 cm).
V případě, že napadne alespoň 15-20 cm sněhu, budeme pro klasiku upravovat i okruhy označené zelenou barvou.
Červené a zelené okruhy se budeme v závislosti na klimatických podmínkách snažit připravit tak, abyste je mohli využívat i v průběhu týdne.
Fialovou a modrou barvou jsou vyznačeny trasy do Kozlova. Ty budou upravovány pouze na víkendy, a to pro klasiku.
Oranžový okruh vedoucí od penzionu pana Skřivana na Suché ( s možností parkování), který vede převážně lesem na Kozlov a zpět, bude snad možné upravovat i v období, kdy nebude na volných plochách kolem Litomyšle dostatek sněhu.

Takto navržené trasy nejsou žádným dogmatem a v průběhu sezóny je budeme měnit na základě technických možností, klimatických podmínek a především vašich připomínek.
Vzhledem k tomu, že  jsme v tomto oboru začátečníky, prosíme vás o shovívavost, ale i náměty na to, jak naše služby pro vás dále zlepšovat.
Závěrem mi dovolte popřát vám krásnou zimu strávenou v bílé stopě.

Za kolektiv pracovníků městských lesů Ing. Petr Novák

aktuality

V pondělí jsme po oblevě a následném chumelení upravili stopy na Černé hoře. Sněhu bylo málo a byl mokrý. Místy se stopovač dostával na podklad. Včera to směrem ke Strakovu zafoukalo a za lesem je to trochu zapadané. Na procházku to ale dneska myslím je.V úterý jsme upravili stopy lesem na Suchou a do Strakova. Tam by mělo být všechno v pořádku.
O víkendu má být docela teplo. Předpokládám, že Černá hora bude již v sobotu odpoledne nepoužitelná. V lese a na Kozlově je a bude sněhu dost.
Přeji vám pěkný víkend, třeba v bílé stopě.

datum uložení 08. 02. 2019


Zdravím milovníky bílé stopy. Dneska ještě upravíme zafoukané stopy na Černé hoře. Včera jsem si tenhle okruh projel a bylo to super. Mohu doporučit. Pokud budete mít čas, tak neváhejte!! Předpokládám, že to půjde už jenom dneska a snad i zítra. V pátek večer se výrazně oteplí a přes víkend sníh kolem Litomyšle asi zmizí.

datum uložení 31. 01. 2019


Dneska jsme opět vyřezali a projeli jak Bulvovku, tak i cestu na Suchou včetně jejich propojení po loukách nad Pazuchou. Stopa je kvalitní. I na Černé hoře to zatím drží.

datum uložení 29. 01. 2019


Ahoj, dneska odpoledne jsme připravili stopy pro klasiku na Černé hoře mezi cestou na Vlkov, Strakovem a Suchou. Pro bruslení jsme projeli okruh od bývalé hospody ke Strakovu. Zítra upravíme přístupové cesty na Kozlov. Odpoledne dám zprávu, jak to vypadá.

datum uložení 28. 01. 2019


Ahoj, dneska jsme opět projeli již dříve zmiňovaný okruh ( Kozlovská hájenka, Strakov, Pazušský vodojem, Navrátilův rybníček, Kozlov ). Od Pazušského vodojemu jsme protáhli stopu až na Suchou. Na Kozlov se tedy dostanete jak ze Suché, tak i ze Strakova. V tuto chvíli to vypadá dobře. Na zítřek hlásí déšť, ale sníh je zatím perfektní. Aktuální informace o stavu tratí na Kozlovském kopci získáte na www.peklak.cz.

datum uložení 25. 01. 2019


Právě jsme projeli okruh od Kozlovské hájenky po Bulvovce k Pazušskému vodojemu a odtud přes Navrátilův rybníček zpět k hájovně. Kromě asi 200 m úseku Bulvovky nad Strakovem je sněhu dost. Myslím si, že pokud nechcete kroužit jen po louce kolem chaty M. Švabinského, stojí tenhle okruh za projetí. Já ho zítra zkusím taky. Auta můžete nechat na vyhrnutém parkovišti u hájovny.
Níže, směrem na Suchou a Strakov je už sněhu na strojní úpravu stopy málo.

datum uložení 18. 01. 2019


Ahoj, kdo jste měl chuť a čas mohl jste v sobotu využít okruh na Černé hoře. Ten nám ze soboty na neděli uplaval a běžkovat šlo již jenom nad Strakovem a Suchou. Po krátkém oteplení by se mělo v pátek začít trochu ochlazovat. Předpokládám, že na víkend bude dole sněhu málo, ale nahoře by to mělo být bez problémů. Máme naplánováno, že ve čtvrtek opět uvolníme Bulvovku a cestu na Suchou od popadaných stromů (mokrý sníh ze soboty na neděli) a v pátek upravíme okruh, který jsem popisoval minule ( Kozlovská hájenka, Bulvovka, Strakov, Pazušský vodojem, Suchá, Navrátilův rybníček, chata M. Švabinského). Směrem k Litomyšli upravíme přístupové cesty podle sněhových podmínek. Pro auta jsme též připravili parkoviště u Kozlovské hájenky. V pátek napíšu informaci o aktuálním stavu tratí pro víkendové sklouznutí.

datum uložení 15. 01. 2019


Dneska jsme projeli stopovačem okruh na Černé hoře, a to mezi cestou na Vlkov, Strakovem a Suchou. Sněhu tady bylo tak, tak. Ale snad to zítra vydrží. V Osečáku a za Rasovnou bylo sněhu málo. Pro ty, kteří se chtějí podívat na Kozlov, jsme upravili již včera avízovaný okruh. Tedy za Strakova po Bulvovce a ze Suché k Navrátiláku a dále až k chatě Maxe Švabinského.
Dále jsme pod lesem propojili Strakov ( nástup na Bulvovku), kolem Pazušského vodojemu a na Suchou. Tady je sněhu dost a snad přežije i nedělní oblevu. Tak tedy neváhejte a vyrazte, než nám to zase uplave.

datum uložení 11. 01. 2019


Ahoj, paní Zima se nad námi přece jenom trochu slitovala a alespoň na kopci nám nadělila dostatečnou vrstvu sněhu pro strojovou úpravu stop. Dneska jsme celý den vyřezávali zohýbané a popadané stromy na Bulvovce a na cestě od Navrátilova rybníčka do Suché. Zítra kolegové projedou stopovačem okruh od Kozlovské hájenky po Bulvovce do Strakova ( nástup u salaše pod kopcem mezi Strakovem a Pazuchou), pokusí se projet z Bulvovky nad Strakovem podle lesa k Pazušskému vodojemu a odtud na Suchou ( nástup v Suché dole za mostkem) a zpět ze Suché k Navrátilovu rybníčku a na Kozlov, kde se napojí na tratě upravované z České Třebové.
Níž směrem k Litomyšli musíte vzhledem k malé vrstvě sněhu po svých, nebo dojet na nástupní místa ve Strakově nebo Suché.
Zítra večer se ještě ozvu s tím, jak výše zmiňované úpravy dopadly.

datum uložení 10. 01. 2019


trasy

A Lány

mapa lokality (formát pdf, velikost 7,87 MB)
červená Za Rasovnou
0,83 km

travnatý, klasika + bruslení

1.Okruh začíná u ovocného sadu za Rasovnou a pokračuje ve směru k suchému poldru, židovskému hřbitovu a podél Kornické cesty zpět k Rasovně.

neupraveno
fialová I. Zahájí - Kozlov
8,46 km klasika Zahájí - Kozlov
2.
Trasa začíná nad Zahájí u Kornické cesty a pokračuje směrem: vodojem, zemědělské družstvo, přes silnici na dolní Němčice, přes pole na silnici Vlkov-Němčice, dále kolem Brlíkova sadu po "Evropské" cestě a loukami směrem na dolní část obce Suchá a dále za mostkem ostře doleva (zelená turistická) a po lesních cestách k hospodě v Kozlově. 
neupraveno
zelená Hlavňov
3,36 km

klasika

2. Okruh začíná nad čtvrtí Zahájí u Kornické cesty a dále pokračuje podél ní směrem na Kornice. U židovského hřbitova se stáčí doprava k Mrštníku a podél polní cesty zpět k silnici na Dolní Němčice. Podél silnice k zemědělské farmě, odtut k vodojemu a zpět na Kornickou.

 

neupraveno

B Černá hora

mapa lokality (formát pdf, velikost 7,87 MB)
červená Drahoška
2,87 km

travnatý, klasika + bruslení

4. Okruh začíná na křižovatce polních cest k Vlkovu a na Suchou za Primátorskou hrází a dále pokračuje podél cesty na Suchou k Drahošce. Odtut k bývalé hospodě na Černé hoře a zpět podél lesa k výchozímu bodu.

neupraveno
modrá Černá hora - Kozlov
6,97 km

klasika

4.Trasa na Kozlov začíná za Primátorskou hrází a pokračuje podle lesa na Černé hoře a silnice do Strakova. Odtud dále za obcí kolem salaše na "Bulvovku" a po ní lesem přes silnici Pazucha - Semanín do Kozlova.
 

neupraveno
světle modrá II - spojka Primátorka - Černá hora 4
0,34 km klasika
neupraveno
zelená Drahoška
5,63 km

klasika

4. Okruh začíná společně s červenou za Primátorskou hrází a pokračuje dále podél obce Suchá nad údolí Končinského potoka a odtud do Strakova. Ze Strakova podle silnice na Litomyšl společně s modrou a dál podle lesa zpět k výchozímu bodu.

neupraveno

Kozlovská hájenka

světle modrá III - odbočka ke Kozlovské hájence
0,00 km

klasika

Odbočka začíná na konci "Bulvovky" a umožní pokračování trasy podle Kozlovské hájenky  až na Kozlovský kopec, a to bez ztráty převýšení.

neupraveno

Stará plovárna

fialová II Stárá plovárna - Kozlov
7,61 km

klasika Stará plovárna - Kozlov

3.Trasa začíná na hrázi Hlubokého rybníka a pokračuje za Vlkovem přes pole směrem k silnici na Němčice. Zde se u sadu spojuje s variantou fialová I a společně pokračují kolem Brlíkova sadu po "Evropské" cestě a loukami směrem na dolní část obce Suchá a dále po lesních cestách k hospodě v Kozlově. 

neupraveno
světle modrá I - spojka Stará plovárna - Černá hora 4
1,12 km klasika
neupraveno

Suchá

oranžová Suchá - Kozlov
11,14 km

klasika

5. Okruh začíná na Suché u penzionu pana Skřivana (velké parkoviště, otevřeno téměř nepřetržitě). Odtud pokračuje po silnici na dolní konec obce, kde se napojuje na fialovou trasu (zelená turistická) do Kozlova. Na Suchou se vrací souběžně s modrou po " Bulvovce" a přes Strakov. 

neupraveno

© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty