Litomysl Moderní architektura

Moderní architektura

Kromě významných historických památek nalezne v Litomyšli zájemce o architekturu také zajímavé a kvalitní doklady architektury 20. století. Rozvoj města po vzniku Československa přinesl rozvoj nových částí města (zejm. Masarykova čtvrt). Po druhé světové válce měla nová výstavba většinou všechny negativní rysy dobové architektury - nedostatek invence, často značná necitlivost k historickému prostředí (sídliště za Komenského náměstím, hotel Dalibor, průtah silnice I/35). Další kvalitní architekturu přinesla především devadesátá léta 20. století.


Architektura před II. světovou válkou

Novodobá architektura začala měnit tvář města už ve druhé polovině 19. století, kdy rostly budovy úřadů (pošta 1858, okresní soud v nynější Ropkově ulici 1865-67) nebo nemocnice (1872-74). Po přelomu století byla asi nejvýznamnějším počinem stavba Smetanova domu, v jehož sousedství brzy vznikla dívčí škola (D. Hnídek, stavitel J. Kreml, 1906), které ustoupil starý panský mlýn s věží. Pro město bylo důležité i otevření Lidového domu.

V dalších letech se stavělo především v nové Masarykově čtvrti. Dominantou čtvrti se stala nová budova gymnázia (prof. Ausobský, stavitel F. Rudolf, 1922-23) obklopovaná postupně dalšími budovami (okresní úřad). Už v moderním stylu byla postavena průmyslová škola (J. Tymich, stavitel F. Čtrnáctý, 1929). Nové stavby vznikaly i v dalších částech města (sokolovna ve Fügnerově čtvrti, 1925), které se rychle rozrůstaly především díky vilové zástavbě.


Architektura devadesátých let

V posledním desetiletí 20. století vyrostlo v Litomyšli několik ukázek kvalitní moderní architektury. Na projekty nových staveb jsou vypisovány soutěže, kterých se účastní naši nejlepší architekti.

Postaveny byly nové základní školy (III. ZŠ podle projektu brněnské kanceláře Burian-Křivinka), upravován byl i areál Restaurátorské školy s Červenou věží (M. Hulec). Počet sportovních zařízení se rozrostl o městskou sportovní halu u III. ZŠ (Burian-Křivinka) a tenisovou a squashovou halu (P. Hrůša, P. Pelčák); sportovní areál v Líbánkách navíc ještě stále není dostavěn.

Stavějí se samozřejmě i nové byty - vzniká nová obytná čtvrt u nemocnice, první blok moderních bytových domů už plní svůj účel (M. Rudiš, V. Rudiš; nový blok se staví podle plánů J. Pleskota).

V moderním, ovšem k historickému prostředí citlivém duchu se nesou i úpravy jádra města - rekonstrukce zádlažeb na Smetanově a Toulovcově náměstí i v okolních ulicích, "jezdecké schody" u kostela (všechno Burian-Křivinka) nebo nová ulička pod zámkem (Z. Vydrová). Nejvýraznější stavební akcí tohoto druhu byla nepochybně úprava Klášterních zahrad.

Město se neustále rozrůstá díky řadové zástavbě rodinných domů a také díky investicím do průmyslových oblastí (rozšiřování areálu podniku Vertex ad.). Blízká budoucnost jistě přinese i řadu dalších stavebních investic, více i méně zajímavých. Kvalitu a odolnost nových staveb tváří tvář památkám tisícileté historie Litomyšle prověří ovšem teprve čas.

Podrobněji o zrealizovaných projektech od konce devadesátých let do současnosti zde

 

Moderní architektura

Moderní architektura

Moderní architektura

Moderní architektura

Moderní architektura

Moderní architektura

Moderní architektura

Moderní architektura


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty