Litomysl Zprávy z města záložky a sdílení

Městský bazén Litomyšl Stavbou roku 2011

V pondělí 3. října večer vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství výsledky prestižní soutěže Stavba roku 2011. Bez rozlišení pořadí se jimi staly: krytý plavecký bazén v Litomyšli, jihozápadní část Pražského okruhu, golf klub Čertovo břemeno v Jistebnici u Tábora, společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas a univerzitní kampus Masarykovy univerzity v Brně.

Návrh krytého plaveckého bazénu v Litomyšli pochází z dílny Architekti D.R.N.H. (Antonín Novák, Petr Valenta, Radovan Smejkal, Radek Štefka), dodavatelem byla firma PKS INPOS a.s. a investorem Město Litomyšl. Titul Stavba roku byl udělen za vytvoření přátelské sportovní stavby se zřetelem k netradičnímu pojetí zelených střech.   

Odborná porota hodnotila jak kvalitu dokončených prací, tak architektonického řešení a jeho zvládnutí dodavatelem stavby, spokojenost investora a uživatelů stavby. Přihlíželo se také například k začlenění stavby do krajinného rámce nebo propojení její funkčnosti s dalšími objekty.

„Cenu jsme si hodně přáli kvůli investorovi, městu Litomyšl, reprezentaci a lidem, kteří s námi tu stavbu připravovali. Investor se chová v českých zemích zcela ojedinělým způsobem, vyhledává současnou architekturu, snaží se zlepšit prostředí pro své občany natolik, aby bylo přitažlivé nejenom pro ně, ale i pro návštěvníky,“ říká jeden z autorů oceněného krytého plaveckého bazénu v Litomyšli architekt Antonín Novák.

Cílem realizace bylo podle Nováka vytvořit skromnou stavbu, která bude přesto zajímavá, příjemná na užívání, nevykazuje velké náklady a zároveň je magnetem pro návštěvníky. 

Prosazovat moderní architekturu je těžké
„Je to těžké tam, kde investor o žádnou architekturu nestojí, což se děje z 99 procent. V tomto případě to byla naprostá výjimka, město Litomyšl mělo zájem o kvalitní architekturu, chovali se k nám nesmírně vstřícným a uctivým způsobem a za celou naší dvacetiletou existenci to byla asi nejlepší a nejkrásnější možnost spolupráce s investorem," dodává Novák. 

„Jsem rád, že budování moderní architektury v Litomyšli neskončilo s mým funkčním obdobím,“ říká emeritní starosta Miroslav Brýdl a dodává:“Kvalitní stavby vyrostly i za starostování Jana Janečka a budují se i za současného starosty Michale Kortyše. Dokonce se mi zdá, že Michal Kortyš v této oblasti našel své zalíbení a smysl svého snažení jako starosty. Povýšil svou praktičnost na úroveň cítění architektury i po estetické stránce, což je velmi důležité pro vnímání města ve všech souvislostech.“  

„Snažíme se navázat na dobré základy z minulosti,“ říká současný starosta Michal Kortyš a dodává:„Každé takovéto ocenění či zájem o naše novodobé stavby nás přesvědčují o tom, že je to tak správně. Je naší povinností rozvíjet kvalitní dědictví minulosti – ať již vzdálené či té blízké.“

Povídání s autory bazénu naleznete také v pořadu ProStory - jeden díl byl věnován právě bazénu na Kraví hoře a v Litomyšli:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319060206-prostory/311294340030016-bazen/

 

Ing. Michaela Severová
tisková mluvčí Města Litomyšl

datum uložení: 4. 10. 2011


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty