Litomysl Na duši je Litomyšl

Prožívejte každou minutu roku 2020 naplno!

září

11.09.2020 - 13.09.2020 • Různá místa v Litomyšli

Dny otevřených dveří památek

Dny evropského dědictví každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Zdarma nebo za výhodné vstupné můžete navštívit vybrané objekty.

umělecká  historická  lákavá  


12.09.2020 - 13.09.2020 • Různá místa v Litomyšli

Litomyšlské dvorky

Pátý ročník Litomyšlských dvorků se bude konat od 12. do 13. září. V průběhu těchto dnů ožijí některé dvory a dvorky v historickém jádru města Litomyšl.

umělecká  přátelská  lákavá  


12.09.2020 • Sportovní areál za Sokolovnou

15. Fish Fest

Oblíbené rybí hody a hudební festival (skupina Volnost a Machos Burritos). Hřiště pro děti, adventure golf. Vstup zdarma.

gurmánská  přátelská  lákavá  


12.09.2020 • Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

Varhanní koncerty při kterých nemusíte sedět v lavicích

Už jste někdy byly na varhanním koncertě, při kterém nemusíte sedět v lavici? Přesně takový jsme pro vás připravili. Po celou dobu koncertu se budete moci volně procházet po kostele, obdivovat expozici sakrálního umění Andělé na návrší a bude možné podívat se i přímo na kůr k varhanám. Součástí programu je i prohlídka varhan přímo na kůru a povídání s varhaníky. Na co se můžete těšit 18:00 – 18:10 Stručný výklad o historii a architektuře Chrámu Nalezení sv. Kříže. 18:10 – 18:40 Varhanní koncert. V průběhu koncertu bude možné se pohybovat po celém kostele 18:40 – 19:00 Povídání na kůru s varhaníky o varhanách, představení nástroje. Po skončení bude možnost vystoupat na vyhlídku mezi věžemi a znovu si ještě prohlédnout celý kostel. Termíny koncertů: 12. 9., 19. 9., 26. 9. Začátek vždy v 18:00. Program prvního koncertu 12. 9. 2020 v 18:00 Kontrasty baroka a romantismu 1. Johann Sebastian Bach — Praeludium C-dur, BWV 553/1 2. Sigfrid Karg-Elert — Chorální improvizace "Christe, du Lamm Gottes"; opus 65, číslo 46 3. Dietrich Buxtehude — Praeludium g-moll, BuxWV 149 4. Robert Jan Nepomuk Führer — Zur Wandlung 5. Dietrich Buxtehude — Chorál "Vater unser im Himmelreich", BuxWV 219 6. Théodore Dubois — Marche-Sortie Koncert se koná v kostele Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Prodej vstupenek pouze na místě. Cena vstupného je 90 Kč.

umělecká  


17.09.2020 - 20.09.2020 • Různá místa v Litomyšli

Mladá Smetanova Litomyšl

47. ročník festivalu Mladá Smetanova Litomyšl osloví jako každoročně cca 300 mladých lidí z celé ČR a více než 1 000 dětí a mladých lidí z Pardubického kraje. Ve čtyřdenním programu je tradičně pohádka pro děti z mateřských škol, vzdělávací programy a představení pro studenty středních škol, koncerty, taneční a divadelní představení pro veřejnost. Na festivalu vystoupí přes 120 mladých umělců vedle renomovaných osobností kulturního světa. Největší festival Hudební mládeže ČR zahájí koncert Bratrů Ebenů.

umělecká  


17.09.2020 • Klášterní zahrady

Květinová show - 18. ročník

Součástí přehlídky originálních klasických i extravagantních svatebních kytic jsou i květinové šperky, slavnostně nazdobená svatební tabule nebo vozidlo pro novomanžele. Každý se může přijít podívat, jaké nové trendy vládnou ve svatební floristice! Vstupné dobrovolné. Za nepříznivého počasí na zámku.

umělecká  romantická  lákavá  


19.09.2020 • FotbalPark Litomyšl

Litomyšlské vinobraní

2. ročník. Ochutnávky z pěti vinařství, k tanci a poslechu hraje kapela Jamr´s z Olomouce. Pro nejmenší budou nachystány atrakce jako nafukovací bludiště a hrad, trampolíny, atd. Dobroty z rožně a grilu. Vstupné: 150 Kč (předprodej v IC Litomyšl, Vinotéka Pulkrábek, Fotbalpark Litomyšl)

gurmánská  přátelská  lákavá  


19.09.2020 • Smetanovo náměstí

Starodávný jarmark

Tradiční řemeslné trhy (téměř 100 stánků), reprodukovaná hudba. Možnost nakoupit například burčák, čepice, dárky, dekorace, drahé kameny, hračky, keramiku, klobouky, koření, krmítka, květiny, mýdla, oblečení, ovčí kožešiny, pletené a háčkované zboží, polštáře, prostírání, skleněné předměty, šály, šátky, šperky, ubrusy, textil i zástěry. Nebudou chybět předměty z cínu, drátu, dřeva, kamene, kůže, levandule, medu, pedigu, porcelánu, proutí, rakytníku, kůže nebo vosku. Můžete přihlížet kováři, jak kove koně i tkadleně, která tká na stavu. Zakoupit si můžete i různé sladkosti a dobroty, například cukrovou vatu, mandle, perník, oříšky, palačinky, štramberské uši nebo trdelník, stejně tak i sýry, škvarkové tyčinky, uzeniny, také valašské frgále. Zapít to vše můžete domácí limonádou, kávou, pivem, šťávou z čerstvého ovoce nebo vínem. Nebude chybět ani stánek s občerstvením, také budou mykologové nabízet houbový guláš a topinky z houbovou směsí. Vstup zdarma.

umělecká  přátelská  lákavá  


26.09.2020 • Dům U Rytířů

Workshop fotografie architektury s Nikolou Tláskalovou

Workshop fotografického nahlížení na město, architekturu a prostor kolem nás. Hlavním cílem nebude vytvoření technicky dokonalých snímků, ale spíše hledání pohledů, průhledů, zákoutí, světla a stínu a přemýšlení o detailu a celku, kontextu, sérii a způsobu, jak dojem z prostoru přenést na fotografii. V průběhu celodenního workshopu se účastníci seznámí se základními principy fotografie architektury, s pravidly fotografování interiéru i exteriéru vybraného objektu nebo veřejného prostranství. Pod dohledem lektorky si vyzkouší nafotit interiéry kostela Nalezení sv. Kříže, poté fotografie zkonzultují a popř. upraví. Více informací na galerie.litomysl.cz a lam.litomysl.cz. Vstupné: 100 Kč / Rezervace nutná do 23. září na edukace@galerie.litomysl.cz nebo na tel. čísle 720 972 258.

umělecká  Akce v tomto měsíci probíhající


26.05.2020 - 04.10.2020 • Městská obrazárna ve II. patře zámku

Smetanova výtvarná Litomyšl : Stálá expozice v Městské obrazárně

Stálá expozice Městské obrazárny nabízí téměř 150 nejkvalitnějších a nejzajímavějších děl ze sbírek Městské galerie, mezi nimiž vynikají práce Julia Mařáka, Václava Špály, Emila Filly, Olbrama Zoubka či Jana Zrzavého. V letošním roce budou nově prezentovány grafické páce Josefa Váchala, Václava Boštíka, Milady Marešové a dalších. Vstupné: 40 Kč / 20 Kč studenti a senioři / děti do 18let zdarma

umělecká  


02.07.2020 - 04.10.2020 • Různá místa v Litomyšli

Smetanova výtvarná Litomyšl : Plán B

Open-air výstavní projekt 14 předních českých umělkyň a umělců, jejichž díla budou k vidění v litomyšlských ulicích a parcích. Výstava je prodloužena do 4. října.

umělecká  


08.08.2020 - 04.10.2020 • Dům U Rytířů

Smetanova výtvarná Litomyšl : Město-L

Nová výstava Městské galerie Litomyšl se vrátí o dva roky zpět, kdy galerie spustila jeden ze svých nejrozsáhlejších projektů Litomyšlský architektonický manuál (LAM), který mapuje architekturu města a jeho okolí od roku 1900 dodnes. Česko-anglická webová databáze pokrývá bezmála 146 projektů pomocí textů, historických i současných fotografií, plánů, skic či nahrávek. Výstava MĚSTO–L je pokračováním projektu LAM, vybírá nejzajímavější architektonické projekty a tematizuje architektonický prostor města v galerijním prostoru.

umělecká  © 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty