Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Přístroj pro aplikaci rázové vlny rozšíří nabídku služeb

Ve čtvrtek 14. dubna byl na oddělení rehabilitace Litomyšlské nemocnice představen nový přístroj pro aplikaci rázové vlny. Jeho pořízení bylo financováno Nadačním fondem pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska. Jde o první podpořený projekt z nadačních peněz. Přístroj rozšíří nabídku služeb rehabilitace.

Rázová vlna je určená pro léčbu bolestivých bodů, přetížených svalů, šlach či úponů. Prostřednictví mechanické aplikace vibračních pulzů se působí na postižená místa. „Účinnost a efekt pro pacienty je rychlejší. Léčba je krátkodobější a efekt je nesrovnatelný s ostatními metodami,“ uvedla primářka rehabilitačního oddělení Litomyšlské nemocnice MUDr. Markéta Tušlová a dodala: „Díky němu můžeme nabídnout širší spektrum poskytovaných služeb.“ Přístroj pacienti najdou v prostorách rehabilitační ambulance. „Základem bude vyšetření rehabilitačním lékařem, který zhodnotí stav pacienta, jeho anamnézu. Existují totiž i kontraindikace, při kterých by se tento přístroj neměl aplikovat. Pokud se pacient sám rozhodne, může se u nás objednat i bez lékařského doporučení,“ upřesnila Markéta Tušlová. Jedno sezení pacienta vyjde na 500 Kč, protože terapie není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Cena je srovnatelná s platbou v Orlickoústecké nemocnici, kde je také možné tyto služby využít. Nabízí je také soukromé pracoviště ve Svitavách.

Přístroj pro aplikaci rázové vlny je prvním podpořeným projektem. Správní rada fondu ale již odsouhlasila Litomyšlské nemocnici další částku ve výši 300 tisíc korun na dovybavení interního pavilonu. „Další požadavky, které by mohl náš fond pokrýt, nejsou. Správní rada se sice věnovala možnému financování dalšího přístroje, ale jeho pořizovací cena je vyšší, než jakou má nadační fond k dispozici,“ sdělil starosta Litomyšle a předseda nadačního fondu Radomil Kašpar. „Dalšími případnými žádostmi se budeme zabývat na podzim. To bychom díky letošnímu příspěvku města ve výši 250 tisíc korun a dalším přislíbeným finančním darům měli mít k dispozici kolem jednoho milionu korun,“ prozradil Radomil Kašpar. Peníze na nadační bankovní účet číslo: 107-9800960297/0100 již vložily například obce Janov a Morašice. Rozjednaná je i částka od soukromého subjektu.

Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska byl založen s cílem financovat potřeby zdravotnictví regionu. Více o fondu na www.litomysl.cz/nadacnifond

Video z předání rázové vlny zde: https://www.youtube.com/watch?v=G5zw0ao-RRU

Mgr. Jana Bisová
vedoucí tiskového oddělení

datum zveřejnění: 15. 4. 2016
datum aktualizace: 3. 5. 2016
zveřejnil: Mgr. Jana Bisová 


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty