Staročeská světnička "Na vršku"

Staročeská světnička "Na vršku"

Jak prožila Vítání jara 5.B?


Na Vítání jara jsme se pilně připravovali několik týdnů, vymýšleli jsme, čím návštěvníky překvapíme, co si budou moci od nás odnést, co ochutnat a co je třeba naučíme. Připravili jsme si toho hodně. Naši třídu jsme proměnili ve staročeskou světničku s úžasným dobovým vybavením, včetně kachlových kamen, kolébky, či kolovratu. Navyráběli jsme mini morany, tak aby každý mohl zahnat zimu, připravili staročeské hry a sepsali kuchařku s jarními recepty. Jako reklamu jsme vytvořili Staročeské (Z)pátečky, což byly dobové noviny s všemožnými informacemi o naší světničce, výrobcích, či hrách. A hlavně jsme si udělali staročeskou módní přehlídku, kdy jsme zkoušeli jeden kroj za druhým. Všichni jsme se moc těšili na neděli 19. března.

Ještě jsme si ani nezapnuli poslední vestičku a už tu byli první zvědavci. Stella s Burákem připravili chleby se sádlem a cibulí, mezi tím už Vítek rozpaloval pánev na výbornou jarní delikatesu - pučálku. Máťa měl na starosti nápoje, vařili jsme lipový čaj, meltu s mlékem a čerstvě mletou kávu. Naproti našemu občerstvení jsme si otevřeli bohatě zásobený trh. Anička s Janičkou a Ivčou s úsměvem návštěvníkům nabízely a prodávaly staročeské hry, morany, jarní recepty. A protože byly moc šikovné, za chvíli neměly, co by prodaly. O kousek dál kluci spolu s Klárou předváděli a učili návštěvníky několik her, kterými se bavili naši předkové. Kuba učil zájemce stavět z dřívek samonosné stavby. Šlo mu to velice dobře, protože měl kolem sebe stále mnoho zájemců. Dáda s Dominikem hráli Čáru a Do čepice, kdy se snažíte hodit odrazem fazole tak, aby dopadly do čepice. U Kláry se hrála cvrnkačka s fazolemi. Koulení vajec jste si mohli vyzkoušet u Fandy. Jelikož se naše světnička nacházela až ve třetím patře, bylo potřeba k nám přilákat návštěvníky. O to se s nadšením staraly Klára s Nellou, které rozdávaly naše (Z)pátečky. Krom toho se mohli všichni návštěvnící vyfotit v našem rozkvetlém fotokoutku. Odpoledne jsme si všichni moc užili. Děkujeme za všechny kladné ohlasy, které si všechny děti opravdu zasloužily.

Byla to velká zkušenost vrátit se v čase, trochu zpomalit, vyzkoušet si, jak žili naši předci. Mockrát děkujeme všem rodičům, kteří se jakýmkoliv způsobem zapojili do příprav této akce. Velký díky patří především paní Cafourkové, díky které jsme si všichni mohli obléci nádherné kroje.1.4.2017 | Jan Coufal

Kalendář

Srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6