Spaní ve škole a tajemné baroko

Spaní ve škole a tajemné baroko

Naše třída 5.A si velmi přála, užít si společnou noc ve škole, a tak jsme se domluvili, že ve středu 24. října budeme ve škole spát.


Hned po vyučování jsme si přinesli z tělocvičny žíněnky a upravili jsme si třídu podle svých představ.

Sešli jsme se v podvečer a hned jsme zamířili do zámku poznat tajemnost baroka, o kterém jsme se učili ve vlastivědě.

U jízdárny zámku již na nás čekala paní Helena Hendrych, která nám povídala o rysech baroka v architektuře, ve výtvarném i sochařském umění. Zahráli jsme si hru, kdy jsme si ověřili, zda jsme dobře poslouchali a ukázali jsme, že už spoustu věcí známe. Pak už jsme se  vydali potmě do barokního chrámu Nalezení sv. Kříže, kde jsme na vlastní kůži pocítili, jak baroko působilo a ohromovalo člověka již při vstupu. Někteří z nás se i lekli, když náhle zazněla Bachova hudba. Poznali jsme sílu baroka a se zatajeným dechem jsme si prohlíželi chrám. Dokonce jsme si vytvořili vlastní barokní sochu. Modelkou nám byla Valentýnka a paní asistentka. Po 124 schodech jsme vyšli na věž kostela, kde je krásný výhled na noční Litomyšl. Nakonec nás čekalo překvapení - společně jsme otevřeli hrobku Waldstein - Wartenbergů a vešli do ní!!!Bylo to skvělé noční dobrodružství.

Plni dojmů jsme se prošli po noční Litomyšli a nevěřili byste, my jsme se opravdu těšili do školy. Spát se nám ale rozhodně nechtělo. Po prozkoumání toho, kdo má jaké dobroty, jsme hráli hry a protože jsme neustále povídali, ani jsme nepostřehli to ticho, které je v noci ve škole. Ještě v 1 hodinu v noci si někteří z nás špitali a kuli pikle. Však se podívejte, jak se ráno vzbudil třeba Matěj. A vůbec jsme se nebáli. Ráno jsme vstávali už v 7 hodin. Nemuseli jsme se ani moc chystat na vyučování, protože jsme šli do knihovny na besedu s paní Eliškou Polaneckou - a to bylo pohlazení, jako když nám vypráví babička. Ale o tom až příště.

Rozhodně jsme však poznali, jak je spánek důležitý, protože na nás bylo vidět, jak jsme utahaní po noci strávené ve škole.7.11.2018 | Vendulka Hýblová

Kalendář

Prosinec 2021
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2