Návštěva 5.A na Vyšehradu a v Národním muzeu

Návštěva 5.A na Vyšehradu a  v Národním muzeu

Ve čtvrté a páté třídě se učíme o historii naší vlasti a cestujeme prstem po mapě České republiky.
Nyní jsme propojili naše poznávání historie a skutečné cestování.
V květnu jsme se vydali do Prahy - dopoledne na prohlídku Národního muzea a odpoledne na Vyšehrad.


V muzeu nás čekala lektorovaná prohlídka ke 100.výročí ČSR - viděli jsme zajímavé listiny - originály týkající se vzniku ČSR - Pittsburskou dohodu, Mnichovskou dohodu, Deklaraci Hácha – Hitler, jejímž podpisem byla ukončena existence 1.republiky a vznikl Protektorát Čechy a Morava,dokumenty z komunistického režimu, Sametové revoluce a rozdělení ČSR. Byly zde jednotlivé věci, které lidé používali. Nejvíce nám utkvěla v paměti pamatují leteckou bundu M.R.Štefánika, svetr V.Havla a posmrtnou masku J.Palacha. Dostali jsme od p.průvodkyně velkou pochvalu za své znalosti, na její otázky jsme vždy dokázali odpovědět a doplnit je.
Po krátkém odpočinku jsme si prohlédli další výstavu  2 x 100, která představuje 200 nejzajímavějších předmětů z Národního muzea, viděli jsme zde slavnostní taktovku B.Smetany zdobenou českými granáty, pokladničku z národní sbírky na stavbu Národního divadla a spoustu dalších zajímavých věcí. Samozřejmě jsme byli zvědavi i na kostru velryby plejtváka myšoka.
Nakonec nás čekala prohlídka historické budovy - schodiště, pracovny ředitele a představenstva a honosný sál Národního muzea - Panteon s nádhernými nástěnými, sochami a bustami významných Čechů.
Unaveni historií jsme se rádi naobědvali a vydali jsme se metrem na Vyšehrad. Byl krásně rozkvetlý s nádherným výhledem na Prahu, Hradčany a na Vltavu. Tady jsme si připomněli dávnou historii - zahráli jsme si příběhy O Libuši a Přemyslovi, O dívčí válce a O Horymírovi při kterých se pěkně vyřádily. Nahlédli jsme do Chrámu sv. Petra a Pavla a pak jsme šli na vyšehradský hřbitov Slavín zapálit svíčku našemu slavnému rodákovi   B.Smetanovi, ke hrobu B.Němcové, K.Čapka, J.Čapka, M.Horákové a děti objevovaly další a další známá jména na náhrobcích.
Pak už se chýlilo k dešti a byl čas vydat se na vlak. A cesta vlakem je vždycky zábavná.
Takové učení vlastivědě nás bavilo.2.6.2019 | Vendulka Hýblová

Kalendář

Prosinec 2021
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2