Třída 1.A

Třídní učitel/ka: Mgr. Vendulka Hýblová


29. 3. 2020

Dobrý den vážení rodiče a milé děti,

máme další týden domácího studia za sebou a děkuji Vám za učení a dětmi. Jsem velmi ráda, že mi posíláte na WhatsApp ofocené písanky, matematiku a další práce dětí. A velikou radost mám, když mi posíláte i obrázky nebo videa dětí, jak pracují. Vymýšlíte pro ně báječné úkoly ze života. Vidím, že se děti poctivě učí. Kdybychom teď lenošili, děti by hodně zapomněly a ztratily by tempo a pak by toho na ně bylo najednou moc. V 1. třídě je velice důležitá každodenní práce.

Jen nám asi nebude stačit sluníčkový sešit na diktáty nebo docvičování. Samuelkovi rodiče nám udělali kopii stránky a poslali nám ji. Děkuji a posílám vám ji v odkazu pro vytisknutí: https://www.uschovna.cz/zasilka/WQBBBTJEWASB7966-STB/. Pokud nemáte možnost tisku nebo byste raději chtěli sešit, napište mi a v úterý dopoledne byste se pro něj mohli stavit ve škole. Také dětem asi dojde náplň pera a teď se nedá koupit, tak klidně pište ostře ořezanou tužkou.

V matematice se vyplácí nechat děti počítat všechno možné  kolem nás (pastelky, kostky, ořechy, lžičky,….)a už řadu do 20. Děti mohou počítat stále i pomocí prstů. Nezapomínejte nechat děti zkusit si samostatně přečíst zadání úkolu a pak se jich zeptat, co budou dělat. Při čtení si s dětmi povídejte, ať máte kontrolu, zda vědí, o čem četly. Při čtení delších slov, aby nezapomněly začátek slova, mohou děti říci část slova nebo i opakovat čtení slova po slabikách. Prvouku je dobře, že propojujete s prací na zahradě a pobytem v přírodě.

Tak tedy úkoly pro příští týden:

Pondělí

Český jazyk

Učíme se číst: str. 83 Žabka Márinka – Čtěte po odstavcích  - a po každém odstavci se zeptat na obsah / Co dělali žabák a Márinka? A co asi budou dělat dál, co myslíš?......) můžete si zkusit nakreslit, jak vypadal zmrzlý mužíček - do čítanky, hned pod žabáka. Maminka může číst Márinku a sluníčko.

Opiš do sluníčkového sešitu velkým tiskacím písmem 1. odstavec

Písanka –str. 10 - napojení písmenka l za o - vyzkoušej nanečisto a pak do písanky a piš jména (nejprve ať děti zkusí nahlas všechna slova přečíst) 

Matematika

nejprve praktické úlohy:

Vezmi  si 4 lžičky a pak vyndej více lžic. Kolik jsi jich vyndal? (Podobné úlohy dávejte dětem s použitím věcí kolem sebe)

Pracovní sešit str. 29

Malá matematika - pokračuj alespoň 2 cv.

Úterý:

Český jazyk: Dnes se budeme učit v prvouce o zvířátkách. Umíš o nich napsat?

Diktát vět tiskacím písmem do sluníčka nebo jiného sešitu:
JE JARO. RODÍ SE MLÁĎATA. SLEPICE MÁ KUŘE. KRÁVA MÁ TELE. PRASE MÁ SELE. OVCE MÁ JEHNĚ. KOZA MÁ KŮZLE. (poslední větu ať si vymyslí děti sami)

Učíme se číst str. 84 Míša Kulička - opět čti po odstavcích, podtrhni zvířátka a řekni, co dělala a co se asi stane dál. Článek Medvíďátko – přečti 3x a zkus, zda už ji umíš zpaměti.

Písanka: celá str. 11. Nové písmenko P - Můžete natrénovat i na pracovním listu: http://pisanka.cz/1-trida/samostatna-pismena/psaci-p/ 

Matematika: str. 30 cv. 5 (stačí vypočítat, nemusíš přepisovat)

Prvouka: str. 50 - jaro na statku + pracovat s elektronickou interaktivní učebnicí (doporučuji) viz odkazy níže  https://www.nns.cz/blog/1-stupen/pomoc-s-domaci-vyukou-zaku-miuc-a-vyukova-videa/

http://www.rysava.websnadno.cz – prvouka pro 1. třídu, domácí zvířata

Anglický jazyk: Opakuj si s Hurvínkem v UčíTelce nebo na Déčku https://decko.ceskatelevize.cz/anglictina-s-hurvinkem.

Středa:

Český jazyk – Učíme se číst str. 85 – hádanky – vysvětli rodičům řešení a nakresli řešení pod hádanky

Písanka str. 12 – Jak zavoláme na děti? Přečti, obtáhni první slovo a napiš celý řádek a celou stránku. Když voláme, píšeme vykřičník (má stejný sklon jako písmenka).

Matematika: Pracovní sešit str. 31 – počítání s penězi – počítej s opravdovými mincemi, nebo pokud máš s papírovými penězi ze hry. Zahraj si s rodiči na prodavače.

Online procvičování počítání s penězi: https://skolakov.eu/matematika/1-trida/scitani-a-odcitani-do-10/pokladnicka/pocitame.html

A ZÍTRA HURÁ DO ŠKOLY! APRÍÍÍÍL!

Čtvrtek:

Český jazyk – Učíme se číst str. 87 (str. 86 o Velikonocích necháme až na příští týden) – Šel kozel do Lhoty – nejprve najdi zvířátka a podtrhni je. Víš, jaké zvuky vydávají jednotlivá zvířátka? Hlasy zvířátek vyznač žlutě. Při druhém čtení textu napodob hlasově zvířátka. Rodiče mohou číst věty a ty zvířátka.

Písanka str. 13 – Píšeme slova

Diktát do sluníčkového sešitu – písmenka, která už umíme.

Matematika – pracovní sešit str. 32 celou a 38 cv. 1.

Pátek

Český jazyk – Učíme se číst str. 87 – zvířecí řeč – podtrhni zvířátka a jejich zvuky – různými barvami, střídej se s rodiči. Nácvik písmene y nanečisto. Pomůcka: vlnovka a klička pod linku, napíšeme y pro maminku.

Písanka str. 14 – obtáhni tvary a pokračuj, nezapomeň čárka má stejný sklon jako písmenko.

Zkus se rozhlédnout okolo sebe a přemýšlej, které věci dokážeš napsat psacím písmem. Zkus doma najít a zapsat do sluníčka 6 věcí psacím písmem.

Běž do kuchyně, najdi zabalené potraviny a čti nahlas, co je na nich napsáno.

Matematika – str. 33 a pokračuj v malé matematice

Prvouka – str. 52 jarní hry dětí v přírodě. Doplň stránku a užij si vlastní hraní.

Přeji Vám krásný týden, ať se Vám školní práce daří a těším se na obrázky na obrázky vašich písanek, které mi můžete i nadále zasílat na Whatsapp

24. 3. 2020

Dobrý den milí rodiče a milé děti,                                                                  

tak jsme se včera dozvěděli, že s jistotou budeme doma delší dobu a vás čeká dálkové studium již v 1. třídě. No nevadí, já už vím, že vy děti jste šikulky a se společnou pomocí rodičů všechno zvládneme. A když něco nepůjde, nevadí, podíváme se na to pak ve škole a budeme to umět o trochu později. A Vám rodiče jsem chtěla nabídnout, zda by Vám vyhovovalo, když napíšu úkoly na celý týden, abyste předběžně věděli, co vás čeká. Také budu ráda, pokud budete mít jakékoliv dotazy, nejasnosti…, napište mi prosím na WhatsApp, školní email nebo zavolejte.  Budu také moc ráda, když mě někdy vyfotíte na WhatsApp stránku z písanky, jak se dětem vede psaní nebo i něco jiného. Případně mi i napište, zda děti nezavaluji množstvím úkolů. Velmi důležité je každodenní čtení - vím, že děti zpomalily čtení s nástupem malých písmenek. Je to tak vždy, ale pak už se čtení  procvičováním zrychluje. Je moc dobře, když si děti vyberou nějakou pěknou knihu pro malé čtenáře a samy se zvědavostí čtou. A pěkné čtení je s rodiči, kdy kousek čte dítě samo, kousek čte maminka, kousek tatínek. Jednak to jsou krásné chvilky a jednak má čtení spád.

Tak a teď, co nás čeká.

Úterý:

Český jazyk:

Učíme se číst str. 79 - tady je známá básnička na procvičení ručiček. Ale je tu nová sloka - tu přečti alespoň 2 krát a mamince přednes sloky, které tady chybí a ty je umíš. Podtrhni na konci řádků  - veršů vždy stejnou barvou slova, která se rýmují - deštík - deštník. A ještě přečti příběh O koťátku, jak se přestalo bát. Podtrhni všechna zvířátka, která jsou v příběhu. Zahrajeme si na rychlé čtenáře. Maminka Ti stopne 1 minutu a ty budeš tento příběh číst po dobu 1 minuty. Pak maminka řekne "stop" a spočítá, kolik slov jsi přečetl za 1 minutu a zapíšeš si počet slov pod text. Za týden tento text přečteš znovu a uvidíš, zda přečteš více slov

Psaní - písanka str.6 - nové písmenko velké I -vyzkoušej nanečisto - začíná stejně jako velké M, ale dole zatočíme dopředu - když napojujeme další písmenko, hned se vracíme a odtáhneme. Napiš celou str. 6. 

Matematika

Pracovní sešit str. 24 - odčítání od 10, celá strana, str. 27 cv. 4,5,6,7 - procvičuj

Prvouka

jarní práce na zahradě - prac. sešit str. 48

Pokud budete mít doma čas, nasejte si do misky čočku, obilí nebo řeřichu a pozorujte, jak klíčí. Ve středu bude na ČT 2 UčíTelka pro 1.tř.  jarní rostliny a pozorujeme klíčení.

Na www.rysava.websnadno.cz je prvouka pro 1.tř - práce na zahradě a k čemu je nářadí 

Středa

Český jazyk  - Učíme se číst str. 80 - Dědečkovy hádanky - spoj hádanku s obrázkem a napiš velkým tiskacím písmem řešení

Písanka - naučíme se písmeno j

sešit Cviky str..41 - dolní klička - dodrž stejnou vysokou část nad linkou a pod linkou, dodrž sklon, písanka str.7 - napiš 1.řádek a pak vyzkoušej nanečisto j - začátek je podobný jako u p, napiš celou str. 7

 A ještě dnes do Sluníčkového sešitu napíšeme psacími písmeny 2. diktát: Ola, Míla, plot, los, táta, tep, spí, Ila, postel, test, lama (raďte dětem s napojováním písmen, případně slovo předepište)

Matematika - str.25  - celá - cv.1 je rozklad č.10 na 10 a 0, 9 a 1,.....

cv. 6 - vystřihni a poskládej z obou stran, ulož si kartičky do obálky a opakuj ještě i další dny

str. 27 cv. 8, 9

Čtvrtek

Český jazyk - Učíme se číst str. 81 - Sen pro medvídka - přečti . Jak se jmenoval medvídek? Napiš jeho jméno pod obrázek. Proč byl ospalý? 

Najdi zvědavé věty, ve kterých se ptáme, a končí otazníkem? Podtrhni je hnědě a pěkně je přečti.

Najdi věty, které mají na konci vykřičník, podtrhni je červeně a přečti je.

Pohádky pro zimní spáče. Kdo je zimní spáč? Nakresli je k lesu.

Přečti a barevně podtrhni slova, která se rýmují - zní k sobě hezky  - zvířátka - doupátka

Psaní - písanka str. 8,- slova s j - dodržuj sklon písma, správně seď a správně drž pero!!!!

 

Matematika

prac. sešit str. 26  celá str.-  cv. 3,4,5,6 zkus sám přečíst úlohy a vyřeš je

cv. 8 - zakresli do čtvercové sítě cestu podle šipek

str. 27 cv. 10

nezapomeň pokračovat také v malé matematice

Pátek

Český jazyk

Nácvik písmene J nanečisto (velký formát a poté linky) Můžete natrénovat i na pracovním listu: http://pisanka.cz/1-trida/samostatna-pismena/psaci-j/ ale i na papíře.

Písanka str. 9

Učíme se číst: str. 82 - Liška a ježek, Rak -(dítě se s rodičem může střídat v kladení otázky a odpovědi)

Matematika 

Pracovní sešit: str. 28 -vypočítej, napiš písmeno, spoj s obrázkem a obrázky vybarvi

Prvouka

Prac. sešit str.49 - Stromy a keře na jaře

můžete procvičit na str. www.rysavawebsnadno.cz - prvouka pro 1. tř. Jaro v sadu. Úplně nejlepší je pracovat nebo být společně na zahradě.

 

Tak a to je pro tento týden všechno. Přeju vám všem doma, ať se vám dobře daří, jste zdraví a fit.

Těším se na vás ve škole,

Vend.Hýblová

  

                                                                                                                                        23.3.2020

Dobré ráno milé děti a rodiče,

přeji vám krásný den a celý týden. Věřím, že jste si odpočinuli od učení, něco pěkného jste společně zažili a budeme pokračovat v našem učení na dálku.

Tento týden nás čekají úplně nová psací písmenka ve 2. písance. Nejprve ukažte a napište mamince do sluníčkového sešitu písmenka, která si pamatujete. Nezapomeňte si krásně sednout a držet správně pero ! To jsem zvědavá, zda si pamatujete všechna :). Potom můžeme začít písmenko t. Zkuste nejprve na papír - je to jako zub od pily - a pak se kousek vrátíš - zatočíš a uděláš lopatu od bagru. (rodičům to vysvětlete, jak jsme si to říkali ). A když už vám to půjde , obtáhněte si písmenko t v písance na str.4 a napište nejprve samotné t a pak spojte s ostatními písmenky a zapište slabiky. - vlastně už budete umět napsat  -táta :). A až si odpočinete, třeba po čtení - napište ještě v písance str. 5.

https://bobyho-skola.cz/cesky-jazyk-1-trida/pisanka/

Dál se budeme věnovat čtení.

Víte o kom se říká, že je nejlepší přítel člověka? A o něm dnes budeme číst.

Učíme se číst - str. 78.  Přečtěte si vždy odstavec a řekněte mamince, o čem jste právě četli. Podtrhni červeně  a pak hnědě slova, která se v příběhu často opakují. ( Myslím maso a také pes). Přečtěte po druhé příběh a řekněte, proč se to jmenuje chytrý pes ? Nakreslete pejska pod košík.

A ještě básničku Dobrý kamarád. Kdo byl čí kamarád? Jméno chlapce vyznačte žlutě a jméno pejska hnědě. Podtrhněte barevnou pastelkou vždy ve dvou řádcích stejná písmenka na konci rád - rád.. Krásně to zní, viďte. Tak tomu se říká rýmy. Přečtěte básničku ještě jednou. To se to krásně čte s rýmy, co. A nakonec - Jste také chytří? Uhodnete početní hádanku? Přečtěte ji, zapište číslo, kolik hus tam bylo.

A ještě matematika. Budeme zase dnes počítat s indiány. M. str.23 celou stranu a ve cv. 6 krásně vybarvěte luky a šípy tak, aby se vám líbily. A samostatně bez rodičů na str.27 doplňte znaménka ve cv.1 a vypočítejte cv.2 a 3. Maminku či tatínka prosím o kontrolu. Uděláte mi také radost, když vyřešíte něco dalšího z malé matematiky.

https://skolakov.eu/matematika-1-trida - počítáme do 10

A to je pro dnešek všechno. Koukni se na UčíTelku a obzvlášť na Angličtinu s Hurvínkem, chá chá.

Mějte se fanfárově a neshledanou zítra.

Pozdrav a hodně síly na učení posílá Vend. Hýblová

 

Domácí úkoly 19. - 20. března 

Český jazyk

Uvolňovací cviky str. 45, 48 - příprava na velká písmena M,U,V,N..

Nácvik písmene velké M nanečisto, velké A, O jsou podobná jako malá, tak by dětem neměly dělat problémy (velký formát a poté  na linky)

Můžete natrénovat i na pracovním listu: http://pisanka.cz/1-trida/samostatna-pismena/

Písanka 1.díl - dokončit sešit

Učíme se číst: str. 75 (nejprve dítě přečte celé samo, poté čte rodič otázky a dítě odpovědi), str. 76, 77

Diktát psacích písmen do sešitu se sluníčkem: e, l, s, ó, i, í,a, á, ů, u, é, m, p, slabiky mů, si, pá, la (písmena, která budou mít děti špatně nebo si nevybaví jejich tvar, prosím procvičte)

Zábavné čtecí úkoly na stránkách www.vcelka.cz (o přihlášení viz. níže Užitečné odkazy) – Kde je? Nebo najdi na obrázku.

Matematika

Pracovní sešit: str.21, 22 - stále jsme u indiánských dětí a nezapomeň si vystřihnout orlí pera  a pokládat je na čelenky. Až budeš mít všechny rozklady ve cv.1  - nalep je na čelenky. Těším se na Tvůj totem :).

Pokračuj v úlohách v malém sešitě matematiky.

Prvouka - V sobotu bude 1.jarní den, užij si teď všechny krásné jarní dny, všímej si, co se děje venku a nakresli mi krásný jarní obrázek. Těším se na něj.

Str. 46,47 + pracovat s elektronickou interaktivní učebnicí (doporučuji) viz odkazy níže https://www.nns.cz/blog/1-stupen/pomoc-s-domaci-vyukou-zaku-miuc-a-vyukova-videa/

Anglický jazyk

Pěkná je Aj v programu ČT UčíTelka  na ČT 2 / ale i ostatní předměty - je to opravdu jako ve škole /

Nechte děti, ať se podívají na tato videa a opakují si výslovnost:

https://www.youtube.com/watch?v=lW5TXrKbsq4

 https://www.youtube.com/watch?v=wnJKZTQoNZo

 https://www.youtube.com/watch?v=nqwxYlix7Fw

 https://www.youtube.com/watch?v=yUw3-im44qY&t=56s

Pracovní činnosti -Pomáhejte mamince i tatínkovi každý den s něčím.

Moc vás všechny pozdravuji a už se mi po vás děti stýská. Užívejte si rodiny.

Těším se na vás. 

Vend. Hýblová

                                                                                           15. 3. 2020

Užitečné odkazy, pomoc s výukou

Vážení rodiče,

 posílám užitečné odkazy, které Vám pomohou s učením a procvičováním a děti to bude bavit.

Prvouka – vřele doporučuji, budete to mít bez práce! Naše učebnice je zpracovaná interaktivně a zpřístupněna na 30 dní na této adrese: https://www.nns.cz/blog/1-stupen/pomoc-s-domaci-vyukou-zaku-miuc-a-vyukova-videa/

Po registraci a přihlášení se dostanete do prostředí, kde na spodní liště najdete obrázek knížek. Po rozkliknutí se zobrazí tituly a v katalogu naleznete naši učebnici prvouky Já a můj svět 1. Jsou zde výuková videa a vysvětlena všechna cvičení. Děti se tak mohou sami učit a budou vědět, co mají s jednotlivými cvičeními dělat. Určitě je to bude bavit.

Zábavná cvičení na procvičování čtení a psaní:

Jsou zde cvičení na čtení a i diktáty, kdy děti píší slova na počítači a program jim to opraví.

1. Zadejte na počítači internetovou adresu www.vcelka.cz

2. Vpravo nahoře klikněte na červené tlačítko Vstup do aplikace

3. Zadejte postupně Váš email, heslo a další údaje potřebné pro registraci

4. Po dokončení registrace klikněte na tlačítko Přidejte prvního čtenáře (ikonka vpravo nahoře - nastavení) Zadejte třídu: 1. Třída (zdatný prvňák)

5. Postupujte dle instrukcí, dokud neuvidíte seznam cvičení nově vytvořeného čtenáře

6. Klikněte na zelené tlačítko Použít promo kód

7. Vepište promo kód UCIMESEDOMA a klikněte na tlačítko Použít

8. Nyní můžete Včelku zdarma využívat po dobu 6 týdnů!

Jak správně psát psacím písmem: http://pisanka.cz/1-trida/samostatna-pismena/

Můžete dětem vytisknout k procvičení, na začátku pracovního listu je vždy směr správného psaní písmenka. https://bobyho-skola.cz/cesky-jazyk-1-trida/pisanka/

Procvičování učiva:

https://www.skolasnadhledem.cz/profil/prehled - online cvičení - 1. stupeň (Český jazyk – genetická metoda / Matematika )

https://skolakov.eu/matematika-1-trida - počítáme do 10

Česká televize spouští od pondělí 16. března unikátní vysílání UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. – mělo by to být i pro prvňáčky 

A na závěr jedna inspirace: http://hrajemesichytre.cz/2020/03/11/co-delat-kdyz-jsou-skoly-zavrene-a-jak-s-detmi-mluvit-o-koronaviru/

Nezapomeňte si s dětmi hodně povídat a chodit do přírody.
Přeji Vám hlavně zdraví a rodinnou pohodu.

Zvláštní pozdrav dětem 

Vend. Hýblová

  13. 3. 2020

Vážení rodiče,                                             

protože to vypadá, že škola bude uzavřena déle než 14 dní, mám k vám prosbu, zda byste se mohli zastavit v pondělí 16.3. 2020 mezi 9 -11 hod. do školy pro další sešity. Můžete se i domluvit a vzít sešity dětem, které bydlí v blízkosti.

Děkuji Vám a přeji Vám i Vašim dětem pěkný den

Vend. Hýblová 

 

Domácí úkoly 11. - 20. března

 Vážení rodiče,

jelikož jsme se o uzavření škol dozvěděli poslední hodinu a děti si zakroužkovaly práci samy, pro jistotu Vám posílám shrnutí. Věřím ale, že jsou to šikulky a mají vše v pořádku.

Matematika: str. 16,17,18, 19,20,21

Český jazyk: Učíme se číst: str. 69,70,71, 72,73,74,75

Písanka: máme novou písanku str. 1,2,3, ale tam zatím jen procvičujeme

Doporučuji Vám stanovit si s dětmi denní režim či rozvrh, aby věděly, že se musí věnovat škole každý den. Při čtení dbejte na porozumění textu, po částech si o přečteném povídejte. Ptejte se jich na informace z textu. Texty čtou děti nahlas tolikrát, kolikrát kdo individuálně potřebuje.  Děti mohou krátká slova říci celá bez hláskování.

Při psaní dbejte na správné sezení /nohy opřené o podlahu, lokty opřené o desku stolu, sešit nakloněný, pero směřuje k rameni /a držení pera.

Pokud mají psát nové písmenko, nechte je, ať si ho nejprve zkusí na větší plochu a poté do linek. Do písanky píšeme, až když písmenko nacvičíme nanečisto. Nenechte je, aby psaní odbyly. Diktáty diktujte s přehnanou výslovností a délkou samohlásek.

Při matematice je důležitá zpětná kontrola, zda děti pracovaly správně. Nechte je přečíst samotné zadání a zkontrolujte jen, zda mu rozuměly.

Příští týden Vám detailně rozepíšu další úkoly a přidám odkazy na stránky, které by Vám s učením a procvičováním mohly pomoci.

Vím, že jsou na Vás kladeny velké nároky, ale momentálně nic jiného dělat nemůžeme. Všichni doufáme, že se situace uklidní a děti se vrátí do školy co nejdříve, proto Vás prosím o trpělivost.

Pokud byste cokoliv potřebovali, kontaktujte mě přes mobilní telefon nebo školní e-mail, který pravidelně kontroluji a sledujte prosím stránky naší třídy. Moc ode mě děti pozdravujte.

Děkuji za spolupráci

Vend. Hýblová

 

 

UZAVŘENÍ ZÁKLADNÍCH ŠKOL

Na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu jsou od středy 11. 3. 2020 uzavřeny všechny základní školy. Uzavření platí po dobu neurčitou. Zahájení výuky bude oznámeno na webových stránkách školy.

 

9. 3. 2020

Vážení rodiče,

ve středu 18. března 2020 začíná plavecký výcvik. Výcvik bude probíhat v krytém plaveckém bazénu v Litomyšli 1x týdně, vždy ve středu, od 10. 00 – do 11. 35 hodin.

Termíny: 18.3.  25.3., 1.4., 8.4., 15.4. Celkem 5 lekcí. Cena je 400Kč.

Ráno se budeme do 9.15  hod. učit  a pak půjdeme společně na bazén. Zpět do školy  z bazénubudeme odcházet ve 12. 00 hod .

Pokud vám bude vyhovovat vyzvednout si dítě po plavání na bazénu, kontaktujte mne prosím.

S sebou: plavky, ručník, sprch. gel nebo mýdlo, svačinu, pití, kapesníky, čip na oběd, klíč od šatny – vše sbaleno v batohu.

Po dobu plaveckého výcviku budeme mít náhradní rozvrh hodin. Nebudeme mít TV v tělocvičně, ale plavání. Protože ve středu budeme přicházet do školy v 12.30 hod., budeme v pondělí končit již v 11.40 hod.

Děti si vždy ve středu ráno přinesou úkol, čítanku a penál do školy a vše si tu nechají v lavici do čtvrtka. Ve středu nebudou dostávat domácí úkol.

Pokud se Vaše dítě kurzu nezúčastní, v době plavání bude v jiné třídě.

                                                                                           Vend. Hýblová

 

                                                                                                                              6. 2. 2020

Vážení rodiče, mám pro Vás několik aktuálních informací o našem učení:

Čtení a psaní

Máme již probraná všechna písmena velké abecedy. Při čtení už děti nemusí slovo hláskovat, ale mohou ho vyslovit najednou. Kratší slova by děti měly již umět zapsat samy. Ve škole také trénujeme diktáty slov a vět, přepis vět. Nyní poznáváme písmena malé abecedy a během 14 dnů začneme číst i texty s malými písmeny a s důrazem na porozumění textu. Budeme zkoušet také odpovídat písemně na otázky. Učíme se psát psacím písmem a s přibývajícími písmenky budeme trénovat psaní slov. Děti postupně dostávají pera a píší perem.

Při psaní domácích úkolů prosím dbejte na správné sezení a správné držení tužky či pera.

Pasování na čtenáře

Na konci školního roku proběhne v Městské knihovně akce Pasování prvňáčků na čtenáře. Děti dostanou knihu a kartičku do Městské knihovny. Potřebuji proto vyplnit znovu přihlášku (v průhledných deskách) do knihovny a zároveň vybrat 10 Kč. Děti, které svou průkazku do Městské knihovny mají, přihlášku nevyplňují a nic neplatí.

Vítání jara

Dne 21. března odpoledne proběhne na naší škole akce Vítání jara. S dětmi budeme nacvičovat krátké vystoupení a vyrábíme výrobky, které budeme před naší třídou prodávat. Srdečně Vás zveme.

Prosím, sbírejte ruličky od toaletního papíru a posílejte je po dětech do třídy, budeme z nich vyrábět.

Prosím, docházejí nám také papírové kapesníčky. Některé děti již přinesly i na 2.pololetí. Jestliže Vaše děti ještě nedonesly, prosím zakupte jim spíše než kapesní balení, balení v krabičce. Dětem to ve třídě vyhovuje více.  

Přeji dětem hezké jarní prázdniny plné zážitků a Vám pěkný týden bez povinností připomínání úkolů. Odpočněte si, a pokud budete mít chuť, můžete s dětmi vyzkoušet čtení, psaní, sčítání a odčítání do osmi.

Děkuji Vend. Hýblová

 

Jdeme opět bruslit

V pátek dne 17. ledna jdeme ve stejný čas opět bruslit. Platí stejné informace jako v předešlém týdnu. Vybíráme 15 Kč.

Bruslení

V pátek dne 10. ledna jdeme místo Tv bruslit.

S sebou: brusle, rukavice, helmu, vhodné oblečení, svačinu Vážení rodiče,

22. ledna skončil ve Svitavském deníku projekt Moje první školní tablo, kde uveřejňovali fotografie prvňáčků z celého okresu.

Už ve středu 29. ledna ale vyjde ve Svitavském deníku speciální příloha. V té najdete fotografie všech tříd, které se projektu zúčastnily. Bude tam znovu i ta naše …

Bruslení

V pátek 10. ledna půjdeme bruslit. Budeme odcházet v 7,50 min. od školy. V případě, že chcete zavézt dítě přímo na stadion, dojdeme tam v 8,15 hod. Do školy se vrátíme v 10 hod. a ještě se budeme učit. Děti si mohou vzít jen batůžek s bruslemi, helmou, rukavicemi a svačinou. Vstupné 15 Kč.

Předvánoční výlet do Prahy za Spejblem a Hurvínkem

Ve čtvrtek 12. 12. pojedeme do Prahy, kde navštívíme Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Sejdeme se v 5:55 hodin na autobusovém nádraží v Litomyšli, autobus do Čes. Třebové odjíždí v 6:04hod.a odtud budeme pokračovat rychlíkem do Prahy. 

Představení Vánoce u Spejblů začíná v 10,00 hod., do divadla v Dejvicích pojedeme metrem. Po divadle si prohlédneme předvánočně vyzdobenou Prahu. Procházkou půjdeme přes Pražský hrad, Nerudovkou dolů na Malou Stranu a odpočineme si v McDonaldu, kde si děti mohou něco koupit, ale zároveň si zde u stolu mohou sníst svoji svačinu, pohodlně si sednout, zajít na toaletu a odpočinout si. Přes Karlův most dojdeme na Staroměstské náměstí.  Prohlédneme si Pražský orloj. vánoční strom, betlém a zvířátka.

Domů se budeme vracet vlakem v 15.58 do České Třebové. Do Litomyšle přijedeme  v 18,40 hod opět na autobus. nádraží. 

Dohlédněte prosím, aby děti měly teplé oblečení a pohodlné pevné zimní boty. S sebou potřebují do batůžku na záda svačinu, pití na celý den a kapesné dle vašeho uvážení.

Vybíráme 250 Kč/vstupenka do divadla, jízdenky na autobus a na vlak.

 

ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY

 

Srdečně Vás zveme na akci Česko zpívá koledy, do které se naše škola letos zapojila. Pojďme si společně zazpívat v jednu chvíli stejné koledy a prožít příjemný adventní čas.

Sejdeme se ve středu dne 11. prosince v 18:00 hodin před ZŠ U Školek. 
Budeme rádi, když se k nám přidáte.

 

INDIVIDUÁLNÍ KONZULTACE

Dne 21. 11. se konají individuální konzultace, kdy se sejde třídní učitelka s rodiči a mohou přijít i žáci. Kdo chce přijít prokonzultovat prospěch a chování svého dítěte, zamluví si čas, čímž předcházíme dlouhému čekání. Schůzka trvá maximálně 10 minut. 

Zde je odkaz na stránku, kde si vyberete svůj čas: https://doodle.com/poll/4shxvvahzkavxg6s

 

Po rozkliknutí odkazu napíšete do kolonky ENTER YOUR NAME jméno Vašeho dítěte, zakliknete konkrétní čas a nezapomeňte kliknout na políčko pod tabulkou - SEND. Tím se Váš čas uloží. Po zamluvení času Vám ho napíšu do notýsku na známky.

Děkuji Hýblová

 

Vážení rodiče,

Zveme Vás na 1. třídní rodičovskou schůzku, která se koná v úterý 1. října 2019 v 16,15 hod. v naší třídě. V  17,00  hod. pokračuje v nově otevřené aule (3.patro) společná schůzka s p. ředitelkou a všemi rodiči našich žáků.

Těším se na naše setkání.                                                                     

                                                                                                                           Tř. učitelka Vend.Hýblová

Další  sdělení:

Naše škola má letos nová trička s logem školy  „JSME SPRÁVNÁ DVOJKA“ .

Můžete se na ně podívat na stránkách školy. Jsou červená a máte možnost si je objednat.  

K prohlédnutí a vyzkoušení velikosti se obraťte na p. asistentku P. Beránkovou .

Cena  trička – dětské 140 Kč

                       dámské  ( propasované ) 200 Kč

                        unisex  180 Kč

 

Fotografování prvňáčků pro Svitavský deník - v úterý 17.9.

Vážení rodiče,

zítra - ve čtvrtek 12. září jsme se měli s dětmi fotit pro Svitavský deník. Nyní jsem ale dostala zprávu od p. redaktorky ze Svitav. deníku, že zítra nemůže přijít a fotografovat děti přijde až v pondělí nebo v úterý příští týden.

Děkuji za pochopení a přeji Vám pěkný večer,

zdraví Vend. Hýblová

 

Třídní učitelka: Mgr. Vendulka Hýblová

Hola, hola, škola volá!

Těším se na Vás dne 2. září v 8:00 ve třídě  1.A.

Pro jistotu sem vkládám seznam pomůcek a informace, které jste dostali na červnovém setkání.

INFORMACE KE ŠKOLNÍMU ROKU

 • Škola začíná 2. září 2019.

Děti přijdou bez aktovky s rodiči do třídy, kde si je rozeberou patroni a půjdeme společně na slavnostní zahájení před budovu školy, kde se bude konat jmenovité přivítání prvňáčků.  V prvním týdnu bude výuka zkrácená.

Vrátíme se do třídy, rodiče dostanou lísteček s informacemi k prvnímu týdnu školy a poté odcházejí domů nebo do školní družinky.

Pokud bude dítě po vyučování odcházet samo, je nutné písemné potvrzení od rodičů. Pokud jde do družinky, po výuce si ho přebírá paní vychovatelka.

Do tříd se může chodit od 7:45 hodin se zvoněním, výuka začíná v 8:00.

V prvním týdnu dětem se vším pomáhají patroni (přestávky, družina, šatna, orientace ve škole,….).

 • Jídelna

Vyplnit přihlášku, i když dítě nebude využívat stravování v jídelně.

Zajištění čipu na oběd, možnost blokování toho, co si děti nemají kupovat (kancelář jídelny v patře).

 • Informace – kontakty v notýsku nebo na webu školy (dávám i své osobní číslo), děti budou mít založený sešit na zprávy pro rodiče a také budou všechny důležité informace na stránkách naší školy http://www.litomysl.cz/2zs/ ve složce třídy

 • Omlouvání – do 48 hodin telefonicky/SMS/e-mail poté zapsat písemně do notýsku

Jednodenní a dvoudenní absenci předem omlouvejte třídní učitelce, vícedenní u vedení školy (formulář na webu).

Domluvte se s třídní učitelkou, kdy si přijdete pro úkoly. Je lepší dodělávat doma postupně, než vše najednou.

 • Svačinky – ovoce do škol 1x za 14 dní, svačíme 1. přestávku

 • Kroužky – nabídku dostanete v září, platí se 100Kč/měsíc

 • Plavání – 5 lekcí (1 lekce 60 Kč), ve 3. a 4. třídě budou mít 10 lekcí zdarma

 • Kapesníčky – vybíráme 1 balení na pololetí

 • Šatna – dvojice/1skříňka/kladka+3 klíče – domluvit se a nahlásit dvojici 2. září

 • Pomůcky (viz. papír s pomůckami)

 • Čtení – Genetická metoda (dítě nejprve hláskuje a poté řekne celé slovo naráz

  O-K-N-O         okno) Slova se zapisují hůlkovým písmem a psací podoba se přidává až později. O tom, jak s dítětem číst budete poučeni a průběžně budete informováni. Je dobré s tím seznámit např. i prarodiče, aby dítě nenutili slabikovat.

 

Přeji Vám, aby Vaše děti byly ve škole spokojené, a těším se na naši spolupráci.

 

CO SI PŘIPRAVIT DO 1. TŘÍDY

Seznam pomůcek, které dětem zajistí a uhradí škola:

temperové barvy

modelína

tekuté lepidlo Herkules

voskovky

tuš černá ve skle

klovatina

suché pastely

fixy

pracovní sešity a učebnice

papíry na Vv a Pč (náčrtníky, čtvrtky, barevné papíry, zvlněná lepenka, krepový papír…)

tužka č.2 – 3 kusy

gumovací pero

guma na papír

lihové fixy

tabulka na psaní (fix a hadřík)

Seznam pomůcek, které dětem zajistí a uhradí Naše škola v Litomyšli, z. s. (spolek rodičů naší školy)

pastelky trojhranné

Seznam pomůcek, které zajistí a nakoupí škola se slevou, ale uhradí rodiče:

sešity

lepidlo v tubě (tuhé)

vodové barvy

progressa

fólie na psaní – 2 velké a 2 malé

kelímek na vodu

podložka na modelínu

štětec kulatý č. 6 a 8, štětec plochý č. 14, 8

paleta malířská plastová

velké obálky s drukem na třídění sešitů dle předmětů - 5 kusů(slouží místo těžkých desek na sešity a děti si třídí sešity na předměty dle barev)

malé průhledné obálky s drukem -5 kusů (na čísla, geometrické tvary a jiné pomůcky do matematiky)

košíček do lavice na malé obálky a pomůcky

Seznam pomůcek, které dětem zajistí rodiče:

ubrus na lavici

ubrousek na svačinu

obaly na malé sešity, pracovní sešity a učebnice – kupte až v září (dle rozměrů sešitů)

nůžky s kulatou špičkou

hadřík na otírání štětců

zástěrku/starší košili nebo delší triko

cvičební úbor v sáčku

přezůvky

kufřík na pomůcky

klíčenku, kladku a 3 klíčky ke skříňce (domlouvá se dvojice dětí)

papírové kapesníky – 1 balení na půl roku

 

 

 


1.A : "Máme prima patrony z 8.A"

5.1.2020 / Vendulka Hýblová / Třídy 1.A

Hezky jsme prožili konec roku s našimi patrony z 8.A.


Adventní čas v 1.A

5.1.2020 / Vendulka Hýblová / Třídy 1.A

Čekání na Ježíška jsme si užívali a bylo pestré.


Předvánoční výlet prvňáčků do Prahy za Spejblem a Hurvínkem

4.1.2020 / Vendulka Hýblová / Třídy 1.A

Víte, jak vypadá Štědrý den u Spejblů? Moc hezky, ale málem ho roztržitý pan Spejbl promeškal tím, že neotočil list v kalendáři.
Jak to celé bylo, jsme se dozvěděli v Divadle Spejbla a Hurvínka. Samozřejmě nechyběla Mánička, teta Kateřina a Žeryk.
A po pohádce - svátečně naladěni, jsme se vydali na Pražský hrad.


Stavění s novou stavebnicí

10.11.2019 / Vendulka Hýblová / Třídy 1.A

V minullém týdnu jsme měli možnost si pohrát s novou stavebnicí MAKURA.
Moc nás to bavilo. Stavěli jsme vysoké věže až tam,kam jsme dostali ze židle, nová sídliště, domečky i zařízení bytů. Byly tu i báječné stolní hry.
Když jsme zde byli poprvé , moc se nám to líbilo a nechtělo se nám odsud. K údivu paní učitelky i paní ředitelky jsme začali skandovat "my odsud nechceme ". Ale museli jsme, protože si chtěli jít také pohrát další žáci.
Naštěstí jsme se sem ještě jednou vrátili!


Co nového v 1.A? Již dva měsíce školáky !

10.11.2019 / Vendulka Hýblová / Třídy 1.A

Již dva měsíce jsme školáky. Známe všechny své spolužáky, umíme se oslovit jménem, pomáháme si. Dokonce jsme už dvakrát změnili svá místa a tím i sousedy.
Někteří z nás už umí rozdat sešity. A nespletou se!


Počtení prvňáčků z 1.A s jejich patrony z 8. A

9.9.2019 / Vendulka Hýblová / Třídy 1.A

Čtvrteční dopoledne strávili naši prvňáčci již tradičně se svými patrony z osmých tříd. Starší kamarádi pro ně připravili šipkovanou se zajímavými úkoly a pak společně strávili dopoledne v Klášterních zahradách. Osmáci prvňáčkům četli ze svých oblíbených knih, povídali si a hráli spolu hry. Nakonec se společně vydali jako každý den na oběd.


Kalendář

Duben 2020
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3