Dva dny intenzivní práce se vyplatily…

Dva dny intenzivní práce se vyplatily…

Již v loňském roce na naší škole vznikl školní parlament, který umožňuje žákům zlepšovat prostředí školy. Jedná se také prostor, který je vytvořen pro komunikaci žáků s učiteli, vedením školy a dalšími lidmi, kteří se nějakým způsobem podílí na chodu školy. Letošní školní rok proběhly volby, při kterých byli zvoleni zástupci tříd z 3. – 8. ročníku. Ve dnech 25. 11. – 26. 11. proběhlo již čtvrté zasedání v tomto školním roce, které bylo opravdu ...


 

Již v loňském roce na naší škole vznikl školní parlament, který umožňuje žákům zlepšovat prostředí školy. Jedná se také prostor, který je vytvořen pro komunikaci žáků s učiteli, vedením školy a dalšími lidmi, kteří se nějakým způsobem podílí na chodu školy. Letošní školní rok proběhly volby, při kterých byli zvoleni zástupci tříd z 3. – 8. ročníku. Ve dnech 25. 11. – 26. 11. proběhlo již čtvrté zasedání v tomto školním roce, které bylo opravdu velmi intenzivní a přineslo několik novinek do školy.

 

Během těchto dní si žáci vyzkoušeli celou řadu aktivit, díky kterým se zase o něco více poznali. Také hlavně ale pracovali na tom, jak se cítí ve škole oni i jejich spolužáci. Jelikož je velmi dlouhá cesta od nápadu k samotné realizaci, tak se žáci také seznamovali s různými nástroji, jak dojít až k plánovanému cíli.

První den žáci měli spoustu podnětů, které souvisely s chodem školy. Málokdo si uvědomí, že v několika učebnách chybí školní rozhlas, nefungují dveře od toalet a další. Nicméně naši všímaví „parlamenťáci“ tyto nešvary odhalili a během křesla pro hosty, což je jedna z aktivit parlamentu, které tentokrát navštívila paní ředitelka jako pravidelný host, ji poprosili o možná řešení.

Dalším velkým otazníkem bylo trávení přestávek venku. Žáci byli zmateni, kdy mají jít ven, stejně tak se mohli cítit i někteří učitelé, kteří tuto otázku dostali.  To se podařilo po dlouhé diskusi s paní ředitelkou vyřešit a od tohoto týdne se celá škola řídí praporky, které určuje rosnička.

V rámci setkání „parlamenťáci“ také řešili otázku jídelny, kterou navštěvují oni i učitelé. Jelikož se jednalo o podnět z jedné třídy, zástupci parlamentu využili třídnických hodin, při kterých řešili, co jejich spolužáci i učitelé oceňují na jídelně a naopak, na čem by šlo ještě pracovat. Jednalo se o poměrně velké množství dat, které museli žáci vyhodnotit, zpracovat a následně poprosit pana vedoucího z jídelny, zda by nebyl ochoten s nimi o těchto věcech diskutovat. Pan vedoucí byl velmi ochotný a pozvání do křesla pro hosta přijal. Proto jsme se hned v úterý společně sešli a vyjasňovali si své požadavky a možnosti. Žáci z parlamentu byli otevření a podařilo se jim vyjednat nějaké změny. Zároveň se ale také dozvěděli důvody, proč některé věci změnit nelze. Tato diskuse byla přínosná pro obě stany, a jestli byla úspěšná, můžeme sledovat a pozorovat každou návštěvu jídelny. Po nějakém čase určitě bude školní parlament zjišťovat spokojenost s jídelnou na škole.

Poslední velkou činností bylo řešení, jak zajistit, aby Vás nikdo nerušil na toaletách. Protože ve školách nemohou být pro žáky uzamykatelné kabinky, vymýšlel parlament, jak to zkusit vyřešit. Jeden z nejrychleji řešitelných a na zkoušku ideálních nápadů bylo vytvoření červených cedulek na dveře. Pokud je cedulka vystrčena z kabinky ven, znamená to, že je obsazeno a měli bychom použít jinou. Tyto cedulky jsou jedinečné, protože v celé škole nenajdete dvě stejné. Na tomto řešení si žáci samostatně vyzkoušeli rozdělení rolí, přípravu materiálů a celé to zvládli zorganizovat sami. Proto jste mohli registrovat na chodbě rychlé spojky, které uvazovaly kartičky, profesionální střihače, spisovatele a další. Teď už je jen na nás všech, jak dlouho kartičky vydrží, a zda budou úspěšné.

Jelikož se jednalo o dva velmi náročné dny, během kterých žáci pracovali možná trochu jinak než při běžné výuce, bylo nutné dávat prostor i aktivitám, které spíše připomínaly hry a zábavu. V tuto chvíli již žáci mají v hlavách připravený další projekt, na kterém začnou pracovat v příštích dnech, abychom zase měli o něco hezčí školu.3.12.2019 | Holomkova

Kalendář

Září 2020
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4