Mezinárodní spolupráce

Vítejte na našich stránkách!

Jmenuji se Lenka Ondráčková, jsem koordinátorkou naší česko-německé spolupráce a budu Vás provázet těmito stránkami. Ráda bych Vás seznámila s naší partnerskou školou v německém Burgsinnu.

Pár informací z historie naší spolupráce.

20.- 22.11.2008 se v německém Waldmünchenu konala burza škol z České republiky a Německa. Tam jsem prezentovala naši Základní školu Litomyšl, U Školek 1117. Myslím, že jsme měli velké štěstí, protože tato akce byl start pro budoucí spolupráci. Naší partnerskou školou se stala základní škola = Sinngrund-Volksschule Burgsinn, koordinátor pan Winfrid Söllner. Burgsinn se nachází asi 5O km od města Würzburg, města spolkové republiky Bavorsko.

Od ledna 2009 si žáci 6.a 7.tříd začali vyměňovat informace formou e-mailu. Tato korespondence byla koordinovaná na naší škole pí uč. Lenkou Ondráčkovou a v Burgsinnu p.uč. Winfridem Söllnerem. 21.května 2009 jsme uvítali delegaci našich německých kolegů u nás v Litomyšli. Seznámili jsme je se školou, byli jsme přijatí na radnici, provedli jsme naše kolegy zámkem a udělali výlet do Budislavi. Naši kolegové nás naopak přivítali ve své škole v říjnu 2009. Po této návštěvě se uskutečnila první výměna žáků.

     Ve školním roce 2011 jsme opět přivítali žáky a učitele z partnerské školy z Burgsinnu na naší základní škole. Partnerství se rozšířilo o další školu v Gemündenu.

Od té doby pokračuje spolupráce s oběma školami, navštěvujeme se vždy každý druhý rok.

     První den zahajujeme jazykovou animací, díky které žáci prolomí jazykové bariéry. Prohlédnou si školu, chutně poobědvají ve školní jídelně, a pak se vypraví na prohlídku zámku. Večerní program bývá v kompetenci českých žáků. V dalších dnech jezdíme do Liberce, kde IQ park a aquacentrum bývá pro všechny žáky nezapomenutelným zážitkem. Nemůže chybět výlet do Nových Hradů a pěší túra v Toulovcových Maštalích. Jeden večer je věnován společnému posezení učitelů s rodiči, kteří se projektu účastní. Poslední den míváme připravený zajímavý sportovní program, večer se žáci rozloučí na diskotéce ve školní jídelně.

     Ráno bývá smutné, protože si všichni uvědomují, že jen desítky minut je dělí od rozloučení.  V květnu na nás čeká reciproční návštěva.

     Ráda bych poděkovala všem kolegům, kteří mi s touto akcí pomáhají, i rodičům, bez kterých by tento náročný projekt nebylo možné uskutečnit.  Největší kus práce však odvedli naši žáci, kteří překonali jazykovou barieru a byli výbornými hostiteli našim německým partnerům.

    


Partnerská výměna žáků z Burgsinnu a Gemündenu

13.10.2019 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Je to přesně týden, co jsme v napětí očekávali příjezd našich kamarádů z německých partnerských škol. Od pondělí nám začal nabitý program, díky kterému jsme se velice rychle seznámili a spřátelili.


Výměnný pobyt žáků v Burgsinnu a Gemündenu

23.5.2018 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Ve dnech 13. – 18. 5. 2018 jsme strávili týden plný zážitků v našich partnerských školách v německém Burgsinnu a Gemündenu. Pan Söllner připravil velice zajímavý program. Jazyková animace žáky opět sblížila a prolomila jazykové bariéry. Uvítal nás na radnici starosta Burgsinnu i Gemündenu. Zajímavý a zároveň náročný byl lanový park v Heidenbrückenu. Impozantní byla rezidence ve Würzburgu. Ovšem nejdůležitější byla přátelská atmosféra, která nás doprovázela celým pobytem. Žáci byli ubytováni v rodinách, kde se mohli blíže seznámit se životem v jiné zemi. Všichni tuto výměnu zvládli na výbornou a zaslouží si velkou pochvalu za vzornou reprezentaci naší školy.


Pozdrav z Burgsinnu

14.5.2018 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Srdečně vás zdravíme z výměnného pobytu v Německu. Daří se nám velice dobře. Zítra nás čeká návštěva radnice v Gemündenu, prohlídka školy a hlavně lanové centrum. Těšíme se na další dny plné nových zážitků. Lenka Ondráčková, Tereza Dejdarová


Návštěva německých žáků v Litomyšli

15.10.2017 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Ve dnech 9. - 14. 10. 2017 navštívili žáci našich partnerských škol z německého Burgsinnu a Gemündenu naši školu. Žáci společně zažili spoustu krásných a veselých chvil. V úterý se blíže seznámili prostřednictvím jazykové animace, navštívili Litomyšlský zámek, výborně se pobavili v Liberci v IQ-landii a aquaparku, zúčastnili se našeho vyučování, prohlédli si muzeum cyklistiky, atd. No prostě společně prožili spoustu krásných chvil. Smutné bylo loučení, ale za půl roku své kamarády navštívíme v Německu.


Sportovní den v Burgsinnu a diskotéka v Gemündenu

15.5.2016 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Čtvrtek byl ve znamení sportu a večer společné diskotéky.


Zdravíme z Würzburgu

11.5.2016 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Srdečně Vás zdravíme z Würzburgu. I dnes nám sluníčko přálo a prožili jsme krásný den.


Šplhouni z Litomyšle v Heigenbrückenu

10.5.2016 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Zdravíme Vás z Gemündenu. Koukněte se s námi, jak jsme prožili dnešní den.


Pozdrav z Burgsinnu

9.5.2016 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Srdečně zdravíme z výměnného pobytu žáků z německého Burgsinnu a Gemündenu.


Výměnný pobyt žáků 5.-10.10.2015

10.10.2015 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

V pondělí 5.10.2015 ve večerních hodinách k nám přijeli na výměnný pobyt žáci z našich partnerských škol z německého Burgsinnu a Gemündenu. Čekal nás nabitý program, který nám zároveň pomáhal navázat nová přátelství a umožnil zdokonalovat se v německém a anglickém jazyce.
Úterní dopoledne na nás čekala jazyková animace, kterou pro žáky připravil Mathias Straub se svojí kolegyní z Tandemu. Díky různým hrám se žáci mohli navzájem blíže seznámit a zároveň prolomit jazykové bariéry. Odpoledne jsme si prohlédli zámek a kostel Povýšení Svatého Kříže, kde nám dokonce pan Winfrid Söllner zahrál na varhany.
Ve středu jsme se vypravili do Liberce do IQ Landie a Aquaparku. Dozvěděli jsme se spoustu nového a užili si legraci ve vodním světě.
Čtvrteční dopoledne bylo věnováno výuce. Naši žáci doprovodili své německé partnery do výuky. Počasí nám pokazilo plány na túru Toulovcovými Maštalemi. V Nových Hradech jsme navštívili Muzeum cyklistiky a klobouků. Večer jsme strávili společně s rodiči a učiteli ve škole.
Pátek byl ve znamení sportu. Celé dopoledne jsme sportovali a soutěžili. Odpoledne zbylo trochu času na nákup dárků a večer byla tolik očekávaná diskotéka, na které paní ředitelka předala německým žákům dárky zakoupené z finančního daru od spolku Naše škola v Litomyšli.
V sobotu dopoledne jsme se naposledy společně vyfotili u školy a odvezli naše nové kamarády do České Třebové. Při loučení tekla spousta slziček, i když víme, že se v květnu opět uvidíme.
Ráda bych poděkovala všem rodičům a žákům, kteří se o naše německé partnery starali. Dík patří samozřejmě i všem kolegům a paní Evě Sedliské, kteří mi s pobytem pomáhali. Budu se těšit na další spolupráci.
Lenka Ondráčková


Schůzka s rodiči

21.5.2015 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Ve středu 27.5.2015 v 16 h. se koná schůzka rodičů žáků 7. a 8. tříd, na které budou seznámeni s průběhem plánované výměny a pobytu žáků partnerských škol v Burgsinnu a Gemündenu.
Lenka Ondráčková


Výměnný pobyt žáků v německém Gemündenu a Burgsinnu

28.5.2014 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

V pondělí 19.5.2014 odjelo 22 žáků naší školy na výměnný pobyt do Burgsinnu a Gemündenu. Po náročné cestě nás na vlakovém nádraží uvítali rodiče a naši žáci se rozjeli do rodin.
Následující den jsme se všichni setkali v burgsinnské škole. Po milém uvítání a prohlídce školy jsme hráli různé hry a žáci společně řešili zadané úlohy. Vzhledem k tomu, že školy nemají školní jídelny, uvařili nám oběd rodiče z občanského sdružení. Odpoledne nás uvítal pan starosta na radnici. Provedl nás radnicí a v zasedací místnosti diskutoval s žáky. Na rozloučenou dostal každý žák tričko, hrníček a medaili.
Ve středu jsme ráno odjeli do lanového parku do Hobbachu. Čekal na nás velice zajímavý program založený především na týmové spolupráci. Večer pro nás rodiče nachystali velké grilování ve školní zahradě.
Čtvrtek začal prohlídkou školy v Gemündenu. Potom následovalo společné setkání v aule školy. Žáci 6. třídy pod vedením pana Söllnera nám česky zazpívali píseň „Žádný neví, co jsou Domažlice“. Bylo to velice milé překvapení. Zbytek dne jsme strávili ve Würzburgu v rezidenci, žáci společně absolvovali prohlídku města, při které plnili zadané úlohy. Zbytek času věnovali nákupům.
Páteční dopoledne bylo v režii učitelů tělesné výchovy. Večer následovala diskotéka.
V sobotu jsme se na vlakovém nádraží společně rozloučili s žáky, rodiči a učiteli a vydali se na dlouhou zpáteční cestu. Myslím, že všichni můžeme být pyšní na naše žáky, kteří perfektně zvládli náročný týden v cizích rodinách. Ráda bych poděkovala panu Víchovi, který mně při pobytu v Německu velice pomohl a nafotil spoustu zajímavých fotografií. A panu Söllnerovi za báječný program, který pro nás připravil.
Lenka Ondráčková


VÝMĚNNÝ POBYT ŽÁKŮ S NĚMECKÝMÍ PARTNERSKÝMÍ ŠKOLAMI Z BURGSINNU A GEMÜNDENU

20.10.2013 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Ve dnech 7. – 12. 10. 2013 navštívili naši školu žáci partnerských škol v Burgsinnu a Gemündenu. Na výměnný pobyt přijelo 21 žáků spolu se 2 učiteli. Podrobnější informace o nádherném týdnu, v němž hostující děti navázaly s těmi našimi krásná kamarádství, se dozvíte po rozkliknutí této novinky.


Schůzka rodičů žáků 7. a 8. tříd

13.5.2013 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Vážení rodiče, milí žáci!
Dovolte mi, abych Vás jménem naší školy pozvala na schůzku, která se koná ve čtvrtek
16. 5. 2013 v 16 hod. v prezentační místnosti naší školy. Na programu této schůzky bude bližší seznámení s projektem žákovské výměny s partnerskými školami v německém Burgsinnu a Gemündenu. K této schůzce jsou samozřejmě zváni i žáci.
Od ledna 2009 začala spolupráce mezi partnerskou školou v německém Burgsinnu a naší školou. V letošním roce opět pokračujeme v korespondenci. Do této spolupráce byli aktivně zařazeni především žáci 7. A, 7. B a 8. A, kteří každý týden ve skupinách píší zprávy a formou e-mailu si vyměňují informace o svých zájmech, škole, atd. Tato korespondence žáků by měla být završena výměnným pobytem.
Ráda bych Vás na této schůzce podrobně informovala o celém projektu. Vaši účast považuji za velmi nutnou, protože se blíží termín podání žádosti o finanční dotaci celé této akce.

Se srdečným pozdravem
Lenka Ondráčková


NÁVŠTĚVA KOLEGŮ Z NĚMECKÝCH PARTNERSKÝCH ŠKOL

30.10.2012 / Mirka Jirečková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

V uplynulých dnech navštívilo naši školu jedenáct učitelů z partnerských německých škol. Čekal je pestrý program. Kromě naší školy se důkladně seznamovali i s městem, velice se jim líbil litomyšlský zámek i sklepení se sochami Olbrama Zoubka. Večery pak strávili společně s našimi učiteli povídáním i zpěvem. Naplánovali jsme další společné aktivity škol a utužili naše přátelství.


Litomyšl - Burgsinn - Gemünden

23.5.2012 / Lenka Ondráčková / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Půl roku od návštěvy žáků z Burgsinnu a Gemündenu uběhlo jako voda a na naše žáky 8. a 9. tříd čekala cesta do Německa. Počátkem května opět proběhla partnerská výměna žáků škol Litomyšl – Burgsinn – Gemünden.


Pozdrav z Německa

8.5.2012 / Ilona Krejbychová / Pro rodiče Mezinárodní spolupráce

Posíláme krásný pozdrav z německého Burgsinnu a Gemundenu, kde právě prožíváme příjemné chvíle se svými německými kamarády a kolegy z partnerských škol. Zdravíme z dnešního výletu do lanového centra a v pátek se těšíme na shledanou doma. Ilona a Lenka a žáci 8. a 9. třídy


Kalendář

Červen 2022
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3