NOVINKA LETOŠKA - ÚTERNÍ TŘÍDNICKÉ HODINY

NOVINKA LETOŠKA - ÚTERNÍ TŘÍDNICKÉ HODINY

Vážení rodiče,
v letošním školním roce jsme zavedli třídnické chvilky v jednotném čase – v úterý ráno před výukou - a v souvislosti s tím se objevily nějaké dotazy. Ráda bych vám je touto cestou zodpověděla.


Kdybychom nepovažovali třídnické hodiny za důležité, nezaváděli bychom je, věřte, že určitě nechceme žáky zatěžovat zbytečnostmi. Chápu, že ráno je každá chvilka spánku dobrá. Hodně jsme zavedení jednotného času v ranních hodinách zvažovali a jsme si vědomi komplikací, které mohou některým žákům přinášet. Přesto jsme však přesvědčeni o jejich převažujícím přínosu.

 Víte, poměrně často ve třídách řešíme problémy ve vztazích mezi dětmi. Abychom jim předcházeli a zamezili šrámům na duši, které si občas děti ze školních šarvátek odnášejí, rádi bychom s dětmi realizovali různé tmelící aktivity. Připravili jsme proto pro třídní učitele jejich zásobu a vynaložili na to nemalé úsilí i finance za proškolení. A protože je pro nás důležité nejen to, aby se žáci naší školy cítili v kolektivu dobře, ale také aby odcházeli připraveni k dalšímu studiu a do života, nechceme pro práci s třídním kolektivem ukrajovat z výukových hodin, jak tomu mnohdy bylo. Proto jsme zavedli třídnické hodiny (tedy spíš chvilky, to právě proto, aby děti nemusely vstávat už na sedmou).

 A máme ještě jeden pádný důvod. Snažíme se vychovat z našich žáků aktivní lidi, kterým není jedno, co se děje kolem, kteří jsou ochotni podílet se na zvelebování svého prostředí i okolí, pomáhat ostatním, dělají si na věci svůj názor atd.. To nepřijde samo, k tomu se musí mladí lidé směřovat už od dětství. Jednou z aktivit, která k tomu děti může vést, je školní parlament. V naší škole začal velmi aktivně fungovat ve druhém pololetí loňského školního roku, a aby mohl být funkční, potřebují zástupci tříd, kteří v parlamentu pracují, dostat chvíli, během níž by mohli sdělit projednávané věci svým spolužákům, dozvědět se jejich názor a poté je na parlamentu dobře reprezentovat. Hledali jsme cestu, jak zavést takový systém, který to umožní. Řešení jsme našli při sdílení dobré praxe, kdy jsme to v jiné škole viděli zavedeno podobným způsobem a skvěle to mnoho let fungovalo. Věříme proto, že se i u nás tento systém osvědčí.

Chápu, že obzvlášť v zimních měsících může být pro dojíždějící opravdu potíž se do školy na dřívější čas dostat, nikdo je nebude nijak stíhat, když na třídnické hodině nebudou. Ale vzhledem k již zmiňovaným tmelícím aktivitám by bylo dobře, aby se hodin děti účastnily v co největší možné míře.

 Snad se mi podařilo alespoň zčásti vysvětlit Vám náš úhel pohledu, věřím, že společně najdeme funkční přijatelné řešení schůdné pro všechny.

Miroslava Jirečková


17.9.2019 | Mirka Jirečková

Kalendář

Červenec 2021
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1