TŘÍDY, DRUŽINA A KLUB - DĚTSKÝ KLUB

ČERVEN 2021
KVĚTEN 2021
ČERVEN 2021
KVĚTEN 2021
ČERVEN 2021
ČERVEN 2021
ŘÍJEN 2020
ČERVEN 2021

Deníček dětského klubu

Datum: 1. 7. 2021 | Počet fotografií: 14

Všechno hezké jednou končí a tak tomu bylo i s naším klubem. Červen jsme si velmi užili převážně venku na procházkách po Litomyšli, navštěvovali jsme hřiště a při nepříznivém počasí jsme hráli deskové a karetní hry nebo jsme si pustili nějaký film. Poslední týden jsme jeli do Letohradu do Skipi parku a děti odcházely domů velmi spokojeně naplněné zážitkem. Dlouhou cestu zvládly bez problému šikovně. Předposlední den klubu jsme zašli na plovárnu kde se děti vyřádily a poslední den jsme se rozloučili předáním dárečků. Dětem i paní vychovatelce se bude moc stýskat, i přes to, že jsme přišli o několik měsíců kvůli koronaviru v dětském klubu se jim všem moc líbilo a vzpomínek budou mít do budoucna hodně.

Datum: 1. 6. 2021 | Počet fotografií: 5

Po opravdu dlouhé pauze jsme se konečně mohli vrátit do klubu a užít si to, byť jen na půlku měsíce. Děti přicházely v dobré náladě, natěšené na své kamarády, se kterými se přes nouzový stav setkávat nemohly. První dva týdny děti mohly předvést své talenty v jednotlivých hrách na novém herním stole jako třeba stolní fotbálek, kulečník, hokej a další.

Vyzkoušely jsme si také experiment „žížalí orgie“, kde jsme přes týden zkoumali práci žížal a jak jsou vlastně prospěšné. Zaznamenávali jsme, která půda bude více promíchána, zda ta, na kterou přes den svítilo slunce, nebo ta, která byla schovaná ve tmě. Přesvědčili jsme se, že žížaly opravdu nemají rády světlo a hojnější půda byla u žížal ve tmě. Kupodivu ale přežily všechny a my jsme je pak mohli vypustit na svobodu, aby rozmíchávali půdu dál v přírodě. Mimo jiné, jsme se snažili dle počasí stále chodit na procházky, užívat si čerstvého vzduchu a občas byla také zmrzlinka. Na školním dvoře jsme trávili čas např. hraním basketu nebo florbalu. Oddych jsme si dali na konci května filmem ''Rodina na baterky''.

Datum: 1. 11. 2020 | Počet fotografií: 1

Kvůli opatřením jsme měli bohužel říjen kratší, ale stihli jsme toho spoustu. Měsíc jsme započali filmem Jumanji, deskovkami a sportováním na školním hřišti. Druhý týden se děti předvedly ve svých kulinářských schopnostech a připravily vynikající kuřecí nugetky, které chutnaly lépe než z “mekáče”. Inspirováním ze světa čar a kouzel si vyrobily své kouzelnické hůlky. Děti ukázaly svůj dobrý charakter, když šly několikrát dobrovolně pomáhat se sběrem papíru. Sportem ku zdraví, při hezkém počasí jsme se procházeli po okolí školy nebo jsme trávili čas v tělocvičně, kde si děti stavěly různé skákací překážky a využívaly k tomu také gymnastické kruhy. Doufáme, že se zase brzy uvidíme a nic nám to už nepřekazí.

Dne 14. 10. 2020 byla a na základní škole přijata mimořádná a krizová opatření, související s vyhlášením nouzového stavu vládou ČR.

Datum: 2. 10. 2020 | Počet fotografií: 15

Po půl roce jsme se konečně zase vrátili do dětského klubu a už od začátku nám téměř po celé září přálo babí léto. Využili jsme toho a chodili jsme do okolí školy za zábavou. Na "primátorku" na skákací hrad, do zámecké zahrady na průlezky, kde si děti našly novou zábavu, a to zadržování vody. Navštívili jsme také zámecké bludiště nebo regionální muzeum, kde děti poznávaly staré videohry na retrogamingu. Po zbytkách odpoledne měli děti volnou zábavu na školním hřišti, nejčastěji se zakopávali do písku nebo se snažili "prokopat se k pokladu". Při nepříznivém počasí využili své fantazie v tělocvičně a stavěli si vlastní skákací dráhu. Září bylo plné pohybu a na konci jsme shlédli pohádku "Scoob!", kterou jsme si následně zhodnotili.

Datum: 5. 3. 2020 | Počet fotografií: 10

V únoru si děti v klubu zakusily něco nového. Začali jsme nacvičovat první pomoc, kterou jsme pojali zábavnou formou. Děti plnily pracovní listy, kde např. musely přemýšlet, které informace by při telefonování pomohly záchranářům co nejvíce. Trénovaly také transport zraněných jako třeba stoličku nebo vyprošťování z auta. Pro rozvoj svých malířských schopností si zahrály hru „quick, draw!“, bílou voskovou tužkou nakreslily vločky, které poté přetřely vodovými barvami, z čehož vznikla krásná umělecká díla a vybarvovali jsme temperovými barvami „klubový“ strom, kam jsme si každý obtiskli ruku se svým jménem. Abychom pořád neseděli za nepříznivého počasí vevnitř a trochu se hýbali, často jsme navštěvovali školní tělocvičnu, kde jsme klasicky hráli vybíjenou, nebo si děti zahrály na akrobaty na kruzích. V klubu jsme na přemýšlení také hráli šibenici a strategické deskové hry, karetní hry a hry pro smích. Krátký měsíc únor jsme zakončili filmem „Lví král“ a v březnu se začneme připravovat na příchod jara.

Datum: 5. 3. 2020 | Počet fotografií: 32

Po krásně strávených vánočních prázdninách jsme se znovu sešli ve školním klubu. Děti dostaly jako Vánoční dárek pár deskových a karetních her pro rozvoj pozornosti, představivosti a improvizace jako např. desková hra "Tvoje tvář má známý hlas". S dětmi jsme se pustili do ruční výroby se zimní tématikou, vyráběli jsme sněhuláky se svým jménem, v zámecké zahradě jsme si jednoho sněhuláka postavili ze zbytku sněhu a dětem se to opravdu vydařilo. V dalších dnech jsme se věnovali karaoke nebo just dance, kde jsme roztančili celý klub a děti nám znovu potvrdily, že je náš klub plný mladých talentů. Často jsme trávili čas v tělocvičně, kde ze všech stran znělo "seš vybitej!" a tím si děti taky vybily přebytek své energie. Co udělalo dětem největší radost? Vyrazili jsme na bowling do Sportcentra a paní vychovatelka byla velice překvapena, jak spoustu dětí umí hrát skvěle bowling. Na závěr měsíce jsme si po vysvědčení pro změnu místo pohádky pustili film "Jumanji", který děti velmi bavil. 

Datum: 9. 1. 2020 | Počet fotografií: 8

Prosinec byl pro děti více oddychový, jelikož se blížily Vánoce a zimní prázdniny. Na začátku měsíce si pomocí temperových barev namalovaly zimní krajinu a byly v zámeckých zahradách, kde se účastnily čertovských soutěží. Jako obvykle hrály deskové a karetní hry, více času trávily ve školní tělocvičně a s ostatními družinami, sledovaly film „O šesti labutích“. Když se blížily Vánoce, děti si povídaly o Vánočních tradicích a některé si také vyzkoušely, např. lití olova. Postavily si také betlém a společně s ostatními družinami navštívily SPGŠ, kde shledly divadelní představení. 

Datum: 2. 12. 2019 | Počet fotografií: 15

Listopad jsme věnovali přípravě na Adventní výstavu a přicházející zimě. Vyráběli jsme krásné sněhuláky z příze, se kterými jsme museli mít hodně trpělivosti, jejich výroba zabrala téměř 3 týdny. Klasicky jsme hráli deskové a společenské hry, pekli jsme cukroví, kreslili zimní krajinu a na výstavu vyrobili svícny s motivem zasněženého městečka. Ke konci měsíce jsme klubová okna posprejovali umělým sněhem a udělali si pár filmových dní.

Datum: 1. 11. 2019 | Počet fotografií: 25

Začátkem října jsme trávili čas uvnitř, děti hrály deskové a karetní hry, z kterých “Bang!” jdou hrát vždy s velkým nadšením. Vyráběly stromy z krepového papíru, kostlivce z vatových tyčinek, monstra z toaletních ruliček a podobné věci na motiv podzimu a blížícího se halloweenu. Rozvíjely své kuchařské zkušenosti, když vařily sushi a pekly muffiny, velmi je to nadchlo. Také jsme vyrazili na Černou Horu kde se děti zúčastnily soutěže badatelé. Navštěvovali jsme klub deskových her, zámeckou zahradu s lanovým parkem nebo výstavu brouků v regionálním muzeu. Na školním dvoře se bavily florbalem, fotbalem a nebo vybíjenou. Měsíc jsme ukončili pohádkou “Tajný život mazlíčků 2” v kině a přípravou na školní Halloween.

Datum: 1. 10. 2019 | Počet fotografií: 9

Tak tu máme září a začátek nového školního roku a s tím i mnoho změn v Dětském klubu. Dětský klub v tomto letošním roce povede Viola Jasanská. A jak si děti užili první měsíc v klubu? 

Měsíc září jsme strávili spíše venku pohybovými aktivitami jako např. kutululu, bomba, biju, cukr, káva, limonáda… a jiné. Ve volném čase kluci hráli např. florbal a děvčata jezdila na koloběžkách. Počasí nám opravdu přálo, a proto jsme také navštívili hřiště za SPGŠ nebo klášterní zahrady. Za nepříznivého počasí děti tancovaly „Just dance“, hrály deskové a karetní hry, ze kterých je nejvíce bavila „únikovka“, z papíru si vyrobily pavučiny, z toaletních ruliček zvířata, z talířků si ozdobily lebku, malovaly cokoliv dle vlastní představivosti apod. Tento měsíc jsme zakončili filmovým odpolednem a to pohádkami „Emojis ve filmu“ a „Coco“, které děti následně i zhodnotily.

Datum: 10. 5. 2019 | Počet fotografií: 3

Začátkem dubna jsme si povídali o tom, jak bychom se k naší planetě měli chovat. Co dělat a co ne. Zúčastnili jsme se akce „Ukliďme Česko“, kdy jsme v okolí Litomyšle uklízeli a sbírali odpadky. Děti často využívají nabídku stavebnic a staví různorodé stavby z lega, geomagu a gravitraxu. S příchodem pěkného počasí jsme hodně času trávili venku. Děti skákaly přes lano, hrály fotbal a florbal. Návštěvou jarmarku v české spořitelně jsme podpořili spolužáky z vyšších tříd. Také jsme si povídali o Velikonocích. Navštívili jsme pedagogickou školu, kde si děti mohly vyzkoušet a zahrát různé didaktické nebo pohybové hry.

Datum: 1. 4. 2019 | Počet fotografií: 10
Příchod jara jsme přivítali jarními květinami. Děti nejenom kreslily, ale také vyráběly květiny z vaty. Také jsme malovali křídami na chodník, skákali panáka a využívali hřiště při sportovních hrách. Na procházkách jsme poznávali květiny a pozorovali změny v přírodě. Dále jsme zažili „skákací odpoledne“ děti skákaly přes lano, švihadlo a soutěžily mezi sebou. Dále jsme v DK uspořádali jednohubkové odpoledne. Děti připravovaly pomazánky, mazaly a zdobily nakrájené rohlíky. A protože měsíc březen byl měsícem knihy, i my jsme si společně přečetli kapitoly H. Pottera a prožili den plný soutěží a čtení.
Datum: 11. 3. 2019 | Počet fotografií: 7

Měsíc únor jsme zahájili jarními prázdninami. Děti plné dojmů malovaly a povídaly o zážitcích, které během prázdnin zažily. Slavil se den sv. Valentýna, a proto jsme vyrobili přáníčko a vyzdobili nástěnku DK. Díky přicházejícího jara, na které se všichni těšíme jsme vyzdobili okna a dveře kytičkami a jarní vílou. Děti také zhlédly v kině film Transylvánia a zhodnotily nejlepší scény. Závěr února patřil masopustnímu období a všichni se těšili na připravovaný karneval. Děti nejen tancovaly, ale i plnily sportovní úkoly.

Datum: 30. 1. 2019 | Počet fotografií: 20

V prvním lednovém týdnu jsme využívali sněhové nadílky v Zámecké zahradě, kde jsme soutěžili v hodu na cíl sněhovou koulí a dojetí co nejdále na lopatě či bobech. Dále jsme uspořádali pěveckou soutěž „superstar“. Děti si ve skupinkách připravily oblíbenou písničku kterou zazpívaly. V polovině měsíce jsme se věnovali pavoučkům a v encyklopediích jsme zjišťovali zajímavosti o jejich životě a následně si každý svého pavouka vyrobil. Děti pokračovaly v oblíbené soutěži pevnost Boyard kde získávaly za netradiční soutěže 7 klíčů a společně rozluštily nápovědu, která je dovedla k názvu pevnosti. Jedno odpoledne se DK proměnil na diskotéku. Děti tancovaly, soutěžily a nechyběl ani oblíbený just dance.

Datum: 3. 1. 2019 | Počet fotografií: 18

V prvním prosincovém týdnu jsme se odpoledne pustili do turnaje ve stolních společenských hrách. Hráli jsme převážně “Člověče nezlob se, žížalky, aktivity, dobble“ aj. Ujistili jsme se, že děti stále s obrovským zápalem hrají stolní hry. Dále jsme se sešli v maskách čerta, anděla a Mikuláše v tělocvičně školy, kde nechyběly soutěže, různé úkoly a na závěr čertí diskotéka. Také jsme malovali vánoční ozdoby a stromečky. Některé děti vyráběly i přáníčka, které si odnesly domů. V Zámecké zahradě děti hledaly klíč k pokladu. Povídali jsme si o vánočních zvycích a tradicích a také se psal dopis Ježíškovi. Dále jsme poslouchali vánoční koledy a společně je zpívali.

Datum: 3. 12. 2018 | Počet fotografií: 13

Měsíc listopad se v dětském klubu nesl ve znamení malování a přípravou na advent. Za posledních slunečních paprsků si děti užívaly pobyt venku, hrály hry dle jejich výběru – fotbal, skákání přes lano, „na babu“ aj. Na vycházkách děti pozorovaly, jak se mění příroda. Při nepříznivém počasí společně hrály hry „Kuba řekl“, společenské hry a pantomimu. Koncem měsíce děti vyráběly adventní kalendáře z ruliček od toaletního papíru a pomáhaly s výzdobou oken a dveří. V průběhu měsíce nás také čekal den v duchu pokémonů – Děti hrály hru o získání nových kartiček a následně si vzájemně vyměnily své získané pokémony. Shlédly film „Sobík Niko“ a zhodnotily nejlepší scény.

Datum: 1. 11. 2018 | Počet fotografií: 4

V měsíci říjnu jsme se snažili v době od 13:00 do 14:30 využít čas venku, k tomu nám sloužilo hřiště za SPGŠ, workoutové hřiště na Výsluní a školní dvůr. Děti hrály hry dle svého výběru – fotbal, plácaná, skok přes lano, skákání panáka. Propojili jsme i pracovní činnosti venku a to, že děti měly za úkol udělat z přírodních materiálu mandalu. Mezi další aktivity DK patřila výtvarná činnost zaměřená na různé techniky – obtisky listů temperou, obtisk stonků voskem, výroba ducha z vaty a výzdoba v návaznosti na halloween. Také hudební činnosti, kdy jsme si připomněli známé i méně známe písně za doprovodu hudby z youtube, největší úspěch u dětí je just dance, kdy mohou děti tančit a zrcadlit taneční pohyby dané choreografie. Využíváme taky společenských her jako je „Známe Česko, dobble, aktivity“.Větší akce za měsíc říjen byla oslava 100. let výročí Republiky, kde jsme si společně s I. A  IV. oddělení družiny tento svátek připomínali.

Datum: 1. 10. 2018 | Počet fotografií: 8

V průběhu prvního měsíce jsme hodně času trávili na školním dvoře, kde jsme hráli pohybové a míčové hry, navštívili jsme bludiště v Zámecké zahradě, vyráběli z papíru, zdobili třídu v návaznosti na podzimní počasí, tancovali juzz dance a sportovali v blízkosti školy.