NÁSTĚNKA

Pasování prvňáčků na čtenáře
Pasování prvňáčků na čtenáře
Pasování prvňáčků na čtenáře
Pasování prvňáčků na čtenáře
Pasování prvňáčků na čtenáře
Pasování prvňáčků na čtenáře
Kostýmové provázení po Litomyšli pro žáky školy
Kostýmové provázení po Litomyšli pro žáky školy

Chceme být školou otevřenou, bezpečnou a respektující.

Nabídka práce

Základní škola Litomyšl, Zámecká 496 přijme do pracovního poměru učitele/učitelku španělského jazyka (možno i na DPP). Úvazek 2 - 4 hodiny od školního roku 2024/2025. Bližší informace sdělí ředitel školy Mgr. Ondřej Vomočil, tel.: 731 577 742, mail: ondrej.vomocil@1zs.litomysl.cz

Důležitá upozornění

31. 5. 2024 - Kompletní složení školské rady

Kompletní složení školské rady pro období 2024 - 2027

Zástupci rodičů: Petr Jiříček, Tomáš Havránek

Zástupci pedagogů: Jana Chadimová, Miloš Čapek

Zástupci zřizovatele: Milada Nádvorníková, Pavel Chadima

31. 5. 2024 - Tvoje cesta načisto

V pondělí 6. a v pátek 31. května se žáci 8. tříd zúčastní preventivního programu Policie ČR Tvoje cesta načisto. Program cílí na prevenci trestního chování a seznamuje žáky se základy trestní odpovědnosti mladistvých. V pondělí 6. května se programu zúčastní žáci VIII. A a C, v pátek 31. května pak třída VIII. B. Bližší informace žákům sdělí třídní učitelé.

29. 5. 2024 - Setkání s rodiči žáků budoucích šestých tříd

Vážení rodiče budoucích šesťáků,

ve středu 29. května jste od 16 hodin srdečně zváni na schůzku rodičů žáků budoucích šestých tříd. Na schůzce vás budeme informovat o třídních učitelích Vašich dětí, umístění třídy do konkrétní učebny, o adaptačním kurzu na začátku školního roku a o dalších podstatných záležitostech. Na cokoliv potřebného se samozřejmě můžete zeptat i vy. Těšíme se na vás v učebně 304 (učebna hudební výchovy. 2. poschodí školy vpravo od schodiště).

24. 5. 2024 - Krok do neznáma

Konec školního roku se pomalu blíží. Pro žáky 9. ročníku to bude poslední konec školního roku na základní škole. Od září nastoupí na školy střední a všechno, co prožili na "své základce", už bude jen minulostí. Právě žákům 9. ročníku je proto určen program Krok do neznáma, který tradičně připravuje školní psycholožka, metodik prevence a třídní učitelé. Je symbolickým rozloučením se školou, ale i prvním vykročením z ní. Žáci jednotlivých tříd se jej zúčastní v tyto dny:

21. května - IX. C, IX. D

24. května - IX. A, IX. B

Bližší informace žákům sdělí třídní učitelé.

24. 5. 2024 - Informace pro rodiče žáků budoucího prvního ročníku

Vážení rodiče předškoláčků,
dovolte, abychom vás informovali o jedné významné (a věříme, že pozitivní) změně týkající se budoucích prvních tříd. V minulosti jsme již několikrát místo dvou větších tříd otevřeli tři třídy menší. Tento krok se vždy ukázal jako správný vzhledem k větším možnostem individualizace výuky, ale i snadnější adaptaci dětí na školní prostředí. Proto i ve školním roce 2024/2025 otevřeme tři první třídy. Třídními učitelkami budou Pavla Bogdanová, Zdeňka Laurinová a Vendula Grubhofferová. Věříme, že je to krok správným směrem. Pěkné květnové dny přeje ZŠ Zámecká.

Školní úspěchy

14. 5. 2024 - Celostátní kolo soutěže MaSo

V úterý 14. května vyrazila dvě družstva našich žáků do Prahy na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Matematická soutěž, která se zde konala, není jen o počítání příkladů, ale hlavně o promyšlení vhodného postupu ve strategické hře. Nezískali sice medaili, ale vyzkoušeli si práci v týmu a zažili skvělou atmosféru soutěže. Na otázku: "Jaké to bylo?", vám odpoví: "Bylo to MaSo!"

7. 5. 2024 - Dny florbalu - starší žáci (8. a 9. ročník)

Napínavou a vzrušující hru prožívali žáci 8. a 9. třídy ze Základní školy Zámecká v Litomyšli při soutěži: "Dny florbalu v České Třebové" dne 7. května. Kluci florbal hrát umí! Nejlepší a nejproduktivnější výkon podali: Adam Severa, David Mareš, Marek Halamka, Ondřej Vogel, Lukáš Stříteský, Vojtěch Šmíd a Antonín Pokorný. Hoši bojovali statečně a velmi dobře. Na první místa to nebylo, nakonec se umístili na pěkném 11. místě z 24 týmů škol kraje. Konkurence byla zkrátka velmi vysoká a úroveň družstev vyrovnaná. Děkujeme za příkladnou reprezentaci školy, přejeme hodně úspěchů a další vítězství v soutěžích. 

7. 5. 2024 - Okresní kolo Poháru rozhlasu - vítězství starší žáků s postupem do kraje

V úterý 7. května 2024 se na atletickém stadionu v Litomyšli uskutečnilo okresní kolo atletického Poháru rozhlasu. Naše škola měla zastoupení ve všech 4 kategoriích. Za chladného a deštivého počasí se na stadionu sešlo více jak 200 žáků a žákyň 2. stupně, aby mezi sebou poměřili síly v atletických disciplínách a bojovali o postup do kola krajského.

Naši žáci, odhodláni se bít o každý bod, nastoupili hned do prvních disciplín s velkou motivací a byl to boj od začátku až do konce, i když sil pomalu ubývalo, oblečení bylo mokré a špinavé. Úsměv na tváři a radost ze závodů se však neztratily.

Starší žáci ukázali svoji sílu, rvali se o každý bod až do konce závodu, a i když podmínky vůbec nepřály, dokázali si někteří vylepšit své osobní rekordy. Hned první osobní rekord přišel ve vrhu koulí, kdy Jan Pavliš posledním pokusem poslal kouli do vzdálenosti 11,47 m. Hned vzápětí se běžela štafeta, klukům se povedly předávky a byl z toho čas pod 30 s (29,50 s). Ve skoku vysokém a dalekém jsme trochu ztratili, i když zkušený Denis Gult i v takových podmínkách zkoušel zdolat svůj osobní rekord 186 cm. Bohužel to ani tentokrát nevyšlo, budeme držet palce v krajském kole. Třešničkou na dortu byl běh na 1500 m, kdy krásnou podívanou od začátku až do konce předvedli Jakub Novotný a Max Jůza. Jakub se poprvé dostal pod 5 minut, a to výrazně 4:50,29. Max běžel na hranici svého osobního maxima. Po sečtení všech bodů jsme se mohli radovat. Vyhráli jsme o více jak 500 bodů a jen o 2 body nám unikla hranice 6000 bodů. Krásný výsledek a určitě velká motivace do krajského kola.

Starším žákyním bojovnost a odhodlání vynesly krásné třetí místo. V kouli byla třetí Barbora Nešporová za 9,29 m, Pavle Chadimové se vrh koulí tentokrát nepovedl, umí o metr dál. Zuzana Šlégrová se zlepšila v disciplíně na 60 m na 8,62 s. V dálce skočily Julie Novotná a Nela Motlová obě přes 4 m. Počasí nejvíce vadilo při výšce, kde žákyně skočily méně než v oblastním kole. Opakovaná štafeta z důvodu vběhnutí do naší dráhy vynesla zlepšení času z minulého kola. Běh na 800 m - Štěpánka Jiskrová doběhla v osobním rekordu na třetím místě a Lenka Lněničková ve výrazném osobáku skončila čtvrtá.

Mladší žáci bojovali, ale rychle jim odcházely síly, a tak skončili na 4. místě. Na chlapce dolehly špatné podmínky – a i když bojovali, předvedli podobné výkony jako v oblastním kole.

Mladší žákyně bojovaly o každý bod, skončily na 5. místě a jen 10 bodů je dělilo od 4. místa. Podobně jako mladší žáci se s těžkými podmínkami nedokázaly srovnat a navázat na výkony z oblastního kola, ale i tak jim patří velký obdiv za bojovnost, se kterou se do závodů vydaly.

Děkujeme za vzornou reprezentaci školy, bojovnost, předvedené výkony a těšíme se na další závody. Starším žákům držíme palce v krajském kole, které se uskuteční ve čtvrtek 23. května v Chrudimi.

6. 5. 2024 - Dny florbalu - mladší žáci (6. a 7. ročník)

Napínavou a vzrušující hru prožívali žáci 6. a 7. třídy ze Základní školy Zámecká v Litomyšli při soutěži "Dny florbalu v České Třebové" dne 6. května. Nejlepší a nejproduktivnější výkon podali: Vít Krejsa, Filip Weissar, Tomáš Krejčí, Filip Jadrný, Filip Havran, Adam Portlík, Šimon Krejsa a Adam Brýdl. Hoši bojovali velmi dobře, náš tým byl pátý z celkového počtu 28 týmů. Konkurence byla zkrátka velmi vysoká a úroveň družstev vyrovnaná. Děkujeme za příkladnou reprezentaci školy, přejeme hodně úspěchů a další vítězství v soutěžích.

3. 5. 2024 - Zámecká vítězí na Dnech florbalu 2024

V konkurenci 19 špičkových týmů kraje slaví florbalisté z prvního stupně zlato! Tým ve složení Ondřej Čáp, Luboš Fryc, Daniel Havránek, Filip Havránek, Ondřej Nešpor, Matěj Pohorský a Jan Rožek navázal v pátek 3. 5. na vítězství v oblastním kole a ovládl Dny florbalu v České Třebové.
 
Cesta k vítězství začala v těžké skupině. Nejvíc nás potrápilo Ústí, jež jsme s obtížemi přemohli 3:2. Díky triumfu ve skupině jsme postoupili rovnou do čtvrtfinále, kde nás čekala Choceň. Postup do semifinále nás hodně bolel, trpěly obzvláště kolena a nosy útočníků. V semifinále jsme soupeři z Ústí nedali šanci a koncentrovaným výkonem zvítězili 4:0. Ve finále jsme v poločase prohrávali s Králíky 0:2 a vypadalo to bledě. K obratu zavelel Luba Fryc přesnou ranou do šibenice. Vyrovnával Dan Havránek a zlatou trefu zařídil 20 vteřin před koncem Fíla Havránek, nejmladší hráč turnaje. Náš tým zdobila odpovědná obranná hra: za 7 zápasů jsme dostali pouze 6 gólů. Všichni hráči v poli navíc vstřelili alespoň 5 branek. I přes tvrdší hru, než je ve florbale zvykem, se na celém turnaji nikdo nezranil.

Kalendář akcí

Jídelní lístek od 20. 5. 2024 do 24. 5. 2024

Polévka
Hlavní jídlo
Pondělí
Pórková s kapáním
A: 1a, 3, 7
Zeleninové rizoto, strouhaný sýr, přízdoba | A: 7, 9
Vepřová kýta pečená, vařené brambory, fazolové lusky na slanině | A: 1a, 9
Kuřecí nudličky ve sladkokyselé omáčce se zeleninou stir fry, kuskus | A: 1a, 3, 6
Úterý
Květáková s vejci a bramborem
A: 3, 7
Svíčková na smetaně, domácí houskové knedlíky | A: 1a, 1c, 3, 7, 9, 10
Zapečené těstoviny s mletým krůtím masem a zeleninou, přízdoba | A: 1a, 7, 9
Teplý salát z čočky beluga | A: 9
Středa
Zeleninový vývar s jáhlami
A: 9, 12
Tagliatelle s kuřecím masem a rajčaty, strouhaný tvrdý sýr | A: 1a, 3, 7
Pečené karbanátky z hovězího a vepřového masa, bramborová kaše, přízdoba | A: 1a, 1c, 3, 7
Pečené ředkvičky a mladé brambůrky s tymiánem s tvarohem, přízdoba | A: 7
Čtvrtek
Čočková
Zapečené "Francouzské brambory" | A: 3, 7
Vepřové Domažlické ragú s paprikovo-smetanovou omáčkou (hrášek, okurky, vejce), vařené těstoviny | A: 1a, 3, 7, 9, 10
Pohanka s pečenou červenou řepou a tymiánem, přízdoba | A: 7
Pátek
Šumavská smetanová zelnice
A: 1a, 7, 12
Kynuté ovocné knedlíky s máslem a cukrem | A: 1a, 3, 7
Čínské nudle s kuřecím masem a zeleninou | A: 1a, 6
Vepřový plátek na bylinkách, dušená rýže | A: 1a, 7, 9