NÁSTĚNKA

Projektový den Kdo, když ne my?
Projektový den Kdo, když ne my?
Projektový den Kdo, když ne my?
Projektový den Kdo, když ne my?
Živý řetěz
Projektový den Kdo, když ne my?
Projektový den Kdo, když ne my?
Projektový den Kdo, když ne my?

Anketa k panelové diskuzi Světové školy

Vážení rodiče, milí žáci, 

i v letošním školním roce připravujeme v rámci projektu Světová škola panelovou diskuzi. Jejím tématem bude dodržování lidských práv u nás i ve světě. Pozvanými hosty jsou dokumentaristka Olga Sommerová, novinářka Pavla Jazairiová, ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin a ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Diskuzi budou moderovat Daniel Kvasnička a dvě žákyně 9. ročníku.

Společně s žáky jsme pro potřeby panelové diskuze připravili anketu, o jejíž vyplnění vás prosíme. Anketa bude otevřená do 10. prosince, kdy si připomínáme Mezinárodní den lidských práv. Anketu naleznete na tomto odkazu: https://forms.gle/to27h85vBcNBGw5x5

Informace k uzavírce ulice Zámecká

Od 11. do 25. listopadu bude zcela uzavřena Zámecká ulice v prostoru před školou. Zásobování školní restaurace Scolarest bude umožněno přes Prkennou ulici. Prosíme, dbejte při pohybu po této ulici zvýšené bezpečnosti. Děkujeme.

Důležitá upozornění

20. 11. 2019 - Zrcadlo - prevence poruch příjmu potravy

V průběhu listopadu čeká žáky 8. ročníku program o anorexii a bulimii nazvaný Zrcadlo. Název je více než symbolický - mnozí dospívající lidé totiž sami sebe vidí v zrcadle úplně jinak, než jak ve skutečnosti vypadají. A tak se snaží hubnout a hubnout.... A někdy to může skončit i smrtí.... A co teprve, když se k tomu přidají posměšky či urážky od vrstevníků. Právě na tento velký problém reaguje uvedený program, který budou na naší škole realizovat zkušení lektoři z Pedagogicko-psychologické poradny v Ústí nad Orlicí.

VIII. B projde programem ve čtvrtek 7. listopadu, VIII. A a VIII. C pak ve středu 20. listopadu.

Program je součástí projektu Křižovatky, na který škola získala příspěvek od zřizovatele. Pro žáky je zcela zdarma.

20. 11. 2019 - Co tam?

Právě tak se jmenuje preventivní program o záškoláctví, který jsme ve spolupráci s Pedagogicko - psychologickou poradnou v Ústí nad Orlicí připravili pro žáky 6. ročníku. Program je součástí projektu Křižovatky, na který škola získala příspěvek od zřizovatele. Pro žáky je zcela zdarma.

Třídy VI. A a VI. C budou mít program ve čtvrtek 7. listopadu, třída VI. B ve středu 20. listopadu.

20. 11. 2019 - Tajuplný ostrov

V průběhu listopadu se ve třídách 3. ročníku uskuteční preventivní program Tajuplný ostrov, který je zaměřen na prevenci návykových látek. Program lektorují pracovníci pedagogicko - psychologické poradny, pro žáky je zcela zdarma.

Třída III. B bude mít program ve čtvrtek 7. listopadu, III. A ve středu 20. listopadu. 

19. 11. 2019 - Dvoudenní poznávací zájezd do Osvětimi

V pondělí 18. a v úterý 19. listopadu se uskuteční dvoudenní poznávací zájezd do Osvětimi. Zájezd je určen pro žáky 9. ročníku, kteří první den navštíví důl Michal v Ostravě, druhý den pak největší nacistický kocentrační a vyhlazovací tábor Osvětim I a Osvětim II - Březinka. Na zájezd škola získala příspěvek z projektu MAP II Města Litomyšl. 

Pedagogický dohled: Stanislav Švejcar, Ondřej Vomočil, Martina Vomáčková

17. 11. 2019 - Týden svobody

V polovině listopadu se naše škola zapojí do řady aktivit, které souvisí s připomenutím 30. výročí Sametové revoluce. Jsou to:

13. listopadu - projektový den Kdo, když ne my?

14. listopadu - Živý řetěz tvořený žáky a studenty litomyšlských základních a středních škol (z naší školy se akce zúčastní žáci 4. - 9. ročníku)

15. listopadu - film Z deníku Ivany A. s následnou besedou s Janem Potměšilem (určeno pro žáky 9. ročníku)

17. listopadu - připomenutí Sametové revoluce na Smetanově náměstí (skupina žáků 9. ročníku bude přítomným nabízet perníkové klíče - klíče se staly jedném ze symbolů Sametové revoluce, ve škole je pod vedením paní učitelky Mikšové připravili žáci z Férového týmu)

Školní úspěchy

1. 11. 2019 - Krajské kolo Logické olympiády

V pátek 1. listopadu se konalo krajské kolo Logické olympiády, kterého se účastnilo v každé kategorii 44 žáků z celého Pardubického kraje. Zástupci naší školy si vedli výborně, v kategorii A obsadil Matěj Pokorný (V. A) 12. místo a v kategorii B Agáta Dušková (IX. A) 8. místo. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy. 

22. 10. 2019 - Školní kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika

V polovině října se na naší škole uskutečnilo školní kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterého se zúčastnilo 43 žáků. Marika Rožková a Eliška Zolflová z IX. C a Miroslav Ludra z IX. B postoupili do krajského kola. Blahopřejeme!

20. 10. 2019 - Logická olympiáda na druhém stupni

Také žáci 2. stupně se zapojili do Logické olympiády - v Pardubickém kraji se přitom jednalo o 1115 žáků! Ti naši nám udělali velkou radost, většina z nich se totiž umístila v první polovině výsledkové listiny. Nejlepší z nich, Agáta Dušková (9.A) postoupila do krajského kola, přejeme jí hodně štěstí 1.11. v Pardubicích.

14. 10. 2019 - Školní kolo Logické olympiády kategorie A

Minulý týden proběhlo základní kolo Logické olympiády, do kterého se v Pardubickém kraji zapojilo 828 žáků 3. - 5. ročníku. Mezi 45 nejlepších se probojovali Matěj Pokorný (V. B) a Eva Kubíčková (IV. B). Gratulujeme a držíme palce v krajském kole, které se bude konat 1. listopadu v Pardubicích.

25. 9. 2019 - Stříbrné medaile z krajského kola atletického čtyřboje

Prvním místem v okresním kole atletického čtyřboje si naši žáci a žákyně vybojovali postup do kola krajského, které se konalo 25. 9. 2019 v Litomyšli. Počasí nebylo přívětivé a některé výkony žáků určitě ovlivnil déšť. I tak si někteří žáci vylepšili svá osobní maxima :-) Každopádně - při vyhlašování výsledků jsme mohli být všichni spokojeni. Obě naše družstva skončila na druhém místě a všichni si odnesli na krku stříbrné medaile. Děkujeme všem za reprezentaci školy a na školních atletických závodech se sejdeme zase v květnu příštího kalendářního roku. 

Jídelní lístek od 18. 11. 2019 do 22. 11. 2019

Polévka
Hlavní jídlo
Pondělí
Jáhlová se zeleninou
A: 1a,9
Vepřové na česneku, kysané zelí, bramborové špalíky | A: 1a,3,7
Florentýnské špagety s kuřecím masem a sýrem /listový špenát, smetana/ | A: 1a,3,7
Zeleninový mozeček, vařené brambory | A: 3
Úterý
Dýňová s kari a smetanou
A: 1a,7,12
Pražská hovězí pečeně, dušená rýže | A: 1a,3
Kuřecí nudličky po cikánsku, šťouchané brambory | A: 1a
Houbový kuba, zelný salát s červenou řepou | A: 1c
Středa
Hovězí vývar s masem a nudlemi
A: 1a,3,9
Smažené rybí filé, bramborová kaše | A: 1a,3,4,7
Vepřová kotleta s hříbkovou omáčkou, jasmínová rýže | A: 1a
Pečená dýně s cibulí, vařené brambory
Čtvrtek
Slepičí vývar s bulgurem
A: 1a,3,9
Sekaná svíčková, houskové knedlíky | A: 1a,3,7,9
Italské ragú s krůtím masem /těstoviny/ | A: 1a,3,7,
Rýžová kaše s kakaem, cukrem a máslem | A: 7
Pátek
Kmínová s vejci
A: 1a,3,9
Krůtí prsa s thajskou omáčkou, basmati rýže | A: 6,7,10
Vepřová kýta, fazolky na smetaně, vařené brambory | A: 1a,7
Grilovaná zelenina másle s brokolicí, pohanka | A: 6,7

Kalendář akcí

ZÁKLADNÍ ŠKOLA LITOMYŠL

ZÁMECKÁ 496

570 01 LITOMYŠL

IČ: 47487283

Facebook

E-mail: 1zs@litomysl.cz

Telefon: 461 612 275

  • OP VVV
  • Jeden svět na školách
  • Příběhy bezpráví
  • Světová škola
  • Arpok
  • Ovoce a zelenina do škol
  • Erasmus +
  • Školní klub
© ZŠ Litomyšl, Zámecká ▪ design 2017 © regrafika