NÁSTĚNKA

Pohodový den IV. B
Čerti 2022
Čerti 2022
Čerti 2022
Pohodový den IV. B
Čerti 2022
Čerti 2022
Čerti 2022

Chceme být školou otevřenou, bezpečnou a respektující.

Nabídka pracovní pozice učitele anglického jazyka

Základní škola Litomyšl, Zámecká 496 přijme do pracovního poměru učitele anglického jazyka (pro první i druhý stupeň). Nástup možný ihned, přesnou výši úvazku sdělí ředitel školy Mgr. Ondřej Vomočil, tel. 731 577 742, mail: ondrej.vomocil@1zs.litomysl.cz.

Důležitá upozornění

1. 1. 2023 - Opatření školní restaurace Scolarest od ledna 2023

Vážení rodiče,

vedení školy bylo v druhé polovině listopadu informováno o opatření společnosti Scolarest, které vstoupí v platnost 1. 1. 2023. Opatření má za cíl zajistit, aby měli strávníci na účtu dostatek finančních prostředků. V opačném případě bude od ledna 2023 postupováno takto: 

  • Když přijde na oběd žák/žákyně, který/která nebude mít na svém účtu dostatečné množství finančních prostředků, dostane oběd na dluh s tím, že dlužnou částku následující den uhradí. Od pracovníků Scolarestu dostane písemnou informaci pro rodiče o tom, že je třeba peníze na účet vložit.
  • Když žák/žákyně přijde na oběd druhý den a opět nebude mít peníze na účtu, dostane již pouze polévku.
  • Pokud žák/žákyně přijde na oběd potřetí a stále nebude mít na účtu peníze, oběd mu nebude vydán.

Vážení rodiče, zasíláme Vám informaci o tomto opatření s dostatečným předstihem a věříme, že uvedené kroky nebude nutné ze strany Scolarestu podnikat. V případě dotazů se prosím obracejte na pana Antonína Vodičku, vedoucího provozu.

22. 12. 2022 - Adventní výzva

Pojďte si s námi zpestřit čas čekání na "Ježíška" ZÁMECKOU ADVENTNÍ VÝZVOU "NEBUĎ GRINCH". 

V přízemí a v I. patře v blízkosti schodiště v hlavní budově a v prostoru šatny II. tříd v budově jídelny najdou od 1. prosince žáci plakát s představením výzvy a jejích pravidel. Každý den až do 24. prosince (2 dny již proběhnou o vánočních prázdninách) budou žáci otevírat okénko "kalendáře" s novým úkolem a rozhodovat se, zda do úkolu půjdou či nikoliv. Vedle plakátu výzvy je tabulka "seznam účastníků výzvy", kde se žáci zapíší a každý den si odškrtnou případné splnění úkolu (lze i zpětně). Na nejaktivnější plnitele výzvy bude čekat po vánočních prázdninách čekat odměna. Do každé první třídy jsme připravili samostatnou tabulku účastníků výzvy a chceme požádat paní učitelky či paní vychovatelky, aby dětem pomohly se záznamy plnění úkolů výzvy.

22. 12. 2022 - Vánoční koncert v kostele Povýšení sv. Kříže

Na poslední den před vánočními prázdninami jsme pro žáky ve spolupráci se ZUŠ B. Smetany připravili koncert v kostele Povýšení sv. Kříže. Na koncertu vystoupí školní sbor a žáci školy, kteří se v základní umělecké škole učí hrát na některý z hudebních nástrojů. Bližší informace žákům sdělí třídní učitelé.

22. 12. 2022 - Anketa projektu Světová škola

Vážení rodiče, milí žáci, absolventi,

také v letošním školním roce připravujeme panelovou diskuzi projektu Světová škola, který se tentokrát věnuje tématu vzdělání. Rádi bychom vás touto cestou poprosili o vyplnění žákovského dotazníku, jehož výsledky budou prezentovány 15. března při panelové diskuzi v Klenutém sále Zámeckého návrší :-) Děkujeme!

Vzdělaný svět?! (office.com)

21. 12. 2022 - Na Zámecké poznáváme multikulturní svět

Těsně před vánočními prázdninami proběhne na ZŠ Zámecká tradiční projektový den, tentokrát na téma multikulturní výchova. Žáci si budou moci vybrat z řady tematických dílen, které si pro ně učitelé připravili. Některé povedou přímo učitelé, v dalších se potkají se zajímavými hosty – mimo jiné z organizace Pontopolis a Centra na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj.

Prostřednictvím těchto setkání se žáci budou seznamovat s prvky života různých kultur, a to v rozmanitých oblastech – například se způsobem života jiných národů, jejich tradicemi, jazykem, vzděláváním, oslavami, gastronomií, národními sporty. Hovořit budou o odlišnostech, ale i o tom, co máme společného. Budou se učit o stereotypech, předsudcích, migraci, uprchlictví i toleranci a respektu k jinakosti. Žáci také poznají několik autentických příběhů lidí, kteří se rozhodli (nebo byli okolnostmi donuceni) začít žít život v jiné zemi.

Školní úspěchy

1. 12. 2022 - Vítězství žáků prvního stupně ve florbalu

Napětí, vzrušení a radost ze hry prožívali žáci 4. a 5. ročníku ZŠ Zámecká při okresní soutěži ve florbalu ve Svitavách, které se konalo ve čtvrtek 1. prosince. Naši hoši zvítězili nad silnými družstvy a nechali za sebou školy z oblasti Svitav, Moravské Třebové a Poličky.
Naši žáci florbal hrát umí. Nejlepší a nejproduktivnější výkon podali: Adam Brýdl, Adam Portlík, Ondřej Čáp, Matyáš Bohuněk, Antonín Vavřín, Tomáš Krejčí, Filip Jadrný, Matěj Chadima, Jan Rožek, Jiří Chadima a Aleš Háněl.
Hoši předvedli florbalový koncert, obdivovali je ostatní učitelé, rozhodčí i diváci na turnaji. Naši vítězové postupují do krajského kola, které se uskuteční v lednu v Pardubicích. Přejeme jim hodně úspěchů a další vítězství.

30. 11. 2022 - Úspěchy v informatických soutěžích

Ve středu 30. listopadu se na Střední průmyslové škole technické a Vyšší odborné školy Pardubice konaly tři soutěže, jichž se účastnili též žáci naší školy.

PC-ák

28. ročník počítačové soutěže pro žáky 8. a 9. tříd základních škol

Školy mohou vzájemně poměřit znalosti a dovednosti svých žáků v práci s počítačem.

Soutěžící během 2½ hodiny vytvoří grafický návrh, prezentaci či plakát na zadané téma.

Komise odborných učitelů ihned poté hodnotí práce v jednotlivých kategoriích a stanoví pořadí.

 

S-ROBOT

9. ročník počítačové soutěže pro žáky 8. a 9. tříd základních škol

Soutěž o nejrychlejší vozítko plnící úkoly na stanovené dráze.

Soutěž spočívá v sestrojení a naprogramování robotického vozítka stavebnice LEGO MINDSTORMS EV3 v jazyce NXT-G (lze i použít ROBOTC, NXC), které co nejrychleji splní stanovený úkol.

Soutěže se mohou zúčastnit žáci 8. a 9. tříd základních škol, kteří vytvoří 2členná družstva

 

ELEKTRONIKA i jinak

13. ročník soutěže ELEKTRONIKA i jinak pro základní školy

Soutěž je určena pro žáky 8. nebo 9. ročníku, žáci soutěží jednotlivě, nikoliv v týmech.

Úkolem je sestavení, zapájení a oživení elektronického zařízení a odborný test, zaměřený na elektřinu a magnetismus. Každý soutěžící získá svůj výrobek ze soutěže.

 

Všech soutěží se účastnilo přibližně 170 žáků. ZŠ Zámecká reprezentovalo 14 žáků.

 

NAŠE VÝSLEDKY:

PC-ák - Tvorba plakátu 

  1. místo – Matěj Pokorný VIII. A
  2. místo – Pavla Lorencová IX. A

S-ROBOT

  1. místo – Adam Škeřík, Michal Vaniš IX. A

11. 11. 2022 - Druhé místo florbalistů 8. a 9. tříd

Páteční dopoledne opět patřilo florbalu, opět jsme se zde zúčastnili oblastního kola, tentokrát s chlapci z 8. a 9. tříd. Celkově se naše družstvo umístilo na prvním nepostupovém, tedy 2.místě.

Již od prvních zápasů celého turnaje bylo jasné, kdo si to pravděpodobně rozdá o první příčku, a tedy i o postup do okresního kola. Tím prvním týmem jsme samozřejmě byli my, a druhým týmem byla ZŠ U Školek. Nejprve jsme ale museli porazit týmy ze ZŠ T.G.M., ZŠ Cerekvice a Gymnázium. Přišel klíčový zápas. Od začátku zápasu jsme byli jasně lepší týmem, ale bohužel jako první inkasovali. Záhy se nám podařilo vsítit vyrovnávací branku, avšak kýžená druhá vedoucí branka nepřišla, a my se tak museli s „dvojkou“ rozejít smírně 1:1. Jelikož ZŠ U Školek nastřílela v přechozích zápasech velké množství gólů, museli jsme se vytáhout proti Dolnímu Újezdu. Vítězství 2:0 nám ale nestačilo, a tak jsme skončili o skóre! na druhém místě turnaje, a do další fáze soutěže nepostoupili.

Tým: Tadeáš Glänzner, Alex Martin Kotlár, Adam Severa, Jiří Háněl (VIII.B), Štěpán Košňár, Martin Klusoň (IX.A), Jan Havran, Jan Abraham, Jakub Souček (IX.B), Zdeněk Kasal, Mikuláš Bulva (IX.C)

Děkujeme klukům za nasazení a reprezentaci školy!

4. 11. 2022 - Krajské kolo Logické olympiády

V pátek 4.11. se konalo krajské kolo Logické olympiády, kam postoupilo v každé kategorii 48 žáků z celého Pardubického kraje. "Naši" si vedli skvěle, v kategorii A obsadila Lucie Kopecká (V. B) 11. místo, Krištof Buben (V. C)  20. místo, Patrik Fila (III. B) obsadil 30. místo a Radovan Vindyš (IV. A)31. místo. V kategorii B jsme měli jen jednoho zástupce, Adam Škeřík (IX. A) se umístil přesně v polovině výsledkové listiny na 24. místě. Všem gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

31. 10. 2022 - Přírodovědný klokan

Žáci osmých a devátých tříd si mohli ověřit své znalosti v soutěži Přírodovědný klokan, kterou jsme uspořádali v polovině října. 17 žáků řešilo úlohy a otázky z matematiky, fyziky, zeměpisu a přírodopisu, seřazené dle obtížnosti. Maximální počet bodů, kterého žáci mohli dosáhnout byl 120. Nejlepšími řešiteli se staly Eliška Kovářová z VIII.D (64 bodů), Tereza Drábková z VIII.D a Pavla Lorencová z IX.A, které dosáhly stejného výsledku 55 bodů. Gratulujeme a děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci školy.

Jídelní lístek od 5. 12. 2022 do 9. 12. 2022

Polévka
Hlavní jídlo
Pondělí
Zeleninový vývar s rýží
A: 9
Filet Mahi-Mahi pečený na bylinkách, vařené brambory s pažitkou, přízdoba | A: 1a,4,7
Pečené kuřecí stehno, dušená rýže | A: 1a,1c,7,9
Čočkové placičky s tzatziki salátem | A: 7
Úterý
Zimní polévka z luštěnin
A: 1a,1c,9
Hamburská vepřová kýta, domácí houskové knedlíky | A: 1a,3,7,9,10
Kuřecí steak s mozzarellou a rajčetem (capresse), kuskus | A: 1a,7
Těstoviny s hráškem a čerstvou cuketou | A: 1a,3,7
Středa
Hovězí vývar s vaječným kapáním
A: 1a,1c,3,7,9
Květákový mozeček, vařené brambory, přízdoba | A: 3,7
Vepřový guláš, vařené těstoviny | A: 1a,9
Gratinované špecle s kuřecí směsí se zeleninou, přízdoba | A: 1a,3,6,7,10
Čtvrtek
Pórková
A: 1a
Špagety Bolognese, sýr | A: 1a,3,7
Kuřecí maso Chop-Suey,(žampióny, bambus, mrkev, paprika, pórek) dušená rýže | A: 1a,6
Grilované tofu s rajčatovým kuskusem | A: 1a,6,9
Pátek
Zeleninový vývar s drobením
A: 1a,9
Zeleninové rizoto s červenou čočkou, sýr, přízdoba | A: 7
Vepřová plec dušená na paprice, vařené těstoviny | A: 1a,7,9
Kuřecí stripsy v bylinkové strouhance, vařené brambory, přízdoba | A: 1a,1c,7

Kalendář akcí