NÁSTĚNKA

Loučení s podzimem a lampionový průvod Litomyšlí
17. listopad 2019
17. listopad 2019
17. listopad 2019
Loučení s podzimem a lampionový průvod Litomyšlí
Živý řetěz
Loučení s podzimem a lampionový průvod Litomyšlí
Loučení s podzimem a lampionový průvod Litomyšlí

Anketa k panelové diskuzi Světové školy

Vážení rodiče, milí žáci, 

i v letošním školním roce připravujeme v rámci projektu Světová škola panelovou diskuzi. Jejím tématem bude dodržování lidských práv u nás i ve světě. Pozvanými hosty jsou dokumentaristka Olga Sommerová, novinářka Pavla Jazairiová, ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin a ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Diskuzi budou moderovat Daniel Kvasnička a dvě žákyně 9. ročníku.

Společně s žáky jsme pro potřeby panelové diskuze připravili anketu, o jejíž vyplnění vás prosíme. Anketa bude otevřená do 10. prosince, kdy si připomínáme Mezinárodní den lidských práv. Anketu naleznete na tomto odkazu: https://forms.gle/to27h85vBcNBGw5x5

Informace k uzavírce ulice Zámecká

Od 11. do 25. listopadu bude zcela uzavřena Zámecká ulice v prostoru před školou. Zásobování školní restaurace Scolarest bude umožněno přes Prkennou ulici. Prosíme, dbejte při pohybu po této ulici zvýšené bezpečnosti. Děkujeme.

Důležitá upozornění

20. 11. 2019 - Zrcadlo - prevence poruch příjmu potravy

V průběhu listopadu čeká žáky 8. ročníku program o anorexii a bulimii nazvaný Zrcadlo. Název je více než symbolický - mnozí dospívající lidé totiž sami sebe vidí v zrcadle úplně jinak, než jak ve skutečnosti vypadají. A tak se snaží hubnout a hubnout.... A někdy to může skončit i smrtí.... A co teprve, když se k tomu přidají posměšky či urážky od vrstevníků. Právě na tento velký problém reaguje uvedený program, který budou na naší škole realizovat zkušení lektoři z Pedagogicko-psychologické poradny v Ústí nad Orlicí.

VIII. B projde programem ve čtvrtek 7. listopadu, VIII. A a VIII. C pak ve středu 20. listopadu.

Program je součástí projektu Křižovatky, na který škola získala příspěvek od zřizovatele. Pro žáky je zcela zdarma.

20. 11. 2019 - Co tam?

Právě tak se jmenuje preventivní program o záškoláctví, který jsme ve spolupráci s Pedagogicko - psychologickou poradnou v Ústí nad Orlicí připravili pro žáky 6. ročníku. Program je součástí projektu Křižovatky, na který škola získala příspěvek od zřizovatele. Pro žáky je zcela zdarma.

Třídy VI. A a VI. C budou mít program ve čtvrtek 7. listopadu, třída VI. B ve středu 20. listopadu.

20. 11. 2019 - Tajuplný ostrov

V průběhu listopadu se ve třídách 3. ročníku uskuteční preventivní program Tajuplný ostrov, který je zaměřen na prevenci návykových látek. Program lektorují pracovníci pedagogicko - psychologické poradny, pro žáky je zcela zdarma.

Třída III. B bude mít program ve čtvrtek 7. listopadu, III. A ve středu 20. listopadu. 

19. 11. 2019 - Dvoudenní poznávací zájezd do Osvětimi

V pondělí 18. a v úterý 19. listopadu se uskuteční dvoudenní poznávací zájezd do Osvětimi. Zájezd je určen pro žáky 9. ročníku, kteří první den navštíví důl Michal v Ostravě, druhý den pak největší nacistický kocentrační a vyhlazovací tábor Osvětim I a Osvětim II - Březinka. Na zájezd škola získala příspěvek z projektu MAP II Města Litomyšl. 

Pedagogický dohled: Stanislav Švejcar, Ondřej Vomočil, Martina Vomáčková

17. 11. 2019 - Týden svobody

V polovině listopadu se naše škola zapojí do řady aktivit, které souvisí s připomenutím 30. výročí Sametové revoluce. Jsou to:

13. listopadu - projektový den Kdo, když ne my?

14. listopadu - Živý řetěz tvořený žáky a studenty litomyšlských základních a středních škol (z naší školy se akce zúčastní žáci 4. - 9. ročníku)

15. listopadu - film Z deníku Ivany A. s následnou besedou s Janem Potměšilem (určeno pro žáky 9. ročníku)

17. listopadu - připomenutí Sametové revoluce na Smetanově náměstí (skupina žáků 9. ročníku bude přítomným nabízet perníkové klíče - klíče se staly jedném ze symbolů Sametové revoluce, ve škole je pod vedením paní učitelky Mikšové připravili žáci z Férového týmu)

Školní úspěchy

1. 11. 2019 - Krajské kolo Logické olympiády

V pátek 1. listopadu se konalo krajské kolo Logické olympiády, kterého se účastnilo v každé kategorii 44 žáků z celého Pardubického kraje. Zástupci naší školy si vedli výborně, v kategorii A obsadil Matěj Pokorný (V. A) 12. místo a v kategorii B Agáta Dušková (IX. A) 8. místo. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy. 

22. 10. 2019 - Školní kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika

V polovině října se na naší škole uskutečnilo školní kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterého se zúčastnilo 43 žáků. Marika Rožková a Eliška Zolflová z IX. C a Miroslav Ludra z IX. B postoupili do krajského kola. Blahopřejeme!

20. 10. 2019 - Logická olympiáda na druhém stupni

Také žáci 2. stupně se zapojili do Logické olympiády - v Pardubickém kraji se přitom jednalo o 1115 žáků! Ti naši nám udělali velkou radost, většina z nich se totiž umístila v první polovině výsledkové listiny. Nejlepší z nich, Agáta Dušková (9.A) postoupila do krajského kola, přejeme jí hodně štěstí 1.11. v Pardubicích.

14. 10. 2019 - Školní kolo Logické olympiády kategorie A

Minulý týden proběhlo základní kolo Logické olympiády, do kterého se v Pardubickém kraji zapojilo 828 žáků 3. - 5. ročníku. Mezi 45 nejlepších se probojovali Matěj Pokorný (V. B) a Eva Kubíčková (IV. B). Gratulujeme a držíme palce v krajském kole, které se bude konat 1. listopadu v Pardubicích.

25. 9. 2019 - Stříbrné medaile z krajského kola atletického čtyřboje

Prvním místem v okresním kole atletického čtyřboje si naši žáci a žákyně vybojovali postup do kola krajského, které se konalo 25. 9. 2019 v Litomyšli. Počasí nebylo přívětivé a některé výkony žáků určitě ovlivnil déšť. I tak si někteří žáci vylepšili svá osobní maxima :-) Každopádně - při vyhlašování výsledků jsme mohli být všichni spokojeni. Obě naše družstva skončila na druhém místě a všichni si odnesli na krku stříbrné medaile. Děkujeme všem za reprezentaci školy a na školních atletických závodech se sejdeme zase v květnu příštího kalendářního roku. 

Jídelní lístek od 18. 11. 2019 do 22. 11. 2019

Polévka
Hlavní jídlo
Pondělí
Jáhlová se zeleninou
A: 1a,9
Vepřové na česneku, kysané zelí, bramborové špalíky | A: 1a,3,7
Florentýnské špagety s kuřecím masem a sýrem /listový špenát, smetana/ | A: 1a,3,7
Zeleninový mozeček, vařené brambory | A: 3
Úterý
Dýňová s kari a smetanou
A: 1a,7,12
Pražská hovězí pečeně, dušená rýže | A: 1a,3
Kuřecí nudličky po cikánsku, šťouchané brambory | A: 1a
Houbový kuba, zelný salát s červenou řepou | A: 1c
Středa
Hovězí vývar s masem a nudlemi
A: 1a,3,9
Smažené rybí filé, bramborová kaše | A: 1a,3,4,7
Vepřová kotleta s hříbkovou omáčkou, jasmínová rýže | A: 1a
Pečená dýně s cibulí, vařené brambory
Čtvrtek
Slepičí vývar s bulgurem
A: 1a,3,9
Sekaná svíčková, houskové knedlíky | A: 1a,3,7,9
Italské ragú s krůtím masem /těstoviny/ | A: 1a,3,7,
Rýžová kaše s kakaem, cukrem a máslem | A: 7
Pátek
Kmínová s vejci
A: 1a,3,9
Krůtí prsa s thajskou omáčkou, basmati rýže | A: 6,7,10
Vepřová kýta, fazolky na smetaně, vařené brambory | A: 1a,7
Grilovaná zelenina másle s brokolicí, pohanka | A: 6,7

Kalendář akcí

ZÁKLADNÍ ŠKOLA LITOMYŠL

ZÁMECKÁ 496

570 01 LITOMYŠL

IČ: 47487283

Facebook

E-mail: 1zs@litomysl.cz

Telefon: 461 612 275

  • OP VVV
  • Jeden svět na školách
  • Příběhy bezpráví
  • Světová škola
  • Arpok
  • Ovoce a zelenina do škol
  • Erasmus +
  • Školní klub
© ZŠ Litomyšl, Zámecká ▪ design 2017 © regrafika