NÁSTĚNKA

Adaptační kurz 6. tříd
Adaptační kurz 6. tříd
Adaptační kurz 6. tříd
Férový piknik
Adaptační kurz 6. tříd
Férový piknik
Regionální muzeum Litomyšl
Férový piknik

Chceme být školou otevřenou, bezpečnou a respektující.

Nabídka pracovního místa

ZŠ Litomyšl, Zámecká 496 přijme do pracovního poměru učitele/učitelku prvního stupně (plný úvazek, zástup za mateřskou dovolenou). Nástup možný od 1. 11. 2021. Bližší informace poskytne zástupkyně ředitele Jana Slabá, tel. 603 728 442. Životopisy prosím zasílejte na adresu jana.slaba@1zs.litomysl.cz. 

Nabídka pracovního místa - SCOLAREST

Školní restaurace Scolarest při ZŠ Litomyšl, Zámecká 496 přijme do pracovního poměru pomocnou sílu pro čas výdeje obědů (přibližně 4 hodiny denně). Bližší informace sdělí vedoucí školní restaurace Petra Švihálková na telefonním čísle 461 612 420, případně mailu ZR.6540@scolarest.cz.

Důležitá upozornění

30. 9. 2021 - Soutěž tříd ve sběru starého papíru

Vážení rodiče, milí žáci,

jako obvykle v tomto období vyhlašujeme soutěž tříd ve sběru starého papíru, která v případě příznivého počasí proběhne v týdnu od 27. září do 1. října. Papír prosím vozte na školní dvůr až v tomto týdnu, a to roztříděný (zvlášť lepenka, zvlášť časopisy a noviny), svázaný a popsaný (vždy prosím uvádějte třídu). 

29. 9. 2021 - Hýbeme se hezky česky

Vážení rodiče, milí žáci,

po první fázi online hlasování, které probíhalo do konce června a v němž jste podpořili náš školní sportovní klub Lilie (1. místo v mikroregionu Litomyšl, Svitavy), přichází finálové kolo – hlasování přímo v prodejnách PENNY. Od 2.9. do 29.9. 2021 můžete náš tým znovu podpořit. Vítěz bude vyhlášen 14. října.

V každém mikroregionu PENNY odmění finalisty dle počtu získaných hlasů:

1. místo: finanční odměna 15.000 Kč

2. a 3. místo: finanční odměna 5.000 Kč   

Děkujeme za podporu. Více informací na www.hybemesehezkycesky.cz

24. 9. 2021 - Dějepisné programy v Regionálním muzeu v Litomyšli

V průběhu září se žáci 6. a 7. ročníku zúčastní v Regionálním muzeu v Litomyšli těchto vzdělávacích programů:

6. ročník - Seznámení s historickými prameny (90 minut, program proběhne převážně místo hodin výtvarné výchovy)

7. ročník - Středověké město (45 minut, program proběhne v rámci hodin dějepisu)

Programy jsou pro žáky zcela zdarma. Bližší informace sdělí žákům vyučující dějepisu a výtvarné výchovy.

22. 9. 2021 - Prvňáčci a bezpečnost v dopravě

Ve středu 22. září se žáci prvního ročníku zúčastní preventivního programu o bezpečnosti v dopravě. Spolu se strážníky Městské policie Litomyšl si budou povídat o tom, kdy, kdy a jak správně přecházet silnici, či na co si dát pozor. Program, který je součástí projektu preventivních aktivit Křižovatky, je pro žáky zcela zdarma.

22. 9. 2021 - Den bez aut a tajný cyklovýlet

Vážení rodiče, milí žáci,

ZŠ Litomyšl, Zámecká se zapojila do Evropského týdne mobility. Téma letošního roku je „Bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou“. Cestovat zdravě = cestovat udržitelně. Naše škola se do akce zapojí Dnem bez aut. Jak bude probíhat? je to jednoduché!

Prosíme rodiče, aby v tento den nechali doma auto a řekli svým dětem, aby se do školy dopravily jinak - pěšky, na kole, autobusem, městskou dopravou. O to samé jsme požádali i naše kolegy. Dokážeme to? A dokážeme to i v další dny? :-) Ve škole budou zejména pro menší děti vytištena bludiště, v nichž mohou hledat pomyslnou cestu do školy ze svého bydliště - Němčic, Osíka, Čisté,....

Součástí Dne bez aut bude také Tajný cyklovýlet určený žákům 2. stupně. Jelikož je tajný, nemůžeme prozradit cíl, můžeme však poskytnout malou nápovědu.... Pojedeme "po známých obcích k pramenům..." :-) 

 

Školní úspěchy

12. 5. 2021 - Matematická soutěž Pangea

V dubnu proběhlo online školní kolo matematické soutěže určené žákům 4. - 9. ročníku.

Nejlépe se dařilo Martinu Vodehnalovi (VII. B), kterému chyběly jen 2 body pro postup do finálového (národního) kola. Zde jsou uvedeni vítězové jednotlivých kategorií a jejich umístění v Pardubickém kraji, další výsledky najdete v záložce kabinet matematiky.

 1. ročník - Ema Smetanová (IV. B) - 5. místo
 2. ročník - Radovan Fila (V. B) - 16. místo
 3. ročník - Tadeáš Glänzner (VI. B) - 7. místo
 4. ročník - Martin Vodehnal (VII. B) - 3. místo
 5. ročník - Marek Mikl (VIII. A) - 7. místo
 6. ročník - František Tupec (IX. A) - 15. místo

 Všem žákům, kteří se v tomto náročném školním roce zapojili do matematických soutěží, děkujeme za reprezentaci školy a přejeme jim další úspěchy, nejen v matematice.

9. 4. 2021 - Školní kolo biologické olympiády

I přes nepřítomnost žáků ve škole se letos 31. března konalo školní kolo biologické olympiády. Novinkou bylo, že tato soutěž proběhla poprvé online formou. Biologické olympiády se zúčastnilo celkem 10 žáků 2. stupně. Naši mladí vědci prokazovali své znalosti z oblasti vodního světa ve vědomostním testu, poznávali rostliny a živočichy na obrázcích a v domácích podmínkách prováděli laboratorní úkol. V kategorii D (6. - 7. třída) zvítězila Míša Umová z VI.C a v kategorii C (8. – 9. třída) zvítězila Magdaléna Jeřábková z IX.B. Gratulujeme! Obě vítězky postupují do krajského kola, které by se mělo konat na přelomu dubna a května.

31. 3. 2021 - Březen - měsíc matematiky

V měsíci březnu proběhlo na naší škole několik matematických soutěží. 

Matematický klokan se uskutečnil v pátek 19. 3. a zúčastnilo se ho 144 žáků 2. - 9. ročníku. Zde jsou vítězové jednotlivých kategorií, umístění dalších žáků najdete v záložce kabinet matematiky.

kategorie Cvrček (2. + 3. r.)

 1. místo - Antonín Vavřín (III. B)
 2. místo - Jakub Klejch (II. A)
 3. místo - Krištof Buben (III. C)

kategorie Klokánek (4. + 5. r.)

 1. místo - Eva Kubíčková (V. B)
 2. místo - Pavla Chadimová (V. A)
 3. místo - Matěj Kovář (V. A)

kategorie Benjamín (6. + 7. r.)

 1. místo - Matěj Pokorný (VI. A)
 2. místo - Jakub Smetana (VII. C)
 3. místo - Šimon Šmíd (VII. C)

kategorie Kadet (8. + 9. r.)

 1. místo - Lucie Vanišová (IX. B)
 2. místo - Marek Mikl (VIII. A)
 3. místo - Jan Havla (IX. B)

Konala se i celostátní soutěž Pangea, do které se přihlásilo 80 žáků ze 4. - 9. ročníku. Soutěž probíhala online a přihlášení žáci měli za úkol během 45 min vyřešit 15 úloh. Jak se jim dařilo, zjistíme až na začátku května. 60 nejlepších v každé kategorii pak postoupí do národního kola.

Pochvala patří 3 děvčatům ze VII. A. Pavla Lorencová a Barbora Ramešová ve středu 31.3. reprezentovaly naši školu v okresním kole matematické olympiády a Šárka Halouzková se účastní celoroční čtyřkolové soutěže Mates, kterou pro žáky svitavského okresu pořádá Gymnázium v Poličce.

Všem, kteří se nebojí i po tak dlouhé době distanční výuky poprat s netradičními a mnohdy náročnými úlohami, děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

1. 3. 2021 - Úspěch v okresním kole zeměpisné olympiády

Dne 17. 2., tedy během jarních prázdnin, se konalo okresní kolo zeměpisné olympiády. Oproti předchozím ročníkům mohli ze školních kol postoupit 3 žáci, což bylo skvělé, na druhou stranu se zvýšila i konkurence, a to především z gymnázií.  

Žáci soutěžili ve třech kategoriích:

A – 6. třídy – zde se nejlépe umístil Matěj Mikl (VI. C), a sice na 5. místě - jeho práce s atlasem však byla druhou nejlepší! Ema Mundilová (VI. A) příliš nezaostala a umístila se na krásném 8. místě. Dále se zúčastnil a vzorně školu reprezentoval Matěj Pokorný (VI. A).

B – 7. třídy, v níž naši školu zastupovali Pavla Lorencová (VII. A)  a Jakub Smetana (VII. C). Děkujeme za reprezentaci!  

C – 8. a 9. třídy - v této kategorii (jako obvykle nejnabitější) reprezentoval naši školu Daniel Král z IX. A, který v kategorii s 93,5 body ze 100 zvítězil a postupuje do krajského kola. Blahopřejeme! Anna Horáková z VIII. C se se ziskem 80,1 bodu zúčastnila na 10. místě. Jí i Elišce Slavíkové z IX. B děkujeme za reprezentaci.

Krajské kolo se uskuteční 17. března. Danovi budeme držet pěsti!

 

26. 2. 2021 - Úspěch v soutěži Office Aréna 2021

V únoru proběhla na základních a středních školách školní kola celostátní soutěže Office Aréna 2021. Máme radost, že dva naši žáci z IX.A – Jonáš Brýdl a Daniel Král – překonali postupovou hranici a oba se probojovali do krajského kola, kde je čeká náročná měsíční práce. Kluci budou muset vytvořit projekt za využití všech nástrojů Microsoft Office. Budeme jim držet palce. Našim ostatním mladým ajťákům děkujeme za účast. Bohužel mohli z jedné školy postoupit maximálně dva.

Jídelní lístek od 20. 9. 2021 do 24. 9. 2021

Polévka
Hlavní jídlo
Pondělí
Krupicová se zeleninou
A: 1a,9,12
Špagety s krůtím masem a rajčaty | A: 1a6,6,7
Čočka na kyselo, uzená šunka od kosti, okurka, chléb | A: 1a,10
Bulgur se zeleninou, přízdoba | A: 1a,9
Úterý
Rajská s těstovinami
A: 1a
Rizoto s kuřecím masem, přízdoba
Vepřová játra na cibulce, vařené brambory | A: 1a
Těstoviny penne s brokolicí a modrým sýrem | A: 1a,6,7
Středa
Hovězí vývar s rýží a hráškem
A: 1a,12
Frankfurtská vepřová kýa, kolínka | A: 1a,3,6
Tilapie zapečená se sýrem, vařené brambory | A: 7
Šoulet s cibulkou, zeleninový salát | A: 1c,9
Čtvrtek
Slepičí vývar se zeleninou a nudlemi
A: 12
Vepřové maso na smetaně, houskové knedlíky | A: 1a,3,7
Hovězí chilli con carne, jasmínová rýže | A: 1a,9
Knedlíky plněné povidly | A: 1a,3,7
Pátek
Uzený vývar s kroupami
A: 1c,9,12
Holandský řízek, vařené brambory, přízdoba | A: 1a,7
Vepřový paprikáš, jasmínová rýže | A: 1a,10
Květákový nákyp, bramborová kaše, přízdoba | A: 1a,7

Kalendář akcí